Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Qadisha - Święta Dolina > LIBAN


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie LIBAN / Liban Północny / Dolina Kadisha / 20 km do przejściatekst Dolina Kadisza (Qadisha) w Libanie jest jednym z najważniejszych miejsc osadniczych pierwszych chrześcijańskich klasztorów na świecie. Świątynie, z których wiele jest bardzo starych, są położone w niezwykle urozmaiconym nierównym krajobrazie. Biorąc swoją nazwę od aramejskiego słowa Qadisha - oznaczającego „święty”, dolina od tysiącleci służyła jako miejsce medytacji i schronienia, przyciągając mistyków sufickich i chrześcijańskich ascetów.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Liban Północny, 20 km do przejścia, LIBAN
Dolina Kadisha, Liban Północny, 20 km do przejścia, LIBAN

Została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1998 roku w uznaniu dla wielu zabytkowych klasztorów i pustelni, wykutych w skalistych ścianach lub ukrytych w jaskiniach, z których niektóre pochodzą z najwcześniejszych wieków chrześcijaństwa. Ta dolina jest wyjątkowym świadectwem samego centrum eremityzmu maronickiego.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Bszarri, Swiątynia w jaskini, LIBAN
Dolina Kadisha, Bszarri, Swiątynia w jaskini, LIBAN

Jego naturalne jaskinie, wykute w zboczach wzgórz - prawie niedostępne, ozdobione freskami, świadczącymi o architekturze stworzonej specjalnie z myślą o duchowych i życiowych potrzebach surowego życia.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Liban Północny , Na tarasie oliwki i warzywniak uprawiany przez mnichów, LIBAN
Dolina Kadisha, Liban Północny , Na tarasie oliwki i warzywniak uprawiany przez mnichów, LIBAN

Istnieją liczne tarasy do uprawy zboża przez mnichów, pustelników i chłopów mieszkających w tym regionie, kilka z tych tarasów jest nadal uprawianych. Kościół maronicki jest kościołem katolickim, obrządku wschodniego, będący w unii z Rzymem czyli uznaje autorytet papieża. Został założony w VII w. na terenach współczesnej Syrii i Libanu. Duchowym ojcem, który na terenie Libanu zorganizował życie duchowo-klasztorne, był syryjski mnich, pustelnik - święty Maron, żyjący na przełomie IV i V w. Prześladowania doprowadziły do przemieszczania się maronitów w kierunku niedostępnych dolin w górach Libanu. Dziś maronici stanowią 35 proc. mieszkańców Libanu, zaś rozproszona po świecie diaspora liczy 4 mln osób. Kościół maronicki ma swój własny rytuał, msza święta sprawowana jest w języku aramejskim, którym mówił Jezus Chrystus. https://pl.qaz.wiki/wiki/Kadisha_Valley
Powyżej Świętej Doliny Kadisza, na wysokości 1400 m n.p.m., u podnóży lasu cedrowego znajduje się miejscowość Bcharre, nad którą górują czerwone dachy domów i kościołów: katedra Św. Saby

Zdjęcia: Bsharre, Dolina Kadisza , Widok na Bsharre, LIBAN
Bsharre, Dolina Kadisza , Widok na Bsharre, LIBAN

- obok miejskiego rynku i kościół pod wezwaniem Naszej Pani z Bsharre.

Zdjęcia: Bcharre, Dolina Kadisha, Our Lady of Bcharri, LIBAN
Bcharre, Dolina Kadisha, Our Lady of Bcharri, LIBAN

Do Doliny Kadisza idziemy drogą biegnącą wokół katedry,

Zdjęcia: Bcharre, Dolina Kadisha, Pejzaż z aniołem, LIBAN
Bcharre, Dolina Kadisha, Pejzaż z aniołem, LIBAN

a następnie schodzimy stromymi schodkami w dół gdzie znajduje się tablica, na której czarno-biały obraz turysty z plecakiem i kijem oznacza początek szlaku.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Bszarri, 3 Majowy tracking, LIBAN
Dolina Kadisha, Bszarri, 3 Majowy tracking, LIBAN

Przechodzimy obok sadów jabłoniowych, po drodze na zboczach wąwozu zobaczymy różnorodne kwiaty oraz dziesiątki większych i mniejszych wodospadów.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Liban Północny , Dziesiątki wodospadów, LIBAN
Dolina Kadisha, Liban Północny , Dziesiątki wodospadów, LIBAN

Wzdłuż całej trasy spotykamy kilka ostoi cedrów,

Zdjęcia: Qadisha Valley, Bcharre, Droga wśród cedrów, LIBAN
Qadisha Valley, Bcharre, Droga wśród cedrów, LIBAN

kwiaty psiej róży,

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Bszarri, Kwiaty Psiej Róży, LIBAN
Dolina Kadisha, Bszarri, Kwiaty Psiej Róży, LIBAN

także maki, liliowce i anemony.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Liban Północny, Anemony i fiołki, LIBAN
Dolina Kadisha, Liban Północny, Anemony i fiołki, LIBAN

W kilku miejscach widziałem rosnące w środowisku naturalnym kolonie cyklamenów - na skałach, pod skałami i to w kilku barwach.

Zdjęcia: Qadisha Valley, Bcharre, Fiołki, LIBAN
Qadisha Valley, Bcharre, Fiołki, LIBAN

U podstawy doliny, poniżej wioski Bsharré znajduje się Deir Mar Elisha, jeden z niewielu klasztorów, do których można dojechać samochodem.

Zdjęcia: Qadisha Valley, Bcharre, Monastery of Mar Elisha, LIBAN
Qadisha Valley, Bcharre, Monastery of Mar Elisha, LIBAN

Pielgrzymi udają się tam, aby zobaczyć ikonę św. Elizeusza z VIII wieku i lokalny cud, wzór w kształcie różańca na kamiennych ścianach.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Liban Północny , Czasem w górę czasem w dół, LIBAN
Dolina Kadisha, Liban Północny , Czasem w górę czasem w dół, LIBAN

Cuda natury w dolinie są naprawdę otwarte tylko dla tych, którzy są gotowi wyruszyć w głąb dzikiej przyrody na piechotę, wzdłuż 20 km wąskich ścieżek ze spektakularnymi widokami.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Bszarri, W drodze do świątyni, LIBAN
Dolina Kadisha, Bszarri, W drodze do świątyni, LIBAN

Kilka kilometrów od Deir Mar Elisha znajduje się spokojny klasztor Qannoubeen z kamiennymi tarasami i kaplicą z łuszczącymi się freskami z XIV wieku.

Zdjęcia: Qadisha Valley, Bcharre, Klasztor, LIBAN
Qadisha Valley, Bcharre, Klasztor, LIBAN

Tutaj schronił się patriarcha kościoła maronickiego prześladowany przez Mameluków. Tak w XV wieku klasztor Deir Qannubeein stał się siedzibą patriarchy maronickiego i pozostał nią przez 500 lat. W XVII w. maroniccy mnisi mieli tak wielką reputację, że do Świętej Doliny przybyło wielu europejskich poetów, historyków, geografów, polityków i duchownych, a niektórzy z nich osiedlili się w Dolinie. W 1585 roku w klasztorze św. Antoniego z Qozhaya w dolinie Kadisza, powstała pierwsza drukarnia na Bliskim Wschodzie, gdzie w 1610 roku wydrukowano Księgę Psalmów, pierwszą książkę w języku syryjskim. W klasztorze Qannoubeen prawdopodobnie odbył się pierwszy synod decydujący o powstaniu kościoła rzymsko-maronickiego. Przed wejściem do klasztoru znajduje się kaplica, gdzie w szklanej gablocie jest wystawiona mumia patriarchy. Nieco dalej leży klasztor Matki Bożej z Hawqa,

Zdjęcia: ., Dolina Kadisza , Klasztor Deir Mar Antonios Qozhaya, LIBAN
., Dolina Kadisza , Klasztor Deir Mar Antonios Qozhaya, LIBAN

maleńkie sanktuarium zbudowane w naturalnej jaskini po XIII-wiecznej inwazji Mameluków. Szczęściarze udający się do klasztoru mogą spotkać i porozmawiać z pustelnikiem, ekscentrycznym maronickim chrześcijaninem z Kolumbii, który mieszka w jaskini od 20 lat. Udając się do Wadi Quadisha, czyli Świętej Doliny, mamy wyjątkową możliwość zapoznania się z historią początków kościoła maronickiego, oraz spędzenia wolnego czasu na łonie natury. Libańczycy słyną z gościnności i starają się być pomocni dla spotkanych wędrowców. Podczas przemierzania szlaku w Dolinie Kadisza, przechodziłem obok ogródków i poletek, na których krzątali się jacyś ludzie. Chwilę później usłyszałem za sobą wołanie kobiety, która wybiegła na szlak by obdarować mnie spora ilością strąków młodego bobu. Przyjąłem podarunek, podziękowałem i zastanawiałem się co mam z nim zrobić, zachować na zupę, czy zjeść, przecież nigdy wcześniej nie jadłem zielonych nasion bobu, chyba, że po ugotowaniu. Spróbowałem, opróżniałem strąk za strąkiem, bób smakował wyśmienicie, nasiona były miękkie i soczyste.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Liban Północny , Wartka rzeka Kadisza, LIBAN
Dolina Kadisha, Liban Północny , Wartka rzeka Kadisza, LIBAN

Kilkugodzinny trekking wzdłuż koryta rzeki płynącej dnem doliny, to nie tylko bliskość przyrody i piękne widoki górskich zboczy porośniętych bujnym drzewostanem, przeplatającym się gdzieniegdzie z uprawnymi tarasami.

Zdjęcia: Qadisha Valley, Bcharre, W drodze, LIBAN
Qadisha Valley, Bcharre, W drodze, LIBAN

To także niepowtarzalna okazja poznania historii ukrywających się tu niegdyś mniejszości religijnych. Przepiękny kilkunastokilometrowy wąwóz, gdzie byłem sam na sam z przyrodą i rzadko spotykanymi grupkami najczęściej francuskojęzycznych turystów.

Zdjęcia: ., Bszari, Dolina Świętej rzeki, LIBAN
., Bszari, Dolina Świętej rzeki, LIBAN

Wreszcie dotarłem na koniec szlaku, skąd udałem się na przystanek autobusowy. Chwilę później do zatoczki zjechała taksówka. Kierowca otworzył drzwi pasażera i zaprosił mnie do środka. Ja na to: z przyjemnością tylko nie wiem czy mam tyle kasy ze sobą aby opłacić kurs do Bsharre. Taksówkarz odpowiedział: a kto mówi, że masz płacić, kurs mam opłacony - wiozę wiązankę kwiatów, którą klient z Bejrutu wysłał do swojej narzeczonej z Bsharre. Wsiadłem, droga minęła szybko, rozmawialiśmy o atrakcjach turystycznych okolicznych miejscowości i wkrótce byłem w hotelu.
Połączony z doliną Kadisza poprzez odniesienie historyczne i przyległość, Las Boskich Cedrów znajdujący się na wschód od miejscowości Bsharré.

Zdjęcia: ., Bszarri, Rezerwat cedrów, LIBAN
., Bszarri, Rezerwat cedrów, LIBAN

Jest ostatnią pozostałością po antycznych lasach i jednym z rzadkich miejsc, w których nadal rośnie Cedrus lebani, jeden z najbardziej cenionych materiałów budowlanych w starożytnym świecie i cytowany 103 razy w Biblii.

Zdjęcia: ., Bszarri, Rezerwat Cedrów, LIBAN
., Bszarri, Rezerwat Cedrów, LIBAN

Po drodze warto odwiedzić starą jaskinię. Pierwotnie, od VII wieku pustelnia Mar Sarkis (Saint Sergious) służyła mnichom szukających schronienia. 22 sierpnia 1931 roku stała się grobowcem Gibrana Khalila Gibrana, libańskiego pisarza, poety i malarza, przedstawiciela tzw. szkoły syryjsko-amerykańskiej w literaturze. Tutaj znajduje się muzeum zawierające wyposażenie nowojorskiej pracowni Gibrana: meble, rzeczy osobiste, prywatną bibliotekę, rękopisy i 440 oryginalnych obrazów. Zimą Bsharré słynie z najwyższych stoków narciarskich Libanu, sezon zwykle trwa tutaj od końca listopada do początku kwietnia. Ośrodek narciarski Cedars Bsharri położony 130 km od Bejrutu (ok. 2 godzin jazdy samochodem), jest najstarszym w Libanie. Tutaj w 1953 roku został zbudowany pierwszy wyciąg narciarski Libanu. Kiedy w maju odwiedziłem Las Boskich Cedrów, w ośrodku narciarskim panowała cisza.

Zdjęcia: Ośrodek narciarski Cedars Bsharri, Bsharri, Na deptaku, LIBAN
Ośrodek narciarski Cedars Bsharri, Bsharri, Na deptaku, LIBAN

Większość hoteli i pawilonów była zamknięta. Nieliczni turyści przechadzali się deptakiem pomiędzy sklepikami z pamiątkami i miodem cedrowym. Właściciele zachwalali swoje produkty, niektórzy elektrycznymi wypalarkami tworzyli kolejne pamiątki.

Zdjęcia: ., Bszarri, Pamiątki, LIBAN
., Bszarri, Pamiątki, LIBAN

Kiedy już zrobiłem zdjęcia cedrów, wróciłem do wcześniej mijanych sklepików. Już w pierwszym młoda Libanka zaprosiła mnie na gorącą herbatę i kieliszek nalewki ziołowej na miodzie. Chwila rozmowy, później drobne zakupy, w tym kilka słoiczków cedrowego miodu. Czas mijał szybko, zaczęło się ściemniać a przede mną ok. 5 km drogi powrotnej do Bsharre. Na szczęście drogę już znałem, miałem też latarkę, więc żwawo rozpocząłem moja marszrutę. Po przejściu 500 metrów zatrzymało się obok auto. Okazało się, że kierowcą był właściciel stoiska z pamiątkami, z którym wcześniej rozmawiałem i podziwiałem jego obrazy „malowane” wypalarką na drzewie cedrowym. Wkrótce dojechaliśmy do Bsharre, podziękowałem i na pożegnanie przekazałem kilka drobiazgów z Polski, dla dzieci mojego nowego znajomego z Libanu.


Mam nadzieję, że zachęcę wielu z Was do odwiedzenia Libanu Północnego.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Liban Północny, Tarasowe uprawy, LIBAN
Dolina Kadisha, Liban Północny, Tarasowe uprawy, LIBAN

W ciągu 2-3 dni można tu przemierzyć zielony wąwóz Doliny Kadisza (Qadisha), wspiąć się na wyżej by odwiedzić pobliski stary Las Boskich Cedrów (Horsh Arz el-Rab) i poznać malownicze miasteczko Bsharré.

Zdjęcia: Dolina Kadisha, Liban Północny, Bszari, LIBAN
Dolina Kadisha, Liban Północny, Bszari, LIBAN

Przepiękna przyroda okolic Bsharre, niesamowita droga wzdłuż Świętej Doliny Kadisza i gościnność libańskich górali przywołuje wspomnienia. Myślę o tym, że jeszcze kiedyś tam wrócę by ruszyć w drogę do miejsc, które urzekły mnie swoim pięknem i gościnnością.

Zdjęcia

LIBAN / Liban Północny / Dolina Kadisha / 20 km do przejściaLIBAN / Bszarri / Dolina Kadisha / Swiątynia w jaskiniLIBAN / Liban Północny / Dolina Kadisha / Na tarasie oliwki i warzywniak uprawiany przez mnichówLIBAN / Dolina Kadisza / Bsharre / Widok na BsharreLIBAN / Dolina Kadisha / Bcharre / Our Lady of BcharriLIBAN / Dolina Kadisha / Bcharre / Pejzaż z aniołemLIBAN / Bszarri / Dolina Kadisha / 3 Majowy trackingLIBAN / Liban Północny / Dolina Kadisha / Dziesiątki wodospadówLIBAN / Bcharre / Qadisha Valley / Droga wśród cedrówLIBAN / Bszarri / Dolina Kadisha / Kwiaty Psiej RóżyLIBAN / Liban Północny / Dolina Kadisha / Anemony i fiołkiLIBAN / Bcharre / Qadisha Valley / FiołkiLIBAN / Bcharre / Qadisha Valley / Monastery of Mar ElishaLIBAN / Liban Północny / Dolina Kadisha / Czasem w górę czasem w dółLIBAN / Bszarri / Dolina Kadisha / W drodze do świątyniLIBAN / Bcharre / Qadisha Valley / KlasztorLIBAN / Dolina Kadisza / . / Klasztor Deir Mar Antonios QozhayaLIBAN / Liban Północny / Dolina Kadisha / Wartka rzeka KadiszaLIBAN / Bcharre / Qadisha Valley / W drodzeLIBAN / Bszari / . / Dolina Świętej rzekiLIBAN / Bszarri / . / Rezerwat cedrówLIBAN / Bszarri / . / Rezerwat CedrówLIBAN / Bsharri / Ośrodek narciarski Cedars Bsharri / Na deptakuLIBAN / Bszarri / . / PamiątkiLIBAN / Liban Północny / Dolina Kadisha / Tarasowe uprawyLIBAN / Liban Północny / Dolina Kadisha / Góry i pagóryLIBAN / Liban Północny / Dolina Kadisha / Bszari

Dodane komentarze

Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 2021-08-31 22:42:17

"Co do zdjęcia podpisanego "Qadisha Valley, Bcharre, Droga wśród cedrów, LIBAN":
Widoczne po lewej stronie zbocza drzewa (na pierwszym planie i w głębi) nie są cedrami, lecz (prawdopodobnie) sosnami pinii (Pinus pinea L.)
Być może w Dolinie Kadisza występują cedry (choć ich nie widziałem) ale z pewnością nie na wspomnianym zdjęciu. "

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl