Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Objazdówka po Europie – 5 praktycznych wskazówek, jak zaplanować wyjazd z głową > CHORWACJA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Warta - objazdówka po EuropiePodróż po Europie własnym autem to wspaniała przygoda. Oto 5 praktycznych wskazówek, dzięki którym ograniczysz ryzyko nieprzyjemnych zdarzeń, oszczędzisz pieniądze i odczujesz jeszcze większą satysfakcję z wyjazdu!

Zaplanuj trasę i... podejdź do niej elastycznie!

Spontaniczne wyprawy z pewnością są emocjonujące, wyruszając w podróż własnym autem, warto przynajmniej częściowo zaplanować trasę. Ma to kilka zalet. Jeśli zarezerwujesz noclegi z wyprzedzeniem, a także dokładnie zapoznasz się z ofertą noclegową, możesz oszczędzać nawet kilkadziesiąt procent, korzystając z bardzo atrakcyjnych promocji. Dobrym pomysłem jest także zorientować się, gdzie na trasie znajdują się kempingi, bo podróż nie zawsze układa się zgodnie z planem. Zaznacz na mapie wszystkie interesujące cię miejsca i potencjalne noclegi. Nie zapomnij również wziąć pod uwagę warunków pogodowych - weryfikując je zarówno przed wyjazdem, jak i w jego trakcie zyskasz możliwość modyfikowania trasy tak, aby móc w miarę możliwości cieszyć się jak najkorzystniejszą pogodą. W końcu kilka ulewnych dni można spędzić w pełnym atrakcji mieście, by w te słoneczne odpoczywać na plaży czy zająć się trekkingiem po górach.

Dowiedz się, gdzie zatankujesz

Zaznaczanie na mapie stacji benzynowych może wydawać się nadgorliwością - zwłaszcza w dobie aplikacji, które pomagają nam śledzić przemierzaną drogę. Nie zawsze jednak podczas urlopu możemy liczyć na połączenie z siecią, za pomocą której sprawdzimy, gdzie znajduje się najbliższa stacja. Wiele zależy również od tego, z jakiego paliwa korzysta twój samochód. Przykładowo, zatankowanie LPG w niektórych krajach Europy jest bardzo trudnym zadaniem. Warto pamiętać, że ceny paliwa mogą znacznie różnić się od siebie w poszczególnych krajach, więc po co przepłacać? Przed wyjazdem koniecznie sprawdź, jak pod tym względem prezentują się kraje, przez które zamierzasz jechać i zaznacz na mapie miejsca, w których zatankujesz wybrane paliwo w korzystnej cenie.

Postaw na kartę walutową

Podobnie należy podejść do kwestii płatności za granicą. Zależnie od trasy podróży, przyda ci się nie tylko euro, ale być może na przykład korony, leki, kuny, forinty czy lewy. Najlepszym wyborem będzie karta walutowa pozbawiona zbędnych opłat. Z dwóch powodów. Na trasie w większości miejsc łatwo zapłacisz kartą, jednak wymiana gotówki może stanowić kłopot w mniej turystycznych destynacjach. Poza tym zwykłe konto walutowe, a tym bardziej prowadzone w złotówkach, może narazić cię na pokaźne prowizje i koszty przewalutowania. W trakcie dłuższej podróży ma to spore znaczenie. W końcu wyjazdowy budżet lepiej przeznaczać na przyjemności.

Unikaj niemiłych przygód dzięki ubezpieczeniu Assistance

Eurotrip to setki, a właściwie tysiące przymierzonych kilometrów. Nawet najlepsze auto może odmówić posłuszeństwa na trasie. Stłuczki, awarie i inne nieprzyjemne niespodzianki nie powinny pokrzyżować twojego urlopu. Dlatego dobrym pomysłem będzie zatroszczenie się o korzystny pakiet ubezpieczenia OC z rozbudowaną usługą Assistance. Jeśli nie wiesz, którą ofertę wybrać, zapoznaj się z opiniami dotychczasowych klientów.

Magda i Dagmara z Warszawy jechały własnym autem na zasłużone wakacje do Chorwacji. Niestety pod Budapesztem złapały gumę. Natychmiast zadzwoniły do swojego ubezpieczyciela, w tym przypadku Warty, który zorganizował lawetę i błyskawiczną wymianę koła. Podróż nad Adriatyk odbyła się praktycznie bez większej obsuwy czasowej. Mikołaj z Puław wraz z rodziną wybrał polskie morze, a trasę liczącą 700 km postanowił pokonać w nocy. Niestety w środku trasy auto odmówiło posłuszeństwa ze względu na problemy z elektryką, które uniemożliwiły uruchomienie silnika. Szybki kontakt z infolinią pozwolił załatwić błyskawiczne holowanie do pobliskiej miejscowości, gdzie na rodzinę czekał zorganizowany nocleg. Rano auto trafiło do warsztatu, gdzie zostało naprawione w ciągu kilku godzin, dzięki czemu plany urlopowe praktycznie nie uległy zmianie.

Równie pozytywnie skończyła się historia Iwony z Częstochowy, która w trakcie krótkiego przejazdu autostradą A1 zdecydowała się na postój i zapomniała o wyłączeniu świateł, co nie było dobrym pomysłem przy wysłużonym akumulatorze. Na szczęście kontakt z ubezpieczycielem pozwolił na szybką pomoc mechanika na miejscu i kontynuację podróży.

Podczas wyprawy zagrożeniem może okazać się nie tylko stłuczka z innym uczestnikiem ruchu, ale np. potrącenie dzikiego zwierzęcia, które niespodziewanie znajdzie się na naszej drodze. W trakcie podróży do Karpacza samochód Konrada z Krakowa potracił przebiegającego przez jezdnię jelenia. Na szczęście ubezpieczyciel zapewnił mu niezbędne wsparcie, a po godzinie także bardzo komfortowe auto zastępcze. Plany urlopowe znów udało się uratować. Z podobnej pomocy skorzystała Halina z Łęcznej, której auto odmówiło posłuszeństwa na stacji benzynowej. Zaplanowany weekend w Krakowie przebiegł bez przeszkód.

Zdjęcia: ---, ---, Warta - objazdówka po Europie, POLSKA
---, ---, Warta - objazdówka po Europie, POLSKABohaterowie tej historii skorzystali z ubezpieczenia komunikacyjnego Warty z odpowiednim pakietem assistance. Dzięki temu mogli cieszyć się szerokim wachlarzem usług dodatkowych, a przede wszystkim - liczyć na ich błyskawiczną realizację i wsparcie ubezpieczyciela. Więcej historii, w których ubezpieczenie okazało się kluczowe w czasie urlopu, zobaczysz na stronie dobrezakonczenia.pl

Wykonaj gruntowny przegląd auta

Oczywiście nawet najlepsze ubezpieczenie nie zwalnia cię od obowiązku wykonania dokładnego przeglądu auta przed wyruszeniem w trasę po Europie. W końcu chodzi też o twoje bezpieczeństwo. Przed wyjazdem zweryfikuj więc stan techniczny auta, uwzględniając między innymi przewody w silniku, chłodzenie czy paski klinowe. Nie zapomnij również o kontroli hamulców, kół, świateł i zawartości apteczki. Ostatnia pozycja być może pozwoli ci uniknąć kosztownego mandatu, bo pod tym względem przepisy w poszczególnych europejskich krajach mogą znacznie różnić się od polskich.

Zaplanowany samodzielnie wyjazd może stać się wspaniałą przygodą. Zwracając uwagę na kilka istotnych aspektów możesz zaplanować go tak, aby niedogodności na trasie, awarie czy kwestie związane z finansami nie spędzały ci snu z powiek i pozwoliły odkrywać uroku wyprawy!

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Warta - objazdówka po Europie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl