Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wycieczka objazdowa samochodem - Bułgaria i Rumunia > POLSKA


Glob-Admin Glob-Admin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie BUłGARIA /  /  / Plaże BułgariiInformacje ogólne.
Bułgaria od wielu lat jest wakacyjną destynacją dla polskich turystów. Odwiedzający wybierają ten kraj głównie dlatego, że jest dosyć przystępny cenowo, a pogoda zazwyczaj dopisuje. Plaże Bułgarii są raczej piaszczyste, co jest jej dodatkowym atutem. Niektórzy natomiast omijają ten kraj, bo żyją w przekonaniu, że tamtejsze okolice są nudne i pozostaje jedynie leżenie nad morzem przez kilka z dni z rzędu. My przygotowaliśmy dla Was plan wycieczki, która będzie pewnym kompromisem dla osób chcących zarówno odpocząć, jak i zwiedzić kilka ciekawych miejsc - także po drodze do celu.

Zdjęcia: , , Plaże Bułgarii, BUłGARIA
, , Plaże Bułgarii, BUłGARIAPlan wycieczki


Dzień 1 - wyjazd

Wyjazd o dowolnej porze, jednak my planujemy wyjazd z samego rana. Ze strony południowej Polski będzie to około 840 km (10-11 godzin). Przejeżdżamy przez Słowację, Węgry oraz przekraczamy granicę Rumunii (drogą E60) i zatrzymujemy się na nocleg w okolicach Braszowa. W każdym państwie, przez które będziemy kolejno przejeżdżać: Słowacja, Węgry, Rumunia, a później Bułgaria wymaga zakupu winiet. Doradzamy zrobić to internetowo poprzez stronę WWW. Dzięki temu zaoszczędzicie czas i nie napotkacie ewentualnych trudności przy ich późniejszym zakupie. Ważną czynnością jest także sprawdzenie kategorii winiet dla samochodu osobowego, jeśli takim podróżujecie (w różnych krajach mogą się one od siebie różnić).


Dzień 2 - Rumunia

W godzinach porannych, po śniadaniu proponujemy udanie się na zwiedzanie Braszowa. Jest to miasto w środkowej Rumunii, ósme co do wielkości w tym kraju. Przedstawimy kilka atrakcji tego miasta, które warto zobaczyć:

 • Mury miasta - otaczają najstarszą część miasta pozostałości średniowiecznych fortyfikacji miejskich z basztami i bramami. W obrębie tych murów dawnej mogli mieszkać jedynie Sasi – dawni osadnicy niemieccy.

 • Góra Tampa - 960 m n.p.m. na niej znajduje się napis BRASOV, w styl napisu HOLLYWOOD, na tle którego wielu turystów wykonuje pamiątkowe zdjęcia. Góra i miejscowość obok nazywana miastem niedźwiedzi i nie bez przyczyny, bo o spotkanie z nieńwiedziem w tych rejonach nie jest trudno.

 • Czarny kościół - budowę kościoła rozpoczęto w 1385 roku, jednak pierwotna budowla kościoła spłonęła w pożarze. Ogień był tak ogromny, że wszystkie ściany zostały czarne, a kościół zdobył nową nazwę. Po czyszczeniu i renowacji, zostały jedynie małe ślady zniszczeń.


Zdjęcia: Braszow, Rumunia, Braszow, RUMUNIA
Braszow, Rumunia, Braszow, RUMUNIAPo południu polecamy udać się na ciepły posiłek przed dalszą trasą do stolicy Rumunii. W Braszowie najwięcej restauracji i knajpek jest w okolicy Rynku. Dalsza droga (wciąż w stronę naszej docelowej Bułgarii) zajmie nam ok. 2,5 godziny- 180 km drogą E60.
W Bukareszcie polecamy zrobić kolejny przystanek, podczas którego zobaczycie parę zabytkowych obiektów.

 • Stare miasto - to tutaj dawniej znajdowały się wszystkie urzędy, restauracje i bary. Dzisiaj jest to główne centrum rozrywkowe. Tutaj mieszkańcy Bukaresztu oraz turyści zażywają relaksu chodząc do pubów, restauracji.

 • Park Karola I - znajdujący się poza ścisłym centrum Bukaresztu. To jeden z ładniejszych parków w stolicy, w którym można odpocząć od zgiełku miasta.

 • Plac Rewolucji- jedno z najważniejszych i głównych miejsc w Bukareszcie, które ma bardzo ważne znaczenie historyczne.


Obiekty, które można zobaczyć na Placu Rewolucji to między innymi:

 1. Muzeum Sztuk Pięknych

 2. Rumuńskie Ateneum

 3. Biblioteka uniwersytecka

 4. Pomnik Odrodzenia – upamiętniający ofiary Rewolucji rumuńskiej z 1989 roku


 5. Trzeci nocleg proponujemy już na obszarze Bułgarii w okolicach Warny. Dojedziecie tam drogą E70 w około 3 godziny od Bukaresztu- późnym wieczorem. Przekraczając granicę Bułgarii pamiętajmy, że są one potrzebne na wszystkich drogach krajowych poza miastami. To oznacza, że żeby przejechać ten kraj konieczne jest wykupienie winiet.

  Dzień 3-6, Bułgaria

  Te cztery dni zalecamy spędzić na odpoczynku w miejscowości Warna (trzecia, co do wielkości w Bułgarii) na piaszczystych plażach. Mamy pomysł na dwie wycieczki w ciągu tych dni, według Waszego uznania i chęci.
  Pierwsza z nich to zwiedzanie Warny, czyli miasteczka, w którego okolicach nocujecie.

  Kilka ciekawych miejsc w Warnie:

  • Sea park - to trzykilometrowy, nadmorski park. To miejsce spotkań mieszkańców i turystów

  • Planetarium imienia Mikołaja Kopernika, którego wielki pomnik znajduje się przed wejściem

  • Budynek morskiego Akwarium

  • ZOO w Warnie.  Zdjęcia: Warna, Bułgaria, Warna, BUłGARIA
  Warna, Bułgaria, Warna, BUłGARIA  Drugą wycieczką, którą proponujemy jest Burgas. Na tę wycieczkę możecie poświęcić jeden cały dzień, gdyż dojazd (130 kilometrów) zajmie Wam około dwóch godzin. Miejsca, które polecamy zobaczyć w Burgas (czwarte, co do wielkości miasto w Bułgarii):

  • Centrum miasta z zabytkowymi kamieniczkami, restauracjami i urokliwymi kawiarenkami


  W centrum miasta Burgas warto zobaczyć kolekcje muzealne na kilku bardzo ciekawych wystawach:

  1. Regionalne Muzeum Historyczne

  2. Muzeum Etnograficzne

  3. Muzeum Historii Naturalnej  • Organizowany co roku od czternastu lat Festiwal Rzeźb z Piasku

  • Różowe jezioro - to miejsca dedykujemy osobom interesującym się fotografią. Woda w tych jeziorach ma właściwości lecznicze, a jej kolor jest naturalny. Ale uwaga! Nie we wszystkich wodach kąpiel jest dozwolona.


  Dzień 7 - Wyjazd

  Powrotną trasę proponujemy taką samą, jak w stronę pierwszą pamiętając o obowiązujących nas w każdym kraju przepisach (które mogą się od siebie różnić), a także o ważnych winietach w odpowiednich kategoriach. To bardzo istotne, aby o tym pamiętać, gdyż zły dobór winiety skutkuje mandatem.
  Dłuższy przystanek w drodze powrotnej polecamy w Budapeszcie. Warto się tam zatrzymać w celu zobaczenia kilku ciekawych obiektów oraz zjedzenia ciepłego posiłku i odpoczynku od jazdy.

  Ważne informacje  • Przed wycieczką zaplanujmy dokładnie trasę oraz zabukujmy noclegi

  • Weźcie ważne dokumenty osobiste

  • Upewnijcie się, że macie ważne winiety w odpowiednich kategoriach

  • Jak na każdy wyjazd, warto zabrać ze sobą mini apteczkę - leki pierwszej potrzeby

  • Upewnijcie się, że Wasz samochód jest dobrze sprawny oraz wyposażony (apteczka, trójkąt).  Zdjęcia

  BUłGARIA /  /  / Plaże BułgariiRUMUNIA / Rumunia / Braszow / BraszowBUłGARIA / Bułgaria / Warna / Warna

Dodane komentarze

miki789 dołączył
30.12.2015

miki789 2024-04-23 14:55:08

Niezawodnym wyborem dla miłośników podróży do Rumunii jest biuro turystyczne ARIM z Włoszczowej. Specjalizują się w organizowaniu wyjątkowych wypraw, podczas których można poznać kulturę, historię i piękno tego fascynującego kraju. Nie wahaj się skontaktować z Panem Zbigniewem (503 176 621), aby dowiedzieć się więcej informacji o planowanej wycieczce na czerwiec - zostawiam link do oferty - https://www.facebook.com/photo/?fbid=884659116791230&set=pb.100057414492507.-2207520000&locale=pl_PL-.

miki789 dołączył
30.12.2015

miki789 2024-04-23 14:55:04

Niezawodnym wyborem dla miłośników podróży do Rumunii jest biuro turystyczne ARIM z Włoszczowej. Specjalizują się w organizowaniu wyjątkowych wypraw, podczas których można poznać kulturę, historię i piękno tego fascynującego kraju. Nie wahaj się skontaktować z Panem Zbigniewem (503 176 621), aby dowiedzieć się więcej informacji o planowanej wycieczce na czerwiec - zostawiam link do oferty - https://www.facebook.com/photo/?fbid=884659116791230&set=pb.100057414492507.-2207520000&locale=pl_PL-.

Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 2023-08-05 15:28:21

"Beznadziejny artykuł.
Zacznijmy od tego, że wprowadza w błąd: Z Krakowa do Warny jest 1440 km (ok. 16 h). Wymienione 840 kilometrów pozwolą na dojazd jedynie do Kluż-Napoki w zachodniej Rumunii.
Autor najwyraźniej ma problem z liczeniem w zakresie znacznie mniejszych liczb. Proponuje bowiem dojazd w ciągu trzech(!) dni ("trzeci nocleg w okolicy Warny"), a następne 4 dni: od trzeciego(!) do szóstego spędzić w okolicy Warny.
Artykuł roi się od błędów stylistyczno-logicznych, przykładowo:
"Dojedziecie tam drogą E70 w około 3 godziny od Bukaresztu- późnym wieczorem. Przekraczając granicę Bułgarii pamiętajmy, że są one potrzebne na wszystkich drogach krajowych poza miastami."
One!? Jakie one?! Dopiero z następnego zdaniu można się domyślić, że chodziło o winiety.
Notabene cały artykuł sprawia wrażenie, że został napisany tylko z powodu reklamy portalu z winietami (Winiety są wymienione w tym krótkim tekście 6 razy). Żałosne.
Dalej: autor proponuje przejazd z Warny do Burgas dłuższą trasą, czyli prowadzącą przez Nesebyr. I chociaż pod każdym względem Nesebyr jest bardziej atrakcyjny od Burgas - nie zająknął się o nim ani słowem. Nie mówiąc już o Sighisoarze, przez którą prowadzi trasa z Polski do Braszowa.

Myślę, że wiele osób, które odbyło podróż samochodem z Polski do Bułgarii, mogłoby zaproponować o niebo ciekawsze trasy dojazdowe i sposoby spędzania czasu na miesjcu."

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl