Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Betlejemskie misterium na Gozo > MALTA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MALTA / Gozo / Ghajnsielem / Bethlehem f'GhajnsielemBoże Narodzenie tuż, tuż! Poczytajcie w jaki sposób obchodzi się ten świąteczny czas na wyspie Gozo.

Od sześciu lat przez okres grudnia, na wyspie Gozo w małej miejscowości G?ajnsielem około 150 aktorów zabiera przybyłych gości do Judei, by mogli zobaczyć to co wydarzyło się 2000 lat temu. W wyjątkowej atmosferze przybliżają tysiącom odwiedzających ponadczasową historię Bożego Narodzenia

Zdjęcia: Ghajnsielem, Gozo, Bethlehem f'Ghajnsielem, MALTA
Ghajnsielem, Gozo, Bethlehem f'Ghajnsielem, MALTAWyspa Gozo oddalona jest 6 km od trzykrotnie większej Malty. Pod względem wielkości jest drugą wyspą archipelagu Wysp Maltańskich, o długość linii brzegowej – 42,65 km, w swoim najdłuższym miejscu ma 14,48 km, w najszerszym - 7,25 km. wielokrotnie bardziej mniej turystyczne: cały ruch wakacyjny skupia się praktycznie w dwóch miejscach - położonym na północny miasteczku Marsalforn oraz nad wrzynającą się w południowe wybrzeże zatoką Xlendi. W Herbie Gozo znajdują się trzy wzgórza, na których zbudowano miasta: Nadur, Xaghra i Zebbug.

Zdjęcia: Ghajnsielem, Gozo, Bethlehem f'Ghajnsielem, MALTA
Ghajnsielem, Gozo, Bethlehem f'Ghajnsielem, MALTAGozo jest od Malty mniej turystyczna, spokojniejsza i bardziej zazieleniona, zachwyca przyjezdnych sielskim, rolniczym krajobrazem, z uprawami pomidorów. Większość odwiedzających Gozo, są jednodniowymi turystami przybyłymi z Malty. Ruch turystyczny skupiony jest w dwóch miejscach: w leżącym na północny miasteczku Marsalforn oraz nad zatoką Xlendi, na południowym wybrzeżu wyspy, gdzie spotkamy hotele, w innych rejonach są do wynajęcia domy wakacyjne i kwatery. Na tą piękną, skalistą i zazielenioną wyspę warto wybrać się rowerem. Oczywiście na objechanie wyspy wystarczy jeden dzień, jednak aby zobaczyć jej urok potrzebujemy od 2 do 3 dni.

Zdjęcia: Bethlehem f'Ghajnsielem, Gozo, Mostek, MALTA
Bethlehem f'Ghajnsielem, Gozo, Mostek, MALTASzczególnie amatorzy pieszych wycieczek, będą zachwyceni architekturą, urokliwymi zakątkami z lazurowym oknem w zatoce Dwejra, zatoką Xlendi, plażami i salinami Marsalforn, pomarańczowy piasek na plaży w Ramla, jaskinię, w której Kalipso więziła Odyseusza, przybrzeżne groty i piękne widoki z wysokich klifów. http://www.wakacje.pl/przewodnik/malta/gozo-312179.html
http://gdziewyjechac.pl/23570/co-warto-zobaczyc-na-gozo-atrakcje-zabytki-informacje-praktyczne.html
Więcej o atrakcjach Gozo w następnym odcinku, tymczasem po przybyciu promem na wyspę Gozo, zatrzymamy się w małej miejscowości Għajnsielem, do 10 minut spacerem od portu Mgarr. Widoczny z portu Mgarr Fort Chambray, powstał z inicjatywy francuza Jacques François de Chambray, gubernatora Gozo w latach 1749 - 1756. Ze względu na spadek zagrożenia ze strony dotychczasowych agresorów tureckich, fort nigdy nie spełnił swojego obronnego zadania. W 1990 dużą część fortyfikacji wyburzono, pozostawiono zewnętrzne bastiony i koszary. Na terenie fortu powstały wille z prywatnym basenem i luksusowe apartamenty. Dumą mieszkańców Gozo są kościoły. W małym Għajnsielem jest kościół parafialny Matki Bożej z Loreto, którego budowę rozpoczęto w 1924 r. i ukończono w 1979r. Jest XIX-wieczny kościół ojców franciszkanów p.w. św. Antoniego oraz widoczna z portu, zbudowana na skale w 1893 roku, kaplica Matki Bożej z Lourdes.

Zdjęcia: Ghajnsielem, Gozo, Widok z portu, MALTA
Ghajnsielem, Gozo, Widok z portu, MALTAW pobliżu kościoła parafialnego, od 2008 roku na dwu hektarowym polu nieużytków Ta 'Passi, z inicjatywy kilkunastu młodych ludzi powstało "Betlejem f'Għajnsielem", które przybliża widzom to, co stało się w Betlejem 2000 lat temu. Fort Chambray zamienia się w rzymską fortecę z żołnierzami i końmi. Przed wejściem mapa informuje nas o usytuowaniu poszczególnych obiektów betlejemskiej wioski. Każde mieszkanie, każdy obiekt jest zamieszkany przez całe rodziny, które odgrywają przypisane im sceny, przypominając wszystkim, że Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym, łącznie około 150 aktorów.

Zdjęcia: Terminal promowy w Ghajnsielem, Gozo , Fort Chambray, MALTA
Terminal promowy w Ghajnsielem, Gozo , Fort Chambray, MALTAPrzez wieś przepływa strumień ze słodką wodą. Pracuje lokalne rzemiosło, jest stolarz i kowal, piekarze w piekarni wypiekają pachnący chleb, na rynku prowadzona jest sprzedaż owoców, świeżych ryb i warzyw. Konie obracają młyny, pasterze wędrują wraz ze zwierzętami na pastwiska, na noc wracają do groty. Główną atrakcją jest oczywiście grota, z Dzieciątkiem Jezus w opiekuńczych rękach Maryi, wspomaganej przez Józefa, a obok osioł, krowy, owce i ptactwo.

Zdjęcia: Ghajnsielem, Gozo, Saint John, MALTA
Ghajnsielem, Gozo, Saint John, MALTASzczegółowy harmonogram: http://www.ghajnsielem.com/bethlehem/openinghours.html

Przez cały grudzień panuje tutaj atmosfera piknikowa, tawerna oferuje lokalne jedzenie i wino. Odwiedzających Betlejem f'Għajnsielem nocą, oświetlają lampy oliwne i naftowe. W programie jest rekonstrukcja podróży Józefa i Maryi z Nazaretu do Betlejem, oraz Pokłon Trzech Króli. Zwiedzający będą mieli również możliwość odbycia rejsu tradycyjnym maltańskim statkiem.

Zdjęcia

MALTA / Gozo / Ghajnsielem / Bethlehem f'GhajnsielemMALTA / Gozo / Ghajnsielem / Bethlehem f'GhajnsielemMALTA / Gozo / Bethlehem f'Ghajnsielem / MostekMALTA / Gozo / Ghajnsielem / Widok z portuMALTA / Gozo  / Terminal promowy w Ghajnsielem / Fort ChambrayMALTA / Gozo / Ghajnsielem / Saint JohnMALTA / Gozo / Gnajnsielem / Kościół parafialny pw. św Małgorzaty z AntiochiiMALTA / Gozo /  Gnajnsielem / Kościół parafialny pw. św Małgorzaty z Antiochii, wnętrzeMALTA / Comino / Błękitna laguna / Promem na Gozo

Dodane komentarze

gorest2 dołączył
25.06.2014

gorest2 2017-09-06 16:22:07

Byłem tam 4 dni, warto pojechać nawet na tydzień , tyle mają atrakcji . Polecam. Znakomite jedzenie, spokojna atmosfera , miejscami w ogóle nie ma turystów, co jest ewenementem w tyrystycznej Malcie! atmosfera relaksu i spokoju. mieszkańcy bardzo mili,

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl