Przewodniki

TAJWAN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaTAJWAN
TAJWAN
Stolica: Tajpej
Waluta: nowy dolar tajwański (TWD)
Język urzędowy: mandaryński

TAJWAN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy są zwolnieni na zasadzie wzajemności z obowiązku wizowego na pobyty na Tajwanie nie przekraczające 90 dni, wymagany jest jednak paszport ważny min. 6 miesięcy w momencie wjazdu. Osoby, które mają zamiar na Tajwanie pozostać przez okres dłuższy niż 90 dni muszą posiadać ważną wizę, którą uzyskać można w Biurze Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Warszawie.

PRZEPISY PRAWNE
Obowiązujący na Tajwanie kodeks karny przewiduje wyjątkowo surowe kary (z karą śmierci włącznie) za przemyt, handel oraz posiadanie substancji odurzających (narkotyków).

UBEZPIECZENIE
Z uwagi na klimat Tajwanu, położenie w strefie wysokiej aktywności sejsmicznej oraz inne zagrożenia naturalne, sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej okres pobytu na Wyspie. Należy się jednak upewnić, czy obejmuje ona Tajwan oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie agenta, który w razie potrzeby załatwi wszystkie formalności.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Ogólne zagrożenia dla zdrowia na Tajwanie nie są wielkie. Należy uważać na komary, które mogą roznosić japońskie wirusowe zapalenie mózgu bądź tropikalną gorączkę Denga. W rejonach wiejskich w wodzie może występować ameba. Turyści odbywający piesze wycieczki po górach lub terenach leśnych narażeni mogą być na ukąszenia wyjątkowo jadowitych węży lub owadów (np. os czy dzikich pszczół).

Miejscowe przychodnie lekarskie i szpitale zapewniają wysoki poziom usług.  Z mniej poważnymi dolegliwościami można udać się do licznych przychodni lokalnych, których ceny nie są zbyt wygórowane. Zwykle wymagana jest opłata za usługi medyczne przed wizytą; udogodnieniem jest fakt, że po uiszczeniu opłaty leki wydawane są na miejscu w przychodni dokładnie w ilości przepisanej przez lekarza. Leczenie poważnych zachorowań połączone z hospitalizacją, w bardziej skomplikowanych przypadkach jest bardzo kosztowne. W większości szpitali przyjmowane są opłaty tylko w gotówce, nie są honorowanie opłaty za usługi kartą kredytową.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Na Tajwanie do prowadzenia pojazdów (łącznie z popularnymi tutaj skuterami powyżej 50 cm³ pojemności) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, które zgodnie z lokalnymi przepisami należy najpierw autoryzować w lokalnym odpowiedniku Wydziału Komunikacji - Motor Vehicles Office. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta i wzorowo utrzymana. Na Tajwanie obowiązuje ruch prawostronny, a przepisy ruchu drogowego w zasadzie odpowiadają światowym normom. Można mieć jedynie zastrzeżenia do powszechności ich przestrzegania, szczególnie przez kierowców autobusów, taksówek, ciężarówek oraz skuterów. Prowadząc pojazd należy więc zachować szczególną ostrożność.

BEZPIECZEŃSTWO KRAJU
Tajwan jest miejscem bardzo bezpiecznym, o niskiej przestępczości pospolitej. Nie odnotowano tutaj dotychczas ataków terrorystycznych. Tajwańczycy są ogólnie uprzejmi i uczciwi, z bardzo pozytywnym nastawieniem do obcokrajowców.
PRZYDATNE INFORMACJE
Utrata paszportu powinna być zgłaszana na posterunku policji w miejscu, gdzie miało miejsce zdarzenie, a następnie w Warszawskim Biurze Handlowym w Tajpej, gdzie można starać się o wydanie nowego dokumentu paszportowego. W ramach działalności konsularnej WBH upoważnione jest m.in. do pełnej opieki konsularnej dla obywateli RP przebywających na Tajwanie, wydawania paszportów (biometrycznych i tymczasowych), wydawania wiz dla obcokrajowców, legalizacji oraz pozostałych czynności konsularnych z zakresu obywatelskiego oraz stanu cywilnego.
Wymiany walut zagranicznych na Tajwanie dokonuje się wyłącznie w bankach, czynnych w godzinach od 9:00 do 15:30, wymagany do tego jest paszport. Oddziały niektórych banków znaleźć także można na lotnisku, gdzie kurs wymiany jest taki sam jak w centrum miasta. Poza godzinami urzędowania banków jedynymi miejscami, w których można wymienić walutę są hotele oraz duże centra handlowe, ale kurs wymiany może być mniej korzystny.
Stosunkowo powszechnie honorowane są na Tajwanie karty płatnicze (np. VISA, MasterCard, American Express), dobrze rozwinięta jest też sieć bankomatów, które często znajdują się w sklepach popularnych sieci sprzedaży detalicznej (np. 7-eleven, Family Mart, OK, HiLife). Należy stosować ogólne przyjęte środki ostrożności związane z używaniem kart płatniczych.
W lokalnych wydziałach policji działają sekcje dla cudzoziemców, które zatrudniają funkcjonariuszy mówiących po angielsku; numery telefonów w większych miastach Tajwanu: Tajpej (02) 25566007, Kaoshiung (07) 2154342, Tainan (06) 2229704, Taichung (04) 3273875, Taitung (089) 334756, Pingtung (08) 7336283.
Z  inicjatywy tutejszych władz, National Immigration Agency uruchomiła Informację dla obcokrajowców - usługę dostępna w języku chińskim oraz angielskim w internecie (http://iff.immigration.gov.tw) oraz pod bezpłatnym numerem International Community Service Hotline 0800 024 111 (dostępnym także z zagranicy +886 800 024 111 - opłata zgodnie z cennikiem operatora), gdzie można uzyskać aktualne informacje dotyczące życia obcokrajowców na Tajwanie, m.in. dot. wiz, przepisów wjazdowych, zdrowia, podatków, małżeństw, administracji publicznej, turystyki, ochrony środowiska, pobytu, edukacji, dzieci i młodzieży, przemocy w rodzinie, zakwaterowania, transportu, bezpieczeństwa, pogody.
Wyspa jest terenem bardzo intensywnej aktywności sejsmicznej - niewielkie wstrząsy (do 5 stopni) występują na porządku dziennym w różnych częściach wyspy. Ulewne deszcze podczas tajfunów (nawet do 1000 mm w ciągu doby), które najczęściej występują od kwietnia do października, powodują osuwanie się ziemi, gwałtowny przybór wód w potokach i rzekach, oraz powodzie. Podczas tajfunu często ogłaszana jest w mediach lokalnych informacja o zawieszeniu działalności szkół, urzędów i zakładów pracy, nie należy wtedy wychodzić na zewnątrz, bądź w przypadku konieczności wyjścia - zachować szczególne środki ostrożności z uwagi na obfite deszcze i bardzo silne wiatry. W przypadku tajfunu sugerowane jest zaopatrzyć się w latarki, baterie, świece, zapas wody i żywności na 2-3 dni. Z uwagi na występowanie klęsk żywiołowych lub innych poważnych zagrożeń zaleca się słuchanie komunikatów nadającej w języku angielskim miejscowej stacji radiowej International Community Radio Taiwan (ICRT) - FM 100,7 MHz (Tajpej i Kaohsiung), FM 100,1 MHz (Taichung), FM 100,8 MHz (Chiayi), bądź online.
Stosowany na Tajwanie system sieci komórkowych jest w pełni zgodny z systemem stosowanym w Europie, większość operatorów polskich ma podpisane umowy roamingowe z tutejszymi operatorami, ceny usług głosowych i przesyłu danych mogą się jednak znacznie różnić w zależności od tutejszego operatora, sugerowane jest więc sprawdzenie u operatora w Polsce najbardziej korzystnej oferty. Dostępne w tut. punktach sprzedaży detalicznej karty pre-paid muszą być aktywowane przez operatora na podstawie dwóch dokumentów tożsamości, co niejednokrotnie trwa od 24-48 godzin.
Przydatne linki:
Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej - polska placówka na Tajwanie
Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Warszawie - tajwańska placówka w Polsce
Taiwan - The Heart of Asia- informacje ogólne o Tajwanie
Study in Taiwan - informacje o studiach na Tajwanie
Forumosa - forum dyskusyjne z cennymi informacjami o Tajwanie
TEALIT - forum dyskusyjne z cennymi informacjami o Tajwanie
Taiwan Taoyuan International Airport - główne lotnisko międzynarodowe Tajwanu
Taipei MRT - informacje o metro w Tajpej
Taiwan Railways - informacje o kolei na Tajwanie
Taiwan High Speed Rail - informacje o szybkiej kolei
National Palace Museum - informacje o Muzeum Pałacowym
National Theater & Concert Hall - informacje o Teatrze Narodowym oraz Sali Koncertowej
ArtsTicket - informacje o rozrywce (muzyka, teatr, taniec,  filmy, itp.)Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak polskiej placówki dyplomatycznej

Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej
Dyrektor Generalny: Marek Wejtko
Tajwan , Tajpej, TWTC/ITB Suite 1601-1602, No. 333, Sec. 1, Keelung Rd., Taipei 110,
Tel.: +886 2 7718 3300 Tel. dyżurny: +886 987 373 454 Faks: +886 2 7718 3310 Faks: +886 2 7718 3309
taipei.warsaw.office@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

TAJWAN - galerie i zdjęcia z podróży

TAJWAN / - / Wschodnie Wybrzeże / Nad oceanemTAJWAN / - / Taipei / Zmiana warty na Placu Wolnosci (Taipei)TAJWAN / - / Park Narodowy Shei-pa / GóryTAJWAN / - / Taipei / CKS Memorial Hall (Taipei, Taiwan)TAJWAN / - / Taipei / Brama do Grand Hotelu (Taipei, Taiwan)TAJWAN / Wanli / Yehliu / Formacje skalne (Yehliu)TAJWAN / - / Kenting / Plaża w KentingTAJWAN / Wanli / Yehliu / Formacje skalne (Yehliu)TAJWAN / Wanli / Yehliu / Formacje skalne w Yehliu (Taiwan)TAJWAN / - / Taroko / MotylekTAJWAN / Taiwan / Taipei / Maly wodospad przy swiatyni (Taipei)TAJWAN / - / Taipei / Restauracja 'Modern Toilet' (Taiwan)TAJWAN / - / Taipei / Taipei 101 (Taiwan)TAJWAN / - / Tajwan / TajwanTAJWAN / - / Xiao Liuqiu / Xiao LiuqiuTAJWAN / - / Kenting / KentingTAJWAN / - / Okolice Taipei / KeelungTAJWAN / - / Tajwan / W górachTAJWAN / - / Kaohsiung / Przed burząTAJWAN / - / Kaohsiung / Romantycznie...

TAJWAN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Tajwan w tydzień TAJWAN 1426 21-07-19
Tajpej noclegi TAJWAN 1248 27-03-18
Czy ktoś wybiera się na Tajwan ? TAJWAN 4078 18-09-16
Prosze o rady TAJWAN 1735 11-09-16
Taiwan - dookola wyspy TAJWAN 4366 18-06-12
BEZ WIZY TAJWAN 2117 21-10-08
UBEZPIECZNIE TAJWAN 2357 16-01-08

TAJWAN - artykuły i relacje z podróży

TAJWAN / - / Sun Moon Lake / Wen Wu Temple
2020-01-05
aguch

kraje: TAJWAN
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1034
liczba komentarzy: 0

Tajwan... z zapachem imbiru w tle

Skośne i przyjazne spojrzenia miejscowych, pałeczki zamiast sztućców oraz obrazkowe pismo wprowadzające do podróży element zabawy to chyba jedyne co łączy Tajwan z Chinami. Mimo, iż formalnie wyspa jest Republiką Chin to jednak jej niezależność od ChRL można zaobserwować praktycznie w każdym aspekcie życia społeczności wyspy.

Czytaj więcej

TAJWAN / - / Wyspa Ludao / Piękna wyspa
2017-09-03
ArturG

kraje: TAJWAN
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2843
liczba komentarzy: 0

Formoza – naprawdę piękna wyspa

Oglądając uroczyste rozpoczęcie igrzysk olimpijskich uwagę zwraca przemarsz drużyn narodowych. Transmisja, którejś z tych imprez przykuła moją uwagę tabliczką z napisem Chińskie Taipei. Chodzi oczywiście o Tajwan – wyspę położoną u wschodnich wybrzeży Chin, która przez jednych jest uznawana jako odrębne państwo pod nazwą Republika Chińska, ale przez przeważającą liczbę krajów traktowana jako prowincja Chin. Jak jest przyszłość Tajwanu trudno teraz oceniać. Ogromna siła polityczna i militarna Chin na pewno stoi na przeszkodzie, aby wyspa stała się odrębnym państwem, z drugiej strony sami mieszkańcy, szczególni ci młodzi, na pytanie kim są w niemal 90% odpowiedzieli, że Tajwańczykami; tylko 10% uważa się za Chińczyków.

Czytaj więcej

TAJWAN / Wanli / Yehliu / Formacje skalne (Yehliu)
2012-06-30
magic

kraje: TAJWAN
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 5673
liczba komentarzy: 0

Jedniodniowy wypad z Taipei - Yehliu Geopark

Skoro jestesmy juz w Taipei, udalo nam sie zwiedzic wiekszosc tego co miasto ma do zaoferowania, albo mamy ochote wyskoczyc na jedniodniowa wycieczke aby zobaczyc inne atrakcje ktore ma Tajwan do zaoferowania, polecam wycieczke do Yehliu Geopark.

Czytaj więcej

TAJWAN / Taiwan / Taipei / Maly wodospad przy swiatyni (Taipei)
2012-06-29
magic

kraje: TAJWAN
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 11113
liczba komentarzy: 1

Taipei w pigulce – mam tylko jeden dzien!

Gdy masz tylko jeden dzien w Taipei, warto zorganizowac sobie czas aby wykorzystac go do maximum. Co ma miasto do zaoferowania?

Czytaj więcej

CHILE / północne Chile / Atacama / We dwoje na pustyni...
2004-07-20
kinga_freespirit

kraje: ALASKA, ARGENTYNA, MYANMAR, CHINY, GWATEMALA, JAPONIA, KOLUMBIA, KANADA, MEKSYK, BRAZYLIA, INDIE, AUSTRALIA, CHILE, NOWA ZELANDIA, TAJWAN, WIETNAM, NEPAL, PARAGWAJ, TAJLANDIA, WENEZUELA, PANAMA, BELIZE, PERU, EKWADOR, BOLIWIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 49967
liczba komentarzy: 21

Autostopem dookoła świata!!

Bilet w jedną stronę, dwa plecaki, kilkaset dolarów, niewiele planów i dużo marzeń. Tyle mieliśmy ze sobą, kiedy w październiku 1998 wylądowaliśmy w Nowym Jorku. Wiedzieliśmy jedno - chcemy przejechać świat dookoła. Po 6 latach wrócili do polski, napisali książkę i...planuja znowu wyruszyć.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl