Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Skała Afrodyty > CYPR


loo loo Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CYPR / Dystrykt Pafos / - / Skała AfrodytySzlak Afrodyty, plaża Afrodyty, drink i woda mineralna Afrodyta, biuro podróży Afrodyta. Jesteśmy na wyspie Afrodyty. Musisz więc koniecznie zobaczyć legendarną Skałę Afrodyty.

Oryginał dostępny na: http://szymon.zdziabek.net/blog/2016/03/cypr-skala-afrodyty/

Cypr nazywany jest Wyspą Afrodyty. Na Półwyspie Akamas możesz wędrować szlakiem Afrodyty i zobaczyć jej kąpielisko. Słonecznymi popołudniami opalisz się na licznych plażach Afrodyty. Wieczorami poprawisz sobie humor drinkiem, a jakże, Afrodyty. Póki co jesteśmy 30 kilometrów na wschód od Pafos. Pierwszym punktem dnia po wydostaniu się z dawnej stolicy wyspy była Skała Afrodyty (34°39’50.9″ N, 32°37’37.5″ E). Po przeciwległej od słynnego kamienia stronie drogi znajduje się parking oraz restauracja i sklep. Przydrożne znaki wskażą Ci, gdzie powinieneś się zatrzymać.

Zdjęcia: Dystrykt Pafos, Skała Afrodyty, CYPR
Dystrykt Pafos, Skała Afrodyty, CYPRTo właśnie w tym miejscu wg greckiej mitologii wyłoniła się z piany morskiej najbardziej urodziwa z mitologicznych postaci, bogini miłości i piękna, Afrodyta. Czy historia ta jest prawdziwa? A może Cypryjczycy świadomie wykorzystują sławę jej imienia przyciągając do siebie coraz większe rzesze turystów? Istnieje też druga obowiązująca nazwa miejsca – Skała Rzymianina (Petra tou Romiou). Związana jest ona z bizantyjskim eposem Digenes Akritas rozprawiającym o niezwykłej siły Bazylim, który ciskając ogromny głaz z gór Troodos powstrzymał atak nieprzyjacielskich Saracenów.

Zdjęcia: Dystrykt Pafos, Skała Afrodyty, CYPR
Dystrykt Pafos, Skała Afrodyty, CYPRZdjęcia: Dystrykt Pafos, Skała Afrodyty, CYPR
Dystrykt Pafos, Skała Afrodyty, CYPRZdjęcia: Skała Afrodyty, Dystrykt Pafos, Widokówka, CYPR
Skała Afrodyty, Dystrykt Pafos, Widokówka, CYPRZdjęcia: Dystrykt Pafos, Skała Afrodyty, CYPR
Dystrykt Pafos, Skała Afrodyty, CYPRMiejsce to owiane jest dwoma legendami. Jedna głosi, że ten, kto opłynie dookoła Skałę Afrodyty obdarzony zostanie wieczną urodą. Wszystkim śmiałkom warto w tym miejscu zaznaczyć, że z uwagi na prądy wirowe wchodzenie do wody na pobliskiej plaży jest mocno odradzane. Dzień jest upalny, więc nawet mimo ostrzeżeń ludzi w kojącej wodzie można spotkać. Chętnych do zostania kolejną Afrodytą jednak nie widziałem. Wg drugiej z legend, osoba, która znajdzie tu kamień w kształcie serca będzie miała zapewnione dozgonne szczęście w miłości. Przypominając sobie tę historię spojrzałem odruchowo pod nogi.

Zdjęcia: Skała Afrodyty, Dystrykt Pafos, Szczęście, CYPR
Skała Afrodyty, Dystrykt Pafos, Szczęście, CYPRZdjęcia: Skała Afrodyty, Dystrykt Pafos, Szczęście, CYPR
Skała Afrodyty, Dystrykt Pafos, Szczęście, CYPRPo kilku spędzonych tu chwilach ruszyliśmy w stronę Gór Troodos, żeby zobaczyć wpisane na listę zabytków UNESCO świątynie.

Zdjęcia

CYPR / Dystrykt Pafos / - / Skała AfrodytyCYPR / Dystrykt Pafos / - / Skała AfrodytyCYPR / Dystrykt Pafos / - / Skała AfrodytyCYPR / Dystrykt Pafos / Skała Afrodyty / WidokówkaCYPR / Dystrykt Pafos / - / Skała AfrodytyCYPR / Dystrykt Pafos / Skała Afrodyty / SzczęścieCYPR / Dystrykt Pafos / Skała Afrodyty / Szczęście

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl