Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Czego już nie zobaczysz? > SYRIA


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SYRIA / Środkowa Syria / Damaszek / Meczet UmajjadówObecna sytuacja w Syrii nie sprzyja podróżom w te rejony, poczytajcie jednak jak zapamiętał ją jeden z globtroterów kilkanaście lat temu ...

Od kilku lat media informują nas o konflikcie w Syrii. Można go streścić jako przestępcze działania satrapy Baszszara al-Asada na narodzie syryjskim „bronionym” przez tzw. rebeliantów. Dodatkowo, od jakiegoś już czasu na ten naród (także na jego prezydenta i rebeliantów) nastaje Państwo Islamskie. Z perspektywy Polski trudno ocenić rzeczywistą sytuację, szczególnie na tle tego co stało się w Iraku „za sprawą” interwencji USA.

Zdjęcia: Damaszek, Środkowa Syria, Meczet Umajjadów, SYRIA
Damaszek, Środkowa Syria, Meczet Umajjadów, SYRIAW Syrii byłem kilkanaście lat temu. Rok wcześniej umarł prezydent Hafiz al-Asad – ojciec obecnego prezydenta Baszszara al-Asada. Ulice były jeszcze pełne różnej wielkości portretów szanowanego przez Syryjczyków Hafiza, ale portrety Baszara także zaczęły się pojawiać. Taki urok krajów tego regionu świata. Wyjazd był zorganizowany indywidualnie – pojechaliśmy we czwórkę. Ponieważ podróż odbywała się drogą lądową, to zajęła nam 5 dni. W trakcie wyjazdu korzystaliśmy z przewodnika Pascala „Bliski Wschód”. Pamiętam, jak oczekiwaliśmy na przekroczenie granicy turecko-syryjskiej, bo przecież miały być skrupulatne kontrole. Tymczasem wszystko obyło się bez najmniejszego kłopotu. W ogóle miałem wrażenie, że można było granicę przekroczyć czołgiem i nikt z obsługi by się nie zorientował.

Zdjęcia: Damaszek, Środkowa Syria, Meczet Umajjadów, SYRIA
Damaszek, Środkowa Syria, Meczet Umajjadów, SYRIADotarliśmy do Halab (Aleppo), kiedyś znanego z zabytków, a dziś niestety mocno zniszczonego w wyniku tego zbrojnego konfliktu. To było nasze pierwsze zetknięcie z krajem arabskim, z egzotyką w bliskowschodnim wydaniu. Samo przejście przez ulicę było małą przygodą, a te ze względu na półmetrowej wysokości krawężniki, a to z uwagi na pojazdy, które ruszały natychmiast po zmianie świateł i pierwszego razu o mały włos by nas nie rozjechały. Po pewnym czasie przestało mnie już dziwić, że można jedną ręką tankować samochód, a w drugiej trzymać zapalonego papierosa.
Naszym celem było położone nad Eufratem miasto Ar- Rakka.

Zdjęcia: Damaszek, Środkowa Syria, Miejsce spoczynku relikwi św. Jana Chrzciciela, SYRIA
Damaszek, Środkowa Syria, Miejsce spoczynku relikwi św. Jana Chrzciciela, SYRIAPojechaliśmy tam ze względów przyrodniczych – zobaczyć dolinę rzeki i zwierzęta tam żyjące. Natomiast dziś miasto jest uznawane za stolicę tzw. Państwa Islamskiego. Po wyjściu z autobusu pierwszym zaskoczeniem była temperatura – potworny upał, wszak byliśmy na Pustyni Syryjskiej, gdzie w lipcu średnia dobowa temperatura sięga 35 st. Do Ar-Rakka raczej rzadko musieli zaglądać turyści, bo nasza koleżanka Beata (jedyna o blond włosach) natychmiast doświadczyła zainteresowania ze strony mieszkańców. Zaczęli dotykać jej włosów, nosa, aż Beata wpadła w panikę i szybko szukaliśmy taksówki do hotelu. A w 200 tys. mieście było dwa hotele. Zatrzymaliśmy się w pierwszym z nich. Udostępniono nam 7-osobowy pokój, wcześniej szybko „opróżniony” z trzech gości. Był to tani hotel, bez klimatyzacji, ale z wiatrakiem pod sufitem, co pozwalało jakoś znieść wysoką temperaturę. Wieczorem było 37 st., a rano schłodziło się do 34 st. Natomiast ranek na dworze był zupełnie znośny, założyłem nawet polar – pewnie było „jedynie” z 25 st. Miasto posiadało niewielki targ, gdzie stanowiliśmy nie lada zainteresowanie. Kolejność powtarzających się wielokrotnie pytań była następująca (pytano tylko mnie i kolegę Piotra). 1. Skąd jesteście?; 2. Czy te dziewczyny to wasze żony? Odpowiadaliśmy twierdząco, tak na wszelki wypadek, a dziewczyny bardzo się nas pilnowały i nie było mowy o samodzielnych zakupach – w sumie to i dobrze.

Zdjęcia: Damaszek, Środkowa Syria, Damaszek, SYRIA
Damaszek, Środkowa Syria, Damaszek, SYRIAZ Ar-Rakka zamierzaliśmy dostać się do Palmyry z przesiadką w Deir az-Zur. Według przewodnika Pascala, ze względu na częste kontrole wojskowe powinniśmy mieć cały czas przygotowane paszporty– nikt nas nie kontrolował przez dwa tygodnie spędzone w Syrii. W Deir az-Zur „zaliczyliśmy” najtańszy hotel – Damaskus - na całym wyjeździe. Co to był za hotel. Na recepcji mały telefon zamknięty na kłódkę, obok stary, zardzewiały sejf (na paszporty), no i obsługujący nas recepcjonista ubrany w galabiję, która kiedyś musiała być biała, ale było to bardzo, bardzo dawno temu. Za 2,5 USD dostaliśmy 4 osobowy pokój. Łóżka były przykryte narzutami, a narzuty kurzem grubości centymetra. Tu chyba nikt nie nocował od paru lat, aż znaleźli się Polacy, którym żal było wydać 40 USD na hotel z klimatyzacją…. Jakoś nie mieliśmy ochoty położyć się w takim łóżku, na dodatek w takim upale. Noc spędziliśmy więc na karimatach na balkonie. Było chłodno, ale głośno, bo spaliśmy od strony ulicy.

Zdjęcia: Hama, Zachodnia Syria, Noria, SYRIA
Hama, Zachodnia Syria, Noria, SYRIAPalmyra była jedną z najlepiej zachowanych starożytnych pozostałości na Bliskim Wschodzie. Niestety BYŁA, gdyż część ważnych obiektów została zniszczona w 2015 r. przez członków IS, w tym Świątynia Bela, łuk triumfalny, kamienny lew ze świątyni bogini Allat. Nie sądziłem, że taki starożytny zabytek może komuś przeszkadzać – a jednak. Z Palmyry ruszyliśmy do Damaszku, a w luku bagażowym autobusu razem z naszymi bagażami podróżowała owca, którą zresztą na chwilkę „uwolniłem” podnosząc drzwi bagażnika. Wolność zwierzęcia niestety trwała tylko paręnaście sekund, ale w tym czasie zdążyła oddalić się od pojazdy na kilka metrów.

Zdjęcia: Hama, Zachodnia Syria, Panorama miasta, SYRIA
Hama, Zachodnia Syria, Panorama miasta, SYRIADamaszek jest jednym z najdłużej nieprzerwanie zamieszkałych miejsc na świecie i jednym z czterech najważniejszych miast islamu. Z pewnością największe wrażenie zrobił na nas Wielki Meczet Umajjadów. W środku znajdują się relikwie św. Jana Chrzciciela (nota bene meczet powstał po przebudowaniu bazyliki tego świętego), dla której to relikwii meczet odwiedził Jan Paweł II. Jak dziś pamiętam relacje w TV, gdzie na dziedzińcu meczetu stoi nasz papież. Nie sądziłem, że za kilka miesięcy będę oglądał to bez pośrednictwa telewizora. Przy meczecie znajduje się też pomieszczenie, w którym to (w zasadzie chodzi bardziej o miejsce) przechowywana była głowa wnuczka Mahometa imama Al-Husajna Ibn Ali. Do tego miejsca pielgrzymowali Irańczycy i modlili się tak spontanicznie, że aż można było się przestraszyć. Ów imam był szyitą więc tak liczne pielgrzymki Irańczyków. Ciekawy i niezwykle barwny był też meczet Sajjidy Ruqajja, poświęcony córce męczennika Husajna, syna Alego.
Dalej pojechaliśmy do miasta Hama. Tu w końcu zobaczyliśmy na niebie pierwsze chmurki, temperatura była znośna, nawet przyjemna. Do tego mały i przytulny hotelik opodal największej atrakcji miasta, którymi są nurije – drewniane koła wodne o średnicy nawet 20 m, kiedyś służące do zaopatrywania miasta w wodę i nawadniania okolicznych pól. Przede wszystkim miasto miało niezwykle miła atmosferę, bardzo tanie restauracje, więc wspominam je najmilej ze wszystkich syryjskich miast, w których byłem.
Ostatnim miejscem do którego wybraliśmy się był zamek krzyżowców Krak des Chevaliers. Z Hamy trzeba było dojechać do Hims, a stamtąd już do zamku. W Hims zetknęliśmy się jedyny raz z wojskiem syryjskim. Nie mogliśmy trafić na dworzec autobusowy więc podszedłem do żołnierza, który stał na schodach wojskowego budynku i zapytałem o drogę. Żołnierz mówił po angielsku i napisał nawet karteczkę z nazwą zamku w języku arabskim, którą mieliśmy pokazać kierowcy autobusu. To było jedynie spotkanie z mundurowymi w Syrii. Karteczka jak najbardziej zafunkcjonowała prawidłowo. Zamek jest potężny, dobrze zachowany, ale to są tylko mury, wnętrza zamku są puste.

Zdjęcia: Hama, Zachodnia Syria, Wieża zegarowa, SYRIA
Hama, Zachodnia Syria, Wieża zegarowa, SYRIAPoruszanie się po Syrii była bardzo łatwe dzięki dobrym połączeniom autobusowym. Ludzie niezwykle sympatyczni, wiele razy byliśmy częstowani herbatą i owocami, a w konwersacji nie przeszkadzało nawet, że obie strony mówiły we własnym języku. Ani razu nie czuliśmy się niebezpiecznie spacerując wieczorami po ulicach miast. Nawet żołnierze okazali się pomocni. A podobno Syria była krajem należącym do tzw. „osi zła”. Może ja byłem w jakiejś innej Syrii….

Zdjęcia

SYRIA / Środkowa Syria / Damaszek / Meczet UmajjadówSYRIA / Środkowa Syria / Damaszek / Meczet UmajjadówSYRIA / Środkowa Syria / Damaszek / Miejsce spoczynku relikwi św. Jana ChrzcicielaSYRIA / Środkowa Syria / Damaszek / DamaszekSYRIA / Zachodnia Syria / Hama / NoriaSYRIA / Zachodnia Syria / Hama / Panorama miastaSYRIA / Zachodnia Syria / Hama / Wieża zegarowaSYRIA / Środkowa Syria / okolice Homs / Krak des ChevaliersSYRIA / Środkowa Syria / Palmyra / OazaSYRIA / Środkowa Syria / Palmyra / Świątynia BaalaSYRIA / Środkowa Syria / Palmyra / Grobowiec wieżowySYRIA / Północna Syria / Ar-Rakka / Domy uleSYRIA / Północna Syria / Ar-Rakka / EufratSYRIA / Północna Syria / Ar-Rakka / Kozy zjedzą wszystko

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl