Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Krótki wypad na Białoru¶ – maj 2014 > BIAłORU¶


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie BIAłORU¶ / Obwód brzeski / Polesie / Okolice Janowa Poleskiego / Polesia czar ....Białoru¶ jest dla większo¶ci globtroterów w zasięgu ręki, polecamy więc relację oraz porady praktyczne Smoka-1 z krótkiego wypadu na zachodni± czę¶ć Białorusi (maj 2014).

W kwietniu i maju tego roku otworzyła się unikalna okazja zwiedzenia Białorusi bez korzystania z drogiego po¶rednictwa biur podróży, zaproszeń, wouczerów, itp. Z racji odbywaj±cych się w tym kraju Mistrzostw ¦wiata w Hokeju na Lodzie, na czas mistrzostw zniesiony został obowi±zek wizowy dla kibiców, co również istotne, nie trzeba było kupować dodatkowych ubezpieczeń medycznych, jak również zniesiona została opłata za korzystanie z dróg ekspresowych. Trudno było nie skorzystać z takiej okazji.

Zdjęcia: Okolice Janowa Poleskiego, Obwód brzeski / Polesie, Polesia czar ...., BIAłORU¶
Okolice Janowa Poleskiego, Obwód brzeski / Polesie, Polesia czar ...., BIAłORU¶Za niecałe 30 zł zakupiłem przez Internet (oficjalna strona mistrzostw, oficjalny po¶rednik, co dziwne akceptuj± karty VISA, również oficjalny przelicznik rubla białoruskiego) – mecz w sumie nie był ważny, ale na wszelki wypadek wybrałem taki, co w założeniach miał się cieszyć mniejsz± ogl±dalno¶ci± (żeby w razie czego nie było problemu z zakupem biletów), czyli Niemcy – Kazachstan.

Kupiłem, potwierdziłem rezerwację na stronie, na wszelki wypadek wydrukowałem potwierdzenie zakupu (co okazało się zbawienne) i można rozpocz±ć przygotowania. Przede wszystkim wertowanie rozmaitych przepisów na stronie Ambasady Białorusi - żeby ewentualnie nie uchybić jakim¶ wymogom miejscowego prawa – np. specyficzne wymagania dotycz±ce zawarto¶ci apteczki samochodowej – przyszło by wam do głowy że powinna zawierać m.in. 10% roztwór amoniaku, walidol, jodynę, bandaże sterylne i elastyczne, watę, plastry, opaskę uciskow±, nożyczki z zaokr±glonymi końcówkami, rękawiczki chirurgiczne, itp. Oczywi¶cie nie miałem nawet połowy wymaganych rzeczy, wychodz±c z założenia, że jak maja się do czego¶ przyczepić, to i tak się przyczepi±, a nuż się uda ?

Zdjęcia: Osownica (biał. Asaunica), Obwód brzeski / Polesie, Poleskie klimaty ...., BIAłORU¶
Osownica (biał. Asaunica), Obwód brzeski / Polesie, Poleskie klimaty ...., BIAłORU¶Granica Terespol – Brze¶ć, ruch spory, po stronie białoruskiej dla kibiców hokeja przygotowany jest oddzielny pas ruchu, dostaje się specjalny identyfikator i rozpoczynaj± się procedury. Sprawdzanie biletów w systemach, zielonej karty, wystawienie za¶wiadczenia na poruszanie się samochodem po drogach białoruskich (jest co¶ takiego!), pobieżnie sprawdzaj± również bagaże (wł±cznie z otwieraniem toreb) i pomimo że nie ma żadnych innych turystów, cała procedura trwa godzinę. W tak zwanym międzyczasie można zaobserwować olbrzymi kontrast pomiędzy oficjalnymi hostessami dedykowanymi do obsługi turystycznej (u¶miechnięte, bardzo pomocne, mapy i foldery po angielsku) a pogranicznikami i celnikami (w większo¶ci gburowaci, niespiesznie wykonuj±cy swoje obowi±zki, odnoszę wrażenie, że najchętniej znaleĽliby jak±¶ przyczynę, żeby takiego delikwenta nie wpu¶cić – może to tylko takie wrażenie, ale najwyraĽniej sytuacja, kiedy na Białoru¶ wjechać można bez wizy, z samym tylko biletem na mecz, chyba nieco przerosła typowego celnika białoruskiego).

Zdjęcia: Nowogródek, Obwód grodzieński, Kresowe klimaty, BIAłORU¶
Nowogródek, Obwód grodzieński, Kresowe klimaty, BIAłORU¶W końcu udaje się wjechać. Zaraz za zabudowaniami granicznymi s± małe sklepiki, kantorki. W tym ostatnim pierwszy szok. Posiadane sprzed kilku lat ruble białoruskiego w nominałach 10, 20, czy 50 okazuj± się już tylko nic nieznacz±c± makulatur±. Galopuj±ca inflacja w tym okresie spowodowała wycofanie najmniejszych nominałów, obecnie jakie¶ 3 tysi±ce rubli to nasza złotówka, trzeba będzie się szybko zapoznać z duż± ilo¶ci± zer ….

Generalnie można powiedzieć, że ceny podobnie jak u nas, choć nieco niższe, piwo w przygranicznym sklepiku kosztuje jakie¶ 7 tys., paliwo w pobliskiej stacji jakie¶ 2,88 PLN (cena za litr diesel, 9600 rubli białoruskich, raczej nie ma problemu z zaopatrzeniem).

Zdjęcia: Osownica (biał. Asaunica), Obwód brzeski / Polesie, Bocian, BIAłORU¶
Osownica (biał. Asaunica), Obwód brzeski / Polesie, Bocian, BIAłORU¶Moja trasa Brze¶ć – Mokrany – Kobryń – Janów Poleski (okolice, łuk Struvego) – Pińsk – Nie¶wież – Mir – Nowogródek – Grodno (niestety tylko obwodnica) – granica w KuĽnicy Białostockiej, na więcej - a szkoda - nie starczyło czasu. Meczu Niemcy – Kazachstan oczywi¶cie nie widziałem …

Bardziej dokładny opis trasy i miejscowo¶ci w kolejnej relacji

Zdjęcia

BIAłORU¶ / Obwód brzeski / Polesie / Okolice Janowa Poleskiego / Polesia czar ....BIAłORU¶ / Obwód brzeski / Polesie / Osownica (biał. Asaunica) / Poleskie klimaty ....BIAłORU¶ / Obwód grodzieński / Nowogródek / Kresowe klimatyBIAłORU¶ / Obwód brzeski / Polesie / Osownica (biał. Asaunica) / Bocian

Dodane komentarze

Awa doł±czył
23.09.2014

Awa 2014-10-31 12:51:19

Tak, to jest kraj sporo biedniejszy od nas. My to już jeste¶my w Europie Zachodniej, oni ci±gle na Wschodzie. Ale dla nas, poznawaczy ¶wiata, taka architektura jest bardzo ciekawa.

Smok-1 doł±czył
09.03.2010

Smok-1 2014-10-24 22:25:18

Wiesz, tam jednak architektura drewniana jest bardziej popularna niż u nas ... s± praktycznie całe wsie drewniane ....

Awa doł±czył
23.09.2014

Awa 2014-10-24 15:16:03

Te widoki to jak z naszej kieleczcyzny czy Bieszczad. Swojsko.

Smok-1 doł±czył
09.03.2010

Smok-1 2014-10-11 11:30:04

Wiesz, teraz też biedy specjalnie nie widać, a przy obecnym poziomi cen, to wszyscy s± tam milionerami ....

nitkaska doł±czył
21.05.2011

nitkaska 2014-10-08 23:20:56

Smoku, ciekwa jestem następnej czę¶ci relacji z Bialousi, w Południku raczej znowu nie będzie okazji:(Swoj± drog± moja znajoma, maj±ca rodzinę na Białorusi wspominała tam swój pobyt jako krainę miodem i mlekiem płyn±c±...

Przydatne adresy

Brak adresów do wy¶wietlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły s± moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). S± one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzaj± go wielokrotnie. Ciateczka mog± też stosować współpracuj±cy z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl