Przewodniki

LIBAN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaLIBAN
LIBAN 
(Republika Libańska)
Stolica: Bejrut
Waluta: funt libański (LL) 1 LL = 100 piastrów
Język urzędowy: arabski
Inne języki: francuski, angielski

Uwaga: Z uwagi na niestabilną sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca turystom udającym się do Libanu zapoznanie się przed podróżą z aktualną sytuacją w tym kraju.

LIBAN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy, bez względu na cel podróży, przybywający do Libanu samolotem otrzymują na lotnisku 1-miesięczną bezpłatną wizę pobytową (w formie pieczątki wjazdu), którą można przedłużyć na okres do 3 miesięcy, pod warunkiem wcześniejszego - na 2-3 dni przed upływem terminu ważności wizy - zgłoszenia się do Dyrekcji Generalnej Urzędu Bezpieczeństwa (D.G.S.G.). Wizę można otrzymać też na przejściu drogowym lub morskim, lecz wówczas należy wnieść opłatę w wysokości 20 USD.  Przy składaniu aplikacji wizowej w Ambasadzie Libanu w Warszawie należy przedstawić rezerwację hotelową lub zaproszenie od obywatela Libanu. Wizę  do pracy można uzyskać tylko w Ambasadzie Libanu w Warszawie po wcześniejszym otrzymaniu - na wniosek libańskiego pracodawcy - zgody libańskiego Ministerstwa Pracy. Trudności w uzyskaniu wizy mogą  mieć kobiety, które wcześniej pracowały w Libanie jako artystki, barmanki, masażystki itp. Są one zobowiązane uzyskać zgodę Dyrekcji Generalnej Urzędu Bezpieczeństwa na wjazd. Władze miejscowe mogą również odmówić prawa wjazdu podróżującym samotnie kobietom w wieku do 26 lat, jeśli nie udokumentują szczegółowo celu przyjazdu, miejsca pobytu, nie okażą biletu powrotnego. Przy wjeździe i wyjeździe wszyscy podróżni wypełniają karty przekroczenia granicy z danymi osobowymi. Szczególnie ważne jest, aby podany adres pobytu w Libanie był zgodny z rzeczywistym, w przypadku zmiany miejsca pobytu należy niezwłocznie powiadomić o tym Dyrekcję Generalną Urzędu Bezpieczeństwa. W przeciwnym razie służby graniczne mają prawo do deportacji lub zatrzymania do wyjaśnienia. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. W przypadku dziecka podróżującego w towarzystwie osoby, która nie jest jego rodzicem, władze libańskie nie wymagają jakiejkolwiek, tym bardziej potwierdzonej notarialnie, zgody rodziców lub opiekunów prawnych opiekunów dziecka. Obowiązuje zakaz wjazdu dla osób, które posiadają w paszporcie jakiekolwiek wizy, pieczątki wjazdu i wyjazdu, czy inne znaki świadczące o pobycie w Izraelu, mające związek z tym państwem. Dotyczy to również posiadanych urządzeń (np. telefonów komórkowych ze znakami alfabetu hebrajskiego), ubioru (np. ze znakami alfabetu hebrajskiego na metkach, w nazwach itd.).

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń w wwozie, wymianie i wywozie pieniędzy. Libańskie prawo celne jest liberalne, trzeba jednak pamiętać, że nie wolno wwozić ani wywozić bez specjalnych zezwoleń broni palnej. Opuszczając Liban samolotem nie wolno posiadać w bagażu szklanych pojemników z oliwą z oliwek, oprócz specjalnie opakowanych w dodatkowe pudełka. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardowych. Obcokrajowiec przy wyjeździe z Libanu ma możliwość uzyskania zwrotu 10-procentowego podatku VAT za towary kupione w Libanie o  wartości powyżej 200 USD i po przedstawieniu specjalnej faktury VAT. Na granicy urzędy celne pobierają kwotę gwarancyjną w wysokości 3500 USD od samochodu osobowego i 750 USD od motocykla. Kwota ta jest w całości zwracana właścicielowi przez ten sam urząd celny przy wyjeździe, pod warunkiem bezwypadkowej jazdy na terenie Libanu. Osoby posiadające międzynarodową książeczkę samochodową zwolnione są od tej opłaty.

PRZEPISY PRAWNE
Posiadanie i handel narkotykami są surowo karane.UBEZPIECZENIE
Obywatele polscy podróżujący do Libanu samochodem (samochody z silnikami wysokoprężnymi nie są wpuszczane do Libanu) są obowiązani do zakupienia dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ważnego na terenie tego kraju. Samochodem na rejestracji zagranicznej można posługiwać się przez okres do 6 miesięcy, po czym należy wystąpić o zarejestrowanie pojazdu i wydanie libańskich tablic rejestracyjnych. Uwaga: w Libanie nie są rejestrowane przywiezione z zagranicy samochody starsze niż 6 lat. Polskie ubezpieczenia medyczne, wystawione przez znane towarzystwa ubezpieczeniowe, są na ogół honorowane.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Libanie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie ma obowiązku szczepień. Woda z wodociągów miejskich nie nadaje się do picia. Zalecane jest spożywanie wody po przegotowaniu bądź wody butelkowanej. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy, jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi opłatami (większość przychodni, klinik, szpitali jest prywatnych). Koszt wizyty lekarskiej wynosi około 50 USD (bez badań uzupełniających). Doba w szpitalu kosztuje od 150 do 200 USD. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, polskie prawo jazdy jest honorowane przez 3 miesiące od wjazdu. Istnieje obowiązek ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Generalnie nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, ale należy zachować szczególną ostrożność: zaleca się podróżowanie głównymi drogami, najlepiej w zorganizowanych grupach lub pod opieką miejscowego przewodnika. Zakaz podróżowania na południe od miejscowości Saida, poza strefę wyznaczoną rzeką Litani, w pobliże regionu graniczącego  z Izraelem. Wejście na teren obozów, gdzie mieszkają uchodźcy palestyńscy, jest niewskazane ze względów bezpieczeństwa i wymaga zgody miejscowych władz.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU
Nie występują zagrożenia przestępczością, zdarzają się sporadyczne wypadki okradania cudzoziemców.  Zaleca się, by młode kobiety nie korzystały z propozycji podwiezienia, oprowadzenia po mieście, zaproszenia na posiłek, składanych przez nieznane im osoby. Należy ograniczyć poruszanie się po terenach zamieszkałych przez radykalne społeczności muzułmańskie. W całym Libanie, z wyjątkiem miejsc o charakterze typowo turystycznym, należy powstrzymywać się z robieniem zdjęć, nawet jeśli brak jest znaku zakazującego fotografowanie, lecz w kadrze zdjęcia widoczne są budynki publiczne, żołnierze, policjanci itp. Należy liczyć się z kategoryczną prośbą ze strony policji, wojska o pokazanie zdjęć i ewentualnie o ich wykasowanie.
Mimo braku oficjalnego zakazu, nie jest mile widziane przez służby bezpieczeństwa uprawianie takich sportów jak paralotniarstwo, paragliding, ski-gliding, wind-surfing.

RELIGIA, OBYCZAJE
Z uwagi na różnorodność religijną nie obowiązują jednolite normy zwyczajowe.

ŚWIĘTA
Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są soboty i niedziele. Poza tym w Libanie oficjalnymi dniami wolnymi od pracy są dni ważniejszych świąt poszczególnych wyznań.

PRZYDATNE INFORMACJE.
Praktycznie wszędzie można dokonywać transakcji w dolarach amerykańskich. Kurs stały: 1 USD = 1.500 LL, 1 EURO = 2.000 LL. Kwota na rachunkach w sklepach, restauracjach itd. podawana jest zazwyczaj w LL i USD. Można płacić jednocześnie dwiema walutami, również reszta może być wydana w taki sam sposób.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Libańskiej
ambasador: Tomasz Niegodzisz
Liban, Bejrut, Av. President Suleiman Frangieh 52, 40-215
Tel.: +961 5 468152 Tel.: +961 5 924881 Tel. dyżurny: +961 33 85 963 Faks: +961 5 924882
bejrut.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

LIBAN - galerie i zdjęcia z podróży

LIBAN / Lb / Liban / Muchy uwielbiają daktyleLIBAN / - / Bejrut / Gołębie SkałyLIBAN / Południowy Liban / Tyr (Sur) / Łuk triumfalnyLIBAN / Lb / Liban / Kwiat migdalowcaLIBAN / Lb / Liban / Kwiat migdalowcaLIBAN / brak / Trypolis / DzieciLIBAN / Południowy Liban / Tyr (Sur) / Wśród ruin TyruLIBAN / Północny Liban / Byblos (Jbail) / Uliczka na Starym MieścieLIBAN / - / region Byblos / Kwiatki...LIBAN / - / Byblos / Port w ByblosLIBAN / Poludniowy Lb / Sour / SourLIBAN / Środkowy Liban / Andżar / AndżarLIBAN / Pl.Lb. / Aley / Oliwne drzewoLIBAN / Dolina Bekaa / Baalbek / RuinyLIBAN / Środkowy Liban / Baalbek / Panorama BaalbekuLIBAN / Północny Liban / Byblos (Jbail) / Port w ByblosLIBAN / - / Bejrut / Symbol Bejrutu -gołębie skałyLIBAN / Bszarri / Dolina Kadisha / Na skaleLIBAN / Pd Lb / Jazine / zima w LibanieLIBAN / Północny Liban / okolice Bcharre / Schodząc wgłąb

LIBAN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Liban- wycieczka LIBAN 1563 25-01-20
Liban nie taki straszny jak go w mediach opisują LIBAN 2675 19-06-16
Liban tanie noclegi LIBAN 4090 03-12-13
Dobre rady pilnie poszukiwane LIBAN 3582 27-09-12
Proszę o pomoc LIBAN 2123 08-04-12
narty w Libanie LIBAN 2572 23-06-11
Wiza do Libanu LIBAN 4878 28-12-10
Bejrut w październiku LIBAN 3378 26-08-10
Motocyklem z Bejrutu do Polski LIBAN 2041 07-05-09
Z Libanu do Syrii LIBAN 2

LIBAN - artykuły i relacje z podróży

LIBAN / - / Sydon / Zamek Morski
2019-10-27
ArturG

kraje: LIBAN
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 548
liczba komentarzy: 0

Liban - jak w sam raz na tydzień

Liban jest małym państwem o powierzchni 3,5 razy mniejszym niż województwo mazowieckie. Liczba mieszkańców sięgająca 4,5 mln także wydaje się niewielka, ale zagęszczenie ludności jest jednak duże. W zasadzie całe wybrzeże jest zabudowane, miejscami bardzo gęsto.

Czytaj więcej

LIBAN / brak / Beirut / Beirut nocą
2008-05-21
Łysy

kraje: LIBAN
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 4868
liczba komentarzy: 3

Liban 2008

To była krótka, lecz niezwykle emocjonująca wizyta. Liban okazał sie gościnnym miejscem, jednak gdzieś w głębi pulsowało napięcie. Niedługo po moim powrocie zaczęły się walki...

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl