Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

MONGOLIA – DZIKOŚĆ SERCA > MONGOLIA


Bintuprik Bintuprik Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MONGOLIA / brak / pustynia Gobi / Baga Uzrin ChuuluW Mongolii spędziłam intensywne dwa tygodnie. A oto historia tej podrózy oraz kilka przydatnych informacji.

Do Mongolii przyjechałam znad Bajkału a dokładnie ze stolicy Buriacji – Ułan Ude. Podróż taka trwa pociągiem aż 24 godziny, z czego około 7 godzin stoi się przed granicą. Po mniej więcej tym czasie, po przejściu dwóch odpraw granicznych, pierwszej – formalnej i sztywnej, drugiej już zupełnie wyluzowanej – znalazłam się razem z moim chłopakiem Krzyśkiem w Ułan Bator. Ponieważ nie zorganizowaliśmy sobie noclegu, a pociąg przyjechał o 6 rano, trochę martwiliśmy się, jak dotrzec do poleconego nam przez znajomą UB Guesthouse. Nasze zaskoczenie było ogromne, kiedy zobaczyliśmy na dworcu człowieka z kartką UB Guesthouse, który przyjechał po kogoś innego, ale przy okazji zgarnął tez nas i Finke Heidi, z którą wylądowaliśmy w pokoju, na wyprawie na Gobi, a później w tym samym hotelu w Pekinie.
Już pierwszego dnia ustaliliśmy, że chcemy jak najszybciej wyruszyć na Gobi. Decydujemy się na usługi taniego UB Guesthouse, u których łóżko w Sali kosztuje 5 dolarów, a dzień wyprawy na Gobi – 25 dolarów (w tych kosztach mieści się transport gazikiem, kierowca, benzyna, nocleg, śniadanie i kolacja, oraz suchy prowiant który dokupiliśmy. Wyruszyliśmy już na drugi dzień po przybyciu do UB.

Nasza podróż trwała 7 dni i poza nasza wesoła dwójka brali w niej udziłl: Finka Heidi, Irlandczyk Owen, Mark z Alaski i nasz mongolski kierowca Bajra. Spędzaliśmy około 6 godzin, każdego dnia, w samochodzie, spaliśmy w gościnnych jurtach (które są kolorowe, pełne mebli pomalowanych tradycyjnie w ludowe wzory i z piecem, w którym pali się suszona wielbłądzią kupą), prowadzonych przez rodziny Nomadów, piliśmy tradycyjna herbatę mongolska, która jest bardzo słona i mleczna, jedliśmy tradycyjne mongolskie potrawy (choć w wersji wegetariańskiej, o co łatwo nie było), nie wspominając o wspaniałym, bardzo różnorodnym krajobrazie stepowo-pustynnym. Zawsze piękne, błękitne niebo (gdzie ponoć przez 255 dni roku nie ma zachmurzenia), odcienie złota, żółci, fioletu, zwierzęta, takie jak orły, gazele, lisy, konie i wielbłądy - dlatego właśnie Gobi warta jest poznania.

Nasza podróż obejmowała następujące miejsca: granitowe skały Baga Gazrin Chuulu, gdzie w XIX wieku żyło i medytowało dwóch mnichów buddyjskich, czerwone skały Ulaan Suvraga, miasteczko Dalanzadgad, jedyne miejsce, gdzie można było wziąć prysznic w publicznej „łaźni” i skorzystać z elektryczności, Lodowa Dolinę w paśmie górskim Gurvan Saikhan Nuuru, gdzie po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, z powodu silnych deszczy, nie było lodu, Sand Dune, największa chyba na świecie piaszczysta wydma w Parku Narodowym Kolchoryn-Els i Bayandzag, słynące z Płonących Klifów i olbrzymiego cmentarzyska dinozaurów, gdzie nawet dziś samemu odnaleźć można fragmenty ich szczątków.
Każde odwiedzone przez nas miejsce było wyjątkowe, inne a każdego dnia krajobraz za oknem (mimo, że wciąż przemierzaliśmy pustynie Gobi) był inny, od martwych i cichych pożółkłych traw, przez niewielkie rude wzniesienia, niewielkie wioski i oazy, góry, Az po jedne z najwspanialszych wydm piaskowych, na które niezmiernie ciężko się wdrapać, zwłaszcza, kiedy lodowaty wiatr rzuca wciąż piaskiem w oczy. Mogliśmy się przyjrzeć nomadowemu życiu, którego nie mogłam nie zazdrościć – minimum potrzeb, maksimum wolności. Oto lekarstwo na szczęście i pogodę ducha.

Po podróży wróciliśmy mocno niedomyci do UB. Kolejne parę dni poświęciliśmy z Krzyśkiem na zwiedzanie muzeum etnograficznego i historii Mongolii oraz kilku klasztorów, przede wszystkim Gandan z wielką złotą rzeźbą Buddy w głównej świątyni. Postanowiliśmy również spróbowac kumysu – alkoholu przygotowywanego ze sfermentowanego mleka końskiego lub wielbłądziego. Najlepiej poszukać w centrum miasta jurty, a koło niej pana z beczkami pełnymi tego uderzającego do głowy napoju, którego smak jest kwaśny i ostry, a którego w jurcie dostaje się pełną miskę za ok. 1,5 złotego. Udaliśmy się również na słynny Black Market, jednak sporo się spóźniliśmy (na ten bazar trzeba przyjść wcześnie rano) i prawie wszystko było już pozamykane.

Zmęczona miastem wybrałam się na jeden dzień do Parku Narodowego Gorkij-Terelj słynącego z dziwacznych form skalnych i dzikich krajobrazów. Tym razem również zdecydowałam się na pomoc UB Guesthouse. Pobyt w parku trwał od dokładnie 24 godziny, obejmował nocleg w jurcie, wszystkie posiłki i jazdę na koniu po terenie parku. Wszystko za 35 dolarów. Park jest rozległy, skały rzeczywiście dziwaczne, a na terenie mieszka sporo Mongołów którzy zajmują się utrzymywaniem parku w czystości i opieka nad przyjeżdżającymi tu, jak ja, turystami. Wszystko super, ale konie na których ja, i pozostała piątka panów z różnych stron świata jeździliśmy, wyglądały na regularnie bite i wymęczone. Kiepsko.
Kiedy ja oddawałam się radościom przyrodniczo- krajoznawczym, Krzysiek poznawał bogate nocne życie Ułan Batoru razem z Amgalanem, mówiącym po polsku znajomym naszej koleżanki Mongolistki.

W Mongolii spędziliśmy zaledwie dwa tygodnie. To zdecydowanie za mało na ten olbrzymi różnorodny kraj. Musieliśmy zrezygnować z podróży na północ, gdzie akurat szalała epidemia czarnej ospy. Warto więc przed podróżą się doinformować.
Do Mongolii na pewno jeszcze wrócimy np. na lipcowy festiwal Nadaam oraz dla północnych jezior oraz zachodnio-południowych, najdzikszych ostepów pustyni, gdzie malownicze góry Ałtaj kuszą.

Mongolia to jeden z najdzikszych, najmniej zaludnionych i dla mnie najwspanialszych krajów na Ziemi. Warto poznać Ten świat, gdzie Nomadowie nadal wedrują latami przez Gobi, nie przywiązując się do jednego miejsca, szukając wolności.

Zdjęcia

MONGOLIA / brak / pustynia Gobi / Baga Uzrin ChuuluMONGOLIA / brak / Pustynia Gobi / Czerwone KlifyMONGOLIA / brak / pólnocna Mongolia / Gorkhi TereljMONGOLIA / brak / Pustynia Gobi / Modelki pustynneMONGOLIA / brak / pustynia Gobi / Niebo nad pustyniąMONGOLIA / brak / Pustynia Gobi / Piękność PustynnaMONGOLIA / brak / pustynia Gobi / Przydrożna jadłodajniaMONGOLIA / brak / Pustynia Gobi / Roślinność SpiaszczonaMONGOLIA / brak / Pustynia Gobi / W drodze do Lodowej DolinyMONGOLIA / brak / Pustynia Gobi / ZmierzchMONGOLIA / brak / Pustynia Gobi / Zmierzch nad pustynią Gobi

Dodane komentarze

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 2008-04-22 04:23:42

Dzieki, jakbym troszke tam byl :). Uwielbiam pustynie a legendarna Gobi w najblizszej pieciolatce raczej poza zasiegiem - ja mam bardzo daleko :(

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl