Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Formoza – naprawdę piękna wyspa > TAJWAN


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie TAJWAN / - / Wyspa Ludao / Piękna wyspaOglądając uroczyste rozpoczęcie igrzysk olimpijskich uwagę zwraca przemarsz drużyn narodowych. Transmisja, którejś z tych imprez przykuła moją uwagę tabliczką z napisem Chińskie Taipei. Chodzi oczywiście o Tajwan – wyspę położoną u wschodnich wybrzeży Chin, która przez jednych jest uznawana jako odrębne państwo pod nazwą Republika Chińska, ale przez przeważającą liczbę krajów traktowana jako prowincja Chin.

Jak jest przyszłość Tajwanu trudno teraz oceniać. Ogromna siła polityczna i militarna Chin na pewno stoi na przeszkodzie, aby wyspa stała się odrębnym państwem, z drugiej strony sami mieszkańcy, szczególni ci młodzi, na pytanie kim są w niemal 90% odpowiedzieli, że Tajwańczykami; tylko 10% uważa się za Chińczyków.

Moje doświadczenia z Tajwanem sięgają raptem tygodnia. Przez tak krótki okres zbyt dużo się nie zobaczy. Byłem na Pięknej Wyspie (Formosa w języku portugalskim oznacza „piękna”) w Parku Narodowym Taroko, małej wyspie Lu Dao oraz Taipei.

Zdjęcia: Wyspa Ludao, Piękna wyspa, TAJWAN
Wyspa Ludao, Piękna wyspa, TAJWAN


Zdjęcia: Park Narodowy Taroko, wschodnia część, Świątynia, TAJWAN
Park Narodowy Taroko, wschodnia część, Świątynia, TAJWANJeżeli ktoś jest miłośnikiem raf koralowych to polecam właśnie wysepkę Lu Dao. Rafy dochodzą tu do samego brzegu. Co prawda nie są to rafy na miarę tych w Morzu Czerwonym, ale miłośnicy nurkowania nie będą zawiedzeni. Główną wioską (w zasadzie jedyną) jest Ludao z wystarczającą bazą noclegową i gastronomiczną. Wysepka okazuje się być niezwykle malownicza z klifami, wzgórzami, wystarczy kilka godzin aby wynajętym skuterem objechać ją dookoła. Z Tajwanu można dostać się tu samolotem, albo w wersji tańszej (ok. 120 zł w obie strony) promem z miasteczka Taidong. Latem jest 6 promów pomiędzy 7.30 a 15.30, ale ze względu na dużą liczbę lokalnych turystów kursy mogą być zarezerwowane, więc warto pomyśleć wcześniej o rezerwacji lub liczyć na szczęście.

Zdjęcia: Park Narodowy Taroko, wschodnia część, Świątynie są ładnie położone, TAJWAN
Park Narodowy Taroko, wschodnia część, Świątynie są ładnie położone, TAJWAN


Zdjęcia: Park Narodowy Taroko, wschodnia część, Droga wykuta w skale nad urwiskiem, TAJWAN
Park Narodowy Taroko, wschodnia część, Droga wykuta w skale nad urwiskiem, TAJWANPark Narodowy Taroko położony jest po wschodniej stronie Tajwanu. To obszar górzysty z rozrzuconymi wodospadami i buddyjskimi świątyniami. Całość prezentuje się niezwykle malowniczo, a sama nazwa „taroko” ma oznaczać „wspaniały i piękny”, z czym bez wątpienia się zgadzam. Ten relatywnie mały park można zwiedzać korzystając z komunikacji autobusowej, gdyż przy ważniejszych atrakcjach, jest kilka przystanków. My wybraliśmy (byliśmy w 4 osoby) opcję przejazdu skuterami. Można je wynająć już za około 50 zł w miejscowości Xincheng Taroko, która jest też dobrą baza noclegową. Drogi prowadzone są częściowo pod nawisami skalnymi i w tunelach więc jazda skuterem dostarcza sporo emocji. W ciągu 7 godzin jazdy zatrzymaliśmy się w kilkunastu miejscach podziwiając wodospady, oglądając świątynie, uderzając w dzwony i robiąc mnóstwo zdjęć.

Zdjęcia: Park Narodowy Taroko, wschodnia część, Porządki w świątyni, TAJWAN
Park Narodowy Taroko, wschodnia część, Porządki w świątyni, TAJWAN


Zdjęcia: Wyspa Ludao, Wschód słońca, TAJWAN
Wyspa Ludao, Wschód słońca, TAJWANTuż obok Taipei znajduje się niewielki park geologiczny Yehliu. Formacje skalne w postaci grzybów i świec zostały utworzone poprzez erozję spowodowaną falami morskimi. Najsłynniejsza formacja nosi nazwę „Głowa królowej”, a można to poznać nie tylko po oryginalnym wyglądzie skały, ale i po liczbie ludzi chcących zrobić tam zdjęcie. W ogóle w tym małym parku jest bardzo tłoczno. Park jest niezwykle oryginalny i położony tylko 1,5 godz. jazdy autobusem od stolicy, więc czasem ciężko się minąć na ścieżkach, a znalezienie „samotnego grzybka” do sfotografowania wymaga czasu i cierpliwości. Przy wyjściu z Parku zlokalizowany jest \"Ocean World\" oferujący przedstawienia z udziałem zwierząt morskich: delfinów i lwów morskich. Wylot z Taipei mieliśmy po południu więc mając wolne pół dnia odwiedziny tego miejsca okazały się dobrym wyborem.

Zdjęcia: Park geologiczny Yehliu, Taipei, Bliskość stolicy przyciąga do parku wielu turystów, TAJWAN
Park geologiczny Yehliu, Taipei, Bliskość stolicy przyciąga do parku wielu turystów, TAJWAN


Zdjęcia: Park geologiczny Yehliu, Taipei, Osobliwe utwory, TAJWAN
Park geologiczny Yehliu, Taipei, Osobliwe utwory, TAJWANTaipei liczące około 3 mln mieszkańców oferuje wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. My mogliśmy poświęcić na zwiedzanie kilka godzin. Wybór padł na świątynie buddyjską Longshan oraz na świątynię taoistyczną - Bangka Qingshan. Obie świątynie różnią się od siebie, trudno je wartościować. Longshan, jako bardziej znana, jest też bardziej zatłoczona, ale nie oznacza, że brak tu modlitewnej atmosfery. Natomiast w Bangka Qingshan można podziwiać rzeźby wielu bóstw oraz przyjrzeć się obrządkom modlitewnym.
Wieczorem, w sąsiedztwie świątyń rozkładają się stragany z jedzeniem i ubraniami. Kto wie czy „night market” nie jest najciekawszym doznaniem dla turystów odwiedzających Taipei. Do skosztowania są przeróżne rzeczy, niektóre mocno egzotyczne, nie wiem nawet co to było. Co ważne ceny są absolutnie do zaakceptowania (kuchnia jest zróżnicowana, ale w Chinach jest jednak większy wybór).

Zdjęcia: Taipei, Świątynia Longshan, TAJWAN
Taipei, Świątynia Longshan, TAJWAN


Zdjęcia: Świątynia Longshan, Taipei, Oddani modlitwie, TAJWAN
Świątynia Longshan, Taipei, Oddani modlitwie, TAJWANTajwan nie jest krajem zbyt tanim. Przejazdy pociągami to spory wydatek, np. szybkim pociągiem pomiędzy Taipei a Taidong (4 godz. jazdy) koszt biletu wynosi 110 zł. Przeciętny nocleg w pokoju 2- lub 4- osobowym to wydatek rzędu 60 zł/osobę.

Zdjęcia: Świątynia Longshan, Taipei, Zawsze znajdzie się czas na zabawę, TAJWAN
Świątynia Longshan, Taipei, Zawsze znajdzie się czas na zabawę, TAJWAN


Zdjęcia: Taipei, Kulinarne wspaniałości na "Night market", TAJWAN
Taipei, Kulinarne wspaniałości na "Night market", TAJWANPorównując Tajwan z Chinami mogę powiedzieć, że możliwość komunikowania się jest tu znacznie lepsza – zdecydowanie więcej Tajwańczyków zna język angielski (choć ogólnie i tak mało). Kto był w Chinach i podróżował indywidualnie wie, o czym piszę mając na myśli trudności w porozumiewaniu się. Tajwańczycy są niezwykle pomocni, wielokrotnie ktoś podchodził i próbował nam pomóc znaleźć hotel, dworzec autobusowy, itp. Jest też to kraj bardziej dbający o czystość. Reasumując, podróżuje się tu lepiej niż w Chinach. W sierpniu temperatury sięgają 38 st. C, na dodatek jest parno, więc przemieszczanie się z pleckami, nawet tylko z „podręcznym bagażem” na jaki się zdecydowałem jest męczące.


Będąc w Chinach można pozwolić sobie na odwiedzenie Tajwanu. Ja poleciałem do Taipei z Szanghaju, bo chciałem zobaczyć to miasto, ale są loty również z Pekinu z kilkugodzinną przesiadką w Hongkongu lub Makau – można więc odwiedzić i inne ciekawe miejsca w Azji. Trzeba pamiętać tylko o wizie chińskiej dwukrotnego wjazdu.

Zdjęcia

TAJWAN / - / Wyspa Ludao / Piękna wyspaTAJWAN / wschodnia część / Park Narodowy Taroko / ŚwiątyniaTAJWAN / wschodnia część / Park Narodowy Taroko / Świątynie są ładnie położoneTAJWAN / wschodnia część / Park Narodowy Taroko / Droga wykuta w skale nad urwiskiemTAJWAN / wschodnia część / Park Narodowy Taroko / Porządki w świątyniTAJWAN / - / Wyspa Ludao / Wschód słońcaTAJWAN / Taipei / Park geologiczny Yehliu / Bliskość stolicy przyciąga do parku wielu turystówTAJWAN / Taipei / Park geologiczny Yehliu / Osobliwe utworyTAJWAN / - / Taipei / Świątynia LongshanTAJWAN / Taipei / Świątynia Longshan / Oddani modlitwieTAJWAN / Taipei / Świątynia Longshan / Zawsze znajdzie się czas na zabawęTAJWAN / - / Taipei / Kulinarne wspaniałości na

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl