Przewodniki

WATYKAN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

EuropaWATYKAN
Stolica:Watykan
Waluta:euro (EUR)
Język urzędowy: włoski, łacina
Inne języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki

WATYKAN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

PRZEPISY WJAZDOWE
Zgodnie z Traktatem Laterańskim zawartym między Stolicą Apostolską a Włochami wszystkich, którzy udają się do Watykanu, obowiązują przepisy pobytowe analogiczne do włoskich. Zalecenia regulujące kwestie praktyczne są podobne do obowiązujących we Włoszech, z uwzględnieniem szczegółowych zasad watykańskich dotyczących np. audiencji u Ojca Świętego, zwiedzania Muzeów Watykańskich i ogrodów czy korzystania z Archiwum i Biblioteki Watykańskiej.

INFORMACJE DLA TURYSTÓW I PIELGRZYMÓW
Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego, rezyduje tu papież. Obywatele Watykanu to głównie wysokiej rangi dostojnicy kościelni, księża, zakonnicy, zakonnice i gwardia szwajcarska. W instytucjach Państwa-Miasta Watykan zatrudnionych jest blisko dwa tysiące osób. Terytorium Państwa Watykańskiego z trzech stron otoczone jest wysokimi murami. Wejście na teren Watykanu (poza Bazyliką Świętego Piotra i Muzeami Watykańskimi) jest możliwe tylko na podstawie specjalnej przepustki. Bazylikę Świętego Piotra i Muzea Watykańskie można zwiedzać przez cały rok. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra jest bezpłatne, do Muzeów Watykańskich natomiast należy zakupić bilet. Na terenie Watykanu obowiązują surowe wytyczne odnośnie stroju: kobiety muszą mieć zakryte ramiona i kolana, mężczyźni długie spodnie. Żeby wejść do Bazyliki, trzeba być ubranym w sposób stosowny do miejsca modlitwy. Do zwiedzania muzeum trzeba kupić bilet. Istnieje również możliwość zwiedzenia Ogrodów Watykańskich za pośrednictwem upoważnionych biur podróży. Wiosną, latem i jesienią odbywają się na Placu Świętego Piotra, w Auli Pawła VI lub w letniej rezydencji w Castel Gandolfo audiencje, w których każdy może wziąć udział. Watykan ma prawo bicia własnych monet, które są często unikatami numizmatycznymi. W watykańskich urzędach pocztowych w północnej części placu Świętego Piotra i w Muzeach Watykańskich można kupić i wysłać pocztówki z pieczęcią Watykanu. Turystów i pielgrzymów udających się do Watykanu odsyłamy do oficjalnego serwisu internetowego Watykanu: www.vatican.va oraz do strony www.operaromanapellegrinaggi.org zawierających wiele praktycznych informacji dotyczących m.in. organizacji pielgrzymek, zwiedzania miejsc świętych, muzeów i Ogrodów Watykańskich.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

WATYKAN - galerie i zdjęcia z podróży

WATYKAN /  Lacjum   / Bazylika / Widok na RzymWATYKAN / Watykan / Muzea Watykańskie / Muzea Watykańskie - schodyWATYKAN / Lacjum / Watykan / Dziedziniec PiniiWATYKAN / Watykan / watykan / Watykan BazylikaWATYKAN / Watykan / Watykan / Città del VaticanoWATYKAN / Lazio / Rzym / Watykan, zamek AniołaWATYKAN / Muzea watykańskie / Droga powrotna / SchodyWATYKAN / Lacjum / Rzym, Muzea Watykańskie / SchodyWATYKAN /  Lacjum   / Muzea Watykańskie / Schody IIWATYKAN / - / Rzym, Watykan / Kolory Rzymu 2WATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Muzeum watykańskieWATYKAN / Lacjum / Plac  Św. Piotra / ObeliskWATYKAN / Lazio / Rzym / Muzeum watykańskieWATYKAN / Lazio / Rzym / Watykan, fontanna WATYKAN / Lazio / Rzym / Muzeum watykańskieWATYKAN / Lacium / Bazylika Świętego Piotra / DetaleWATYKAN / - / Wlochy / watykanWATYKAN / watykan / Watykan / Wadowice - Watykan rowerem..WATYKAN / Roma / piazza San Pietro / fontane...

WATYKAN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Niezwykla wyprawa do Watykanu dla chorej kolezanki WATYKAN 903 06-04-14
Niezwykla wyprawa do Watykanu dla chorej kolezanki WATYKAN 898 23-03-14

WATYKAN - artykuły i relacje z podróży

WATYKAN / Watykan / Watykan / Bazylika
2014-01-31
szkoda-czasu.pl

kraje: WłOCHY, WATYKAN
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 3549
liczba komentarzy: 0

Włochy - Rzym i Watykan

Rzym i Watykan cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Jeśli i Wy szukacie informacji praktycznych oraz chcecie nacieszyć oczy interesującymi zdjęciami, to polecamy nową relację.

Czytaj więcej

WłOCHY / Florencja / Florencja / Most we Florencji
2013-11-15
TUI

kraje: WłOCHY, WATYKAN
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 873
liczba komentarzy: 0

Włochy cz.1

Miłośników włoskich klimatów zapraszamy na pierwszą część relacji z podróży do Włoch.

Czytaj więcej

WATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. Piotra
2013-10-23
longin1974

kraje: WATYKAN
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2025
liczba komentarzy: 0

Watykan, czyli Kościół w soczewce

Watykan to najmniejsze państwo na świecie. Jego nazwa oznacza "proroczy" czyli nawiązuje do misji Kościoła w świecie. Jest to pozostałość po Państwie Kościelnym, które zostało wcielone do Włoch w czasie zjednoczenia. Głową państwa Watykańskiego każdorazowo jest Biskup Rzymu, czyli Papież. Obywatelstwo Watykanu jest tylko czasowe.

Czytaj więcej

POLSKA / Rzeszów / Rzeszów / Mapa naszej podróży
2013-03-14
bus_trip

kraje: WATYKAN, CHORWACJA, WĘGRY, AUSTRIA, CZECHY, WłOCHY, MONAKO, SZWAJCARIA, FRANCJA, BELGIA, HOLANDIA, NIEMCY, SłOWENIA
zawartość: droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 4110
liczba komentarzy: 1

Busem przez Europę. 14 państw w 30 dni

Odwiedzić 14 państw w 30 dni, a w drogę wybrać się 25-letnim busem, dodatkowo zrobić to jak najmniejszym kosztem? Brzmi jak szalony pomysł. A to nasz plan na wakacje. Jesteśmy studentami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa i dokładnie 8 lipca ruszamy w podróż swojego życia.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

05-10
ROSJA - rozmowy trochę nietypowe

Do Rosji a konkretnie do Republiki Kałmucji wybrałem się dla tulipanów. Brzmi to pewnie dość dziwnie ale są tam regiony (w Kałmucji) gdzie na przełomie kwietnia i maja na stepach kwitną dzikie tulipany. Widok podobno bajkowy, tak przynajmniej można było wywnioskować po obrazkach z netu i dlatego tam pojechałem. Niestety tamtego roku wiosna przyszła wcześniej i kiedy przyjechałem, tulipany już przekwitły.

05-06
Gruzja jest piękna! Na pewno?

Przyznaje, że tytuł relacji jest dość prowokujący. Pytanie. Ile razy rozmawiając o wakacyjnych wojażach, kiedy pada słowo Gruzja słyszycie zdanie “Gruzja jest piękna”? Jak jest naprawde wie ogromna rzesza naszych rodaków odwiedzających corocznie ten kraj. Dla mnie jest to trzeci wypad do tego kraju. Pierwszy był w roku 2014, potem w 2016 i teraz, mam więc trochę wyciągniętych wniosków, porównań i przemyśleń.

05-04
Wokół Wysp Brytyjskich - część pi...
05-03
Skiathos – przerwa na nicni...
05-01
Wokół Indii i Nepalu...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl
koniec koniec }); //}); koniec koniec