Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Nowa Zelandia zimą > NOWA ZELANDIA


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie NOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / okolice Rotorua / Champagne PoolTygodniowy pobyt na Wyspie Północnej to troszkę za krótko, by poznać nawet główne atrakcje tej części kraju, a jest tu co obejrzeć. Nawet zimą można zwiedzać tę wyspę i liczyć na przyzwoitą pogodę.

W Polsce grubo ponad 30 stopni. Gdzie można znaleźć trochę ochłody – np. na półkuli południowej, gdzie w sierpniu panuje zima. Może zima w naszym mniemaniu, to za dużo powiedziane, ale na pewno jest w miarę chłodno.

Zdjęcia: okolice Rotorua, Wyspa Północna, Champagne Pool, NOWA ZELANDIA
okolice Rotorua, Wyspa Północna, Champagne Pool, NOWA ZELANDIAPodróż jest trochę koszmarna. Do Australii, a dokładnie do Cairns (nasada Półwyspu York w NE części kraju, musieliśmy tam się dostać z innych względów) „czysty” lot zajmuje ponad 20 godzin, a do Nowej Zelandii leci się jeszcze z przesiadką w Brisbane – a to następne 6 godzin. Z czasem poświęconym na przesiadki, zajęło to nam jakieś 55 godzin. W sumie, w samolocie i na lotniskach spędziliśmy 5 dni, a to sporo jak na 3 tygodnie w podróży.

Zdjęcia: Wybrzeże Oceanu Spokojnego, Wyspa Północna, klify, NOWA ZELANDIA
Wybrzeże Oceanu Spokojnego, Wyspa Północna, klify, NOWA ZELANDIAZdecydowaliśmy się na odwiedziny Wyspy Północnej. O tej porze roku temperatura oscyluje wokół kilkunastu stopni, maksymalnie w godzinach okołopołudniowych, któregoś dnia było nawet 180C. Dla odmiany, w niektóre poranki na zielonej trawie pojawiał się szron. Ogólnie nie było bardzo zimno, choć czapki i rękawiczki jak najbardziej się przydały. Wyspa Południowa, bardziej górzysta charakteryzuje się temperaturami rzędu 3-5 st. Ponieważ planowaliśmy też pobyt w NE Australii, to zabieranie ubrań, butów na tak zróżnicowane warunki pogodowe przerastało nasze chęci i możliwości.
Wyspa Północna jest malownicza (choć ta Południowa podobno jeszcze bardziej) ze wszechobecnymi wzgórzami zamienionymi na pastwiska, górami o tej porze pokrytymi jeszcze śniegiem, gejzerami i jaskiniami. Naprawdę jest co podziwiać. Tydzień tam spędzony obfitował w przeróżne krajobrazy. Chyba najlepszym sposobem poznawania kraju jest wynajęcie kampera. My zdecydowaliśmy się na niewielkiego 3-4 osobowego kampera z kuchnią gazową, lodówką, zlewem. Zupełnie wystarczał na nasze potrzeby. Jego zaletą była cena – około 30 dolarów NZ za dzień (1 NZ – 2,5 PLN). Z odpowiednimi zakupami w marketach nie ma problemu, choć ceny sporo wyższe niż w Polsce. Samochód spalał około 12l/100km, a litr benzyny to 2 NZ. Przejechaliśmy około 1500 km, a trasa objęła następujące miejsca: Wellington – Park Narodowy Tongariro – Waitomo- Rotorua – Cape Kidnappers – Wellington.

Zdjęcia: Wybrzeże Oceanu Spokojnego, Wyspa Północna, głuptak australijski, NOWA ZELANDIA
Wybrzeże Oceanu Spokojnego, Wyspa Północna, głuptak australijski, NOWA ZELANDIAPark Narodowy Tongariro to piękne krajobrazy, wyższe wzgórza i góry (w istocie wulkany) z ośnieżonymi szczytami i trwającym jeszcze sezonem narciarskim. W pobliżu można zobaczyć także niesamowite lasy ze znacznym udziałem ogromnych drzew oraz paproci drzewiastych osiągających nawet 20 metrów wysokości. Taki piękny las widzieliśmy w sąsiedztwie Jeziora Rotoaira – robił ogromne wrażenie, nie mniejsze niż wiekowe lasy deszczowe w południowo-wschodniej Azji.

Zdjęcia: Wybrzeże Oceanu Spokojnego, Wyspa Północna, langusta, NOWA ZELANDIA
Wybrzeże Oceanu Spokojnego, Wyspa Północna, langusta, NOWA ZELANDIAWiadomo, to także piękne krajobrazy, a przede wszystkim kilka jaskiń. Może nie obfitują w taką ilość form naciekowych, jak choćby jaskinie w Słowenii, ale występują w nich niezmiernie ciekawe zwierzęta jakimi są muchówki Arachnocampa luminosa. Ich larwy na podobieństwo naszych świetlików świecą w ciemnej jaskini i wabią potencjalne ofiary (inne owady) w nici przypominające te tkane przez pająki. W efekcie, sklepienie jaskini wygląda jak nocne, gwiaździste niebo. Czego ta przyroda „nie wymyśli”. Można tu doświadczyć jaskiniowego raftingu, w odpowiedniej cenie oczywiście. Samo oglądanie jaskiń to wydatek 69 NZ – za tę cenę można przez półtorej godziny niespiesznie oglądać wybraną jaskinię pod nadzorem przewodnika.

Zdjęcia: Waitomo, Wyspa Północna, jaskinia, NOWA ZELANDIA
Waitomo, Wyspa Północna, jaskinia, NOWA ZELANDIAZ kolei Rotorua to obszar obfitujący w zjawiska wulkaniczne i termalne. W samym mieście ciekawym sposobem na zagospodarowanie chłodnego i deszczowego przedpołudnia były kąpiele w ciepłych basenach. Wstęp kosztuje 27 NZ i za tę kwotę można siedzieć do woli w basenach z wodą bogatą w różnorodne składniki i w temperaturze oscylującej między 37 a 42 st. Na dodatek skrajny basen jest z widokiem na kolonię lęgową mew znajdującą się pośrodku ciepłego, parującego jeziora – niezapomniany widok. Wszędzie czuć zapach siarki, a para unosi się nawet ze studzienek kanalizacyjnych w centrum Rotorua. Niedaleko miasta znajduje się Wai-O-Tapu Thermal Wonderland – zaiste piękne miejsce z kolorowymi jeziorkami, wrzącym błotem i ostrzeżeniem, że temperatura w niektórych miejscach osiąga 100 st.

Zdjęcia: jaskinie Waitomo, Wyspa Północna, świecące larwy owadów, muchówek, niczym gwiazdy, NOWA ZELANDIA
jaskinie Waitomo, Wyspa Północna, świecące larwy owadów, muchówek, niczym gwiazdy, NOWA ZELANDIACape Kidnappers to ornitologiczny cel naszego wyjazdu. Mieliśmy nadzieję na albatrosy, a nawet na jedyny gatunek pingwina zasiedlający Wyspę Północną, ale skończyło się na kolonii lęgowej głuptaków, które właśnie przystępowały do rozrodu. Zaloty tych ptaków wyglądają i brzmią efektownie, a w połączeniu z widzianym, rzadkim gatunkiem kormorana i ostrygojadem czarnym ucieszyło nas, że zdecydowaliśmy się na wizytę w tym miejscu.

Zdjęcia: Park Narodowy Tongariro, Wyspa Północna, Las , NOWA ZELANDIA
Park Narodowy Tongariro, Wyspa Północna, Las , NOWA ZELANDIANowa Zelandia jest niezwykle malownicza ze względu na mnogość krajobrazów. Lekka zima umożliwia egzystencję roślinom, więc wszędzie jest zielono, a nad oceanem, gdzie klimat najłagodniejszy, owocowały drzewa cytrusowe. Nie można jednak zapomnieć, że kiedyś obszar ten porastały lasy, które zostały wycięte i zamienione na pastwiska. Nowa Zelandia słynie z hodowli owiec, których jest tam prawie 50 mln, ale aby spróbować baraniny musieliśmy udać się do indyjskiej restauracji. Poza owcami na pastwiskach uganiały się krowy, kozy, a czasem stada jeleni europejskich (przeważająca liczba gatunków ssaków jest introdukowana), a nawet lam. Rano budził nas śpiew skowronków, zięb i drozdów – zupełnie jak w Polsce, choć są tam oczywiście i gatunki endemiczne. Teraz, priorytetową sprawą jest ochrona przez zawleczeniem „czegoś” obcego, więc na lotnisku można być skontrolowanym na wypadek wwożenia surowego mięsa, roślin, a pytają nawet czy ma się buty górskie, namiot, na których także mogło „coś przybyć”. Szkoda, że tak późno zauważano jak introdukowane lub przypadkowo zawleczone zwierzęta obeszły się z miejscową fauną.


Zdjęcia: Park Narodowy Tongariro, Wyspa Północna, Las z paprociami drzewiastymi, NOWA ZELANDIA
Park Narodowy Tongariro, Wyspa Północna, Las z paprociami drzewiastymi, NOWA ZELANDIA

Zdjęcia

NOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / okolice Rotorua / Champagne PoolNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Rotorua / Muzeum Sztuki i HistoriiNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Wybrzeże Oceanu Spokojnego / klifyNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Wybrzeże Oceanu Spokojnego / głuptak australijskiNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Wybrzeże Oceanu Spokojnego / langustaNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Waitomo / jaskiniaNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / jaskinie Waitomo / świecące larwy owadów, muchówek, niczym gwiazdyNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Park Narodowy Tongariro / Las NOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Park Narodowy Tongariro / Las z paprociami drzewiastymiNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Park Narodowy Tongariro / Las z paprociami drzewiastymiNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Park Narodowy Tongariro / PorostyNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Park Narodowy Tongariro / PrzedwiośnieNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Park Narodowy Tongariro / WodospadNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Park Narodowy Tongariro / zjawiskowy krajobrazNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / okolice Rotorua / typowy krajobrazNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / Rotorua / Rainbow SpringsNOWA ZELANDIA / Wyspa Północna / okolice Rotorua / pastwiska

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl