Przewodniki

WATYKAN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

EuropaWATYKAN
Stolica:Watykan
Waluta:euro (EUR)
Język urzędowy: włoski, łacina
Inne języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki

WATYKAN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

PRZEPISY WJAZDOWE
Zgodnie z Traktatem Laterańskim zawartym między Stolicą Apostolską a Włochami wszystkich, którzy udają się do Watykanu, obowiązują przepisy pobytowe analogiczne do włoskich. Zalecenia regulujące kwestie praktyczne są podobne do obowiązujących we Włoszech, z uwzględnieniem szczegółowych zasad watykańskich dotyczących np. audiencji u Ojca Świętego, zwiedzania Muzeów Watykańskich i ogrodów czy korzystania z Archiwum i Biblioteki Watykańskiej.

INFORMACJE DLA TURYSTÓW I PIELGRZYMÓW
Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego, rezyduje tu papież. Obywatele Watykanu to głównie wysokiej rangi dostojnicy kościelni, księża, zakonnicy, zakonnice i gwardia szwajcarska. W instytucjach Państwa-Miasta Watykan zatrudnionych jest blisko dwa tysiące osób. Terytorium Państwa Watykańskiego z trzech stron otoczone jest wysokimi murami. Wejście na teren Watykanu (poza Bazyliką Świętego Piotra i Muzeami Watykańskimi) jest możliwe tylko na podstawie specjalnej przepustki. Bazylikę Świętego Piotra i Muzea Watykańskie można zwiedzać przez cały rok. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra jest bezpłatne, do Muzeów Watykańskich natomiast należy zakupić bilet. Na terenie Watykanu obowiązują surowe wytyczne odnośnie stroju: kobiety muszą mieć zakryte ramiona i kolana, mężczyźni długie spodnie. Żeby wejść do Bazyliki, trzeba być ubranym w sposób stosowny do miejsca modlitwy. Do zwiedzania muzeum trzeba kupić bilet. Istnieje również możliwość zwiedzenia Ogrodów Watykańskich za pośrednictwem upoważnionych biur podróży. Wiosną, latem i jesienią odbywają się na Placu Świętego Piotra, w Auli Pawła VI lub w letniej rezydencji w Castel Gandolfo audiencje, w których każdy może wziąć udział. Watykan ma prawo bicia własnych monet, które są często unikatami numizmatycznymi. W watykańskich urzędach pocztowych w północnej części placu Świętego Piotra i w Muzeach Watykańskich można kupić i wysłać pocztówki z pieczęcią Watykanu. Turystów i pielgrzymów udających się do Watykanu odsyłamy do oficjalnego serwisu internetowego Watykanu: www.vatican.va oraz do strony www.operaromanapellegrinaggi.org zawierających wiele praktycznych informacji dotyczących m.in. organizacji pielgrzymek, zwiedzania miejsc świętych, muzeów i Ogrodów Watykańskich.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

WATYKAN - galerie i zdjęcia z podróży

WATYKAN / Watykan / Muzea Watykańskie / Muzea Watykańskie - schodyWATYKAN / Lacjum / Watykan / Dziedziniec PiniiWATYKAN / Watykan / watykan / Watykan BazylikaWATYKAN / Lazio / Rzym / Watykan, zamek AniołaWATYKAN / Muzea watykańskie / Droga powrotna / SchodyWATYKAN / - / Plac Świętego Piotra / Zamiast flagi  ;-)WATYKAN / Watykan / Watykan / Città del VaticanoWATYKAN /  Lacjum   / Muzea Watykańskie / Schody IIWATYKAN /  Lacjum   / Bazylika / Widok na RzymWATYKAN / Lacjum / Rzym, Muzea Watykańskie / SchodyWATYKAN / - / Rzym, Watykan / Kolory Rzymu 2WATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Ogrody WatykańskieWATYKAN / Lacjum / Plac  Św. Piotra / ObeliskWATYKAN / Lazio / Rzym / Watykan, Bazylika św. PiotraWATYKAN / Watykan  / Watykan  / Musisz to zobaczyć WATYKAN / Lazio / Rzym / Muzeum watykańskieWATYKAN / Bazylika św. Piotra / Muzea Watykanu / Dziedziniec PiniiWATYKAN / - / Wlochy / watykanWATYKAN / Lazio / Rzym / Muzeum watykańskie

WATYKAN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Niezwykla wyprawa do Watykanu dla chorej kolezanki WATYKAN 967 06-04-14
Niezwykla wyprawa do Watykanu dla chorej kolezanki WATYKAN 961 23-03-14

WATYKAN - artykuły i relacje z podróży

WATYKAN / Watykan / Watykan / Bazylika
2014-01-31
szkoda-czasu.pl

kraje: WłOCHY, WATYKAN
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 4078
liczba komentarzy: 0

Włochy - Rzym i Watykan

Rzym i Watykan cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Jeśli i Wy szukacie informacji praktycznych oraz chcecie nacieszyć oczy interesującymi zdjęciami, to polecamy nową relację.

Czytaj więcej

WłOCHY / Florencja / Florencja / Most we Florencji
2013-11-15
TUI

kraje: WłOCHY, WATYKAN
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 986
liczba komentarzy: 0

Włochy cz.1

Miłośników włoskich klimatów zapraszamy na pierwszą część relacji z podróży do Włoch.

Czytaj więcej

WATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. Piotra
2013-10-23
longin1974

kraje: WATYKAN
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2568
liczba komentarzy: 0

Watykan, czyli Kościół w soczewce

Watykan to najmniejsze państwo na świecie. Jego nazwa oznacza "proroczy" czyli nawiązuje do misji Kościoła w świecie. Jest to pozostałość po Państwie Kościelnym, które zostało wcielone do Włoch w czasie zjednoczenia. Głową państwa Watykańskiego każdorazowo jest Biskup Rzymu, czyli Papież. Obywatelstwo Watykanu jest tylko czasowe.

Czytaj więcej

POLSKA / Rzeszów / Rzeszów / Mapa naszej podróży
2013-03-14
bus_trip

kraje: WATYKAN, CHORWACJA, WĘGRY, AUSTRIA, CZECHY, WłOCHY, MONAKO, SZWAJCARIA, FRANCJA, BELGIA, HOLANDIA, NIEMCY, SłOWENIA
zawartość: droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 4753
liczba komentarzy: 1

Busem przez Europę. 14 państw w 30 dni

Odwiedzić 14 państw w 30 dni, a w drogę wybrać się 25-letnim busem, dodatkowo zrobić to jak najmniejszym kosztem? Brzmi jak szalony pomysł. A to nasz plan na wakacje. Jesteśmy studentami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa i dokładnie 8 lipca ruszamy w podróż swojego życia.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

12-18
Kair - spotkanie z polskimi archeologami

Zaczynam nietypowo, od niesamowitego spotkania z polskimi archeologami w Kairze. Fantastyczni ludzie,. Niezapomniane chwile i sporo nowych wiadomości na temat tego, co sie będzie działo na wykopaliskach. Rusza ponownie skalny projekt.

12-15
W poszukiwaniu niedźwiedzi

Co można zobaczyć pokonując 4 tys. km w Kanadzie? Po pierwsze trzeba się zastanowić czy ma to być wschód czy też zachód kraju. Ja miałem okazję być na zachodzie. A tu góry i niedźwiedzie mające czyhać na każdym zakręcie szlaku. Trzeba się będzie pilnować.

12-12
Khatmandu - w krainie chaosu...
12-10
Loty do słonecznej Florydy!...
10-20
W magicznym domu na Sumatrze...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl