Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Samochodem po Europie – jak się przygotować? > POLSKA


Glob-Admin Glob-Admin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / . / . / Samochodem po Europie – jak się przygotować?Podróżowanie autem to idealna opcja na zwiedzanie świata dla osób, które lubią samodzielnie decydować o każdym etapie wycieczki. Samochód daje poczucie niezależności i pozwala na dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. Co trzeba wziąć pod uwagę przed wyjazdem?

O czym pamiętać przed wycieczką?


Przed rozpoczęciem podróży samochodem przez Europę koniecznie należy przeprowadzić kontrolę stanu technicznego pojazdu. Auto musi być w nienagannym stanie, a szczególną uwagę powinno się zwrócić na stan opon, hamulców i silnika. Warto też sprawdzić ilość płynów eksploatacyjnych i funkcjonowanie świateł.

W aucie nie może zabraknąć takich przedmiotów jak gaśnica, zapasowe koło, skrzynka z podstawowymi narzędziami, apteczka, kabel rozruchowy i trójkąt ostrzegawczy. Nawet przy sprawnym pojeździe w trasie mogą przydarzyć się różne komplikacje i najlepiej być przygotowanym na pomoc zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność dokumentów, a w szczególności przeglądu i ubezpieczenia. Co kluczowe, trzeba wziąć ze sobą prawo jazdy i dowód rejestracyjny. W samochodzie powinien znajdować się też więcej niż jeden kierowca. Czasami niespodziewanie w trakcie podróży nadchodzi wielkie zmęczenie, więc najlepiej mieć kogoś do zmiany. Nie zaleca się prowadzenia auta, gdy odczuwa się np. senność, aby nie ryzykować wypadkiem. Kluczowy jest więc postój na odpoczynek.

Jak zaplanować podróż samochodem?


Pierwszy krok w planowaniu wycieczki samochodem to określenie celu podróży i wszelkich miejsc, które chce się odwiedzić po drodze. Warto wprowadzić swoje punkty w nawigację, aby sprawdzić, ile powinna trwać trasa i jakimi drogami prowadzi. System pokaże, czy na wybranych odcinkach znajdują się płatne autostrady. Jeśli tak, to należy zamówić winiety. Da się to zrobić online.

Nie trzeba zatrzymywać się na stacjach ani bramkach, aby zdobyć upoważnienie do przejazdu. Dokumenty można wydrukować lub okazać w razie kontroli w formie elektronicznej. Obowiązują one w takich krajach jak: Czechy, Słowenia, Austria, Rumunia, Węgry, Słowacja czy Bułgaria. Istnieje również opcja, aby kupować je w wakacyjnych zestawach.

Dokąd udać się w Europie?


Polacy często wybierają Czechy jako kraj, który chcą zwiedzić autem. Sąsiednie państwo ma do zaoferowania zarówno miejsca dla miłośników gór, jak i tych wolących oglądać zabytkowe miasta. Punktem obowiązkowym wycieczki jest Praga, czyli stolica Czech, w której znajdują się m.in. piękne parki, liczne muzea i wyjątkowy Most Karola.

Karlowe Wary to natomiast miejscowość uzdrowiskowa, która zachwyca kolorową architekturą i krajobrazami. W Kutnej Horze trzeba odwiedzić kaplicę wypełnioną tysiącami czaszek należących m.in. do ofiar epidemii dżumy. Z kości powstały tam różnorodne dekoracje i pokrycia ścian oraz sufitów.

Zwolennikom górskich spacerów poleca się zajechać do skalnego miasta, w którym czekają na nich efektowne słupy ze skał i malownicze szlaki. Poza tym warte uwagi są również czeskie obszary Gór Izerskich. To cała masa pięknych punktów widokowych.

Słowacja to kraj, który łatwo przemierzyć samochodem i powinni zrobić to przede wszystkim miłośnicy zamków. To właśnie tam można obejrzeć takie budowle jak zamek Spiski, Orawski, Bratysławski czy Devin. Wycieczka po siedzibach władców to dobra propozycja na podróż z dziećmi, które uwielbiają opowieści o królach czy mieszkających w wieżach księżniczkach.

Na Słowacji nie można ominąć Bratysławy – stolicy wypełnionej zabytkową architekturą. Znajdują się tam ogród zoologiczny, malowniczy sad Janka Kráľa, znany pomnik Slawin i liczne świątynie. Podczas odwiedzin powinno się zjeść typowe danie tamtejszej kuchni, czyli halušky. Są to ziemniaczane kluski z serem owczym i skwarkami.

Kolejny punkt do zaznaczenia na mapie to Słowacki Raj. Obszar należy do Łańcucha Słowackich Rudaw. To niesamowite doliny z licznymi szlakami, które da się przemierzać po specjalnie skonstruowanych kładkach czy mostach. Można tam przenocować na campingu. To mieszanka polan i wąwozów z wieloma strumykami, które tworzą niepowtarzalne miejsce do trekkingu i spacerów.

Ostatnia propozycja to Rumunia, w której trzeba zobaczyć przede wszystkim Bukareszt. W stolicy najlepiej odwiedzić łuk triumfalny, Ateneum, ogrody Cișmigiu czy Plac Uniwersytecki. Bardzo ciekawym miejscem jest Muzeum Wsi, czyli skansen zlokalizowany w parku Herăstrău. Powstał w latach 30. XX wieku i można w nim obejrzeć liczne ziemianki i stare budynki gospodarcze charakterystyczne dla Rumunii.

Podróżni powinni się udać do Transylwanii, zwanej również Siedmiogrodem. To kraina historyczna w samym sercu kraju, gdzie warto zatrzymać się w takich miastach jak Kluż-Napoka czy Braszów. Znajduje się tam mnóstwo gotyckich zabudowań, a także wiele zabytkowych twierdz, w tym m.in. zamek w Hunedoarze. W tej części kraju nie wolno pominąć szklaków biegnących pomiędzy wzniesieniami i klimatycznych wiosek.

Podróżowanie samochodem to idealny sposób na odkrywanie nowych miejsc, a w szczególności tych zlokalizowanych przy granicach Polski. Auto daje ogromną swobodę i pozwala na układanie całego planu trasy zgodnie ze swoimi potrzebami.

Zdjęcia

POLSKA / . / . / Samochodem po Europie – jak się przygotować?

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl