Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Greece Behind the Scene - przed rozpoczęciem podróży > GRECJA


GreeceBehindtheScene GreeceBehindtheScene Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRECJA / brak / brak / Greece Behind the ScenePoznajcie projekt który zakłada podróż szlakiem młodych uchodźców przybywających na greckie wyspy z Azji i Afryki.

Ile to już razy byliście w Grecji i wylegiwaliście się na jej plażach? Który to już raz wpatrywaliście się w Partenon? Nie możecie się doczekać, kiedy znowu na Waszym stole pojawi się moussaka? Grecja kojarzy się Wam przyjemnie, ale również trochę banalnie jako cel podróży? Dla nas to pierwsza wyprawa w tamte rejony, lecz nie to czyni ją wyjątkową. Chcemy zobaczyć Grecję, jakiej turyści nie znają.

Zdjęcia: Greece Behind the Scene, GRECJA
Greece Behind the Scene, GRECJAWraz z początkiem września ruszymy szlakiem młodych uchodźców przybywających na greckie wyspy z Azji i Afryki. Udamy się w miejsca, gdzie przebywa ich najwięcej. Spróbujemy poznać przeciętny tryb dnia tych młodych ludzi. Sprawdzimy, czym się zajmują, dokąd się udają. Gdzie jedzą i śpią. Przede wszystkim jednak interesuje nas, o czym myślą, jakie mają nadzieje i pragnienia.

Z wysp, które są pierwszymi miejscami w Europie, do których docierają uchodźcy, podążymy do Aten. Ateny nigdy nie są dla uchodźców miastem docelowym – stamtąd mają nadzieję udać się do państw Europy Zachodniej i Północnej. Wiąże się to z długimi procesami uzyskania azylu i wiz, a coraz częściej również z ucieczką, przemytem, próbą nielegalnego przedostania się przez granice Grecji.

Dlaczego poświęcimy miesiąc studenckich wakacji na włóczenie się za uchodźcami? Bo chcemy lepiej zrozumieć przyczyny opuszczania ich ojczystych krajów, poznać oczekiwania związane z przedostaniem się do Europy oraz warunki życia, z jakimi zetknęli się w Unii. Pragniemy skonfrontować obrazy przedstawiane przez media z rzeczywistością.

Zależy nam na wysłuchaniu historii osób w naszym wieku i przekazaniu ich dalej – do Polski. Zdajemy sobie sprawę z tego, że naszym rówieśnikom trudno utożsamić się z uchodźcami. Chciałybyśmy podzielić się z nimi naszą wiedzą na temat konfliktów zbrojnych w Azji i Afryce i ich wpływie na życie przeciętnych obywateli. Ukazać, że decyzje o opuszczeniu ojczystych krajów są trudne i nie wiążą się z kwestiami ekonomicznymi, tylko obawami o utracenie życia. I w końcu – pokazać, że dramat tych ludzi, wbrew ich oczekiwaniom, nie kończy się wraz z przekroczeniem granicy europejskiej.

Nasze doświadczenia posłużą nam do stworzenia reportażu, który jest głównym celem projektu „Greece Behind the Scene”. Przebieg podróży oraz postępy w zbieraniu materiałów do reportażu będziemy relacjonować na blogu http://www.life-on-the-edge.com/. Zapraszamy do śledzenia naszych zmagań.

Zdjęcia

GRECJA / brak / brak / Greece Behind the Scene

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl