Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Izrael dla pielgrzymów > IZRAEL


nitkaska nitkaska Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Izrael to przede wszystkim kraj trzech największych religii monoteistycznym świata: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Podróż śladami Chrystusa jest dla wielu spełnieniem marzeń i przeżyciem mistycznym. Ten kraj przyciąga turystów z wielu powodów, jednym z nich jest Jerozolima – jedno z najświętszych miast na świecie.

Izrael to przede wszystkim kraj trzech największych religii monoteistycznym świata: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Podróż śladami Chrystusa jest dla wielu spełnieniem marzeń i przeżyciem mistycznym. Ten kraj przyciąga turystów z wielu powodów, jednym z nich jest Jerozolima – jedno z najświętszych miast na świecie.
Dla mnie to nie miała być pielgrzymka, jednakże przejście Via Dolorosa, wąską, zakurzoną, pełną kramów, leżącą jakby na uboczu zwykłą uliczką, próba zrozumienia fenomenu Bazyliki Grobu, Bazylika Wszystkich Narodów obok Ogrodów Getsemani, chwila zadumy nad tym, jak bardzo od naszych wyobrażeń różni się miejsce narodzin Jezusa czyli Bazylika Narodzenia, utkwiły mi w pamięci na długo.
Wszędzie tłumy pielgrzymów. Nam wyjątkowo się udało – kolejka do komory grobowej (Grób Pański znajduje się pod wielką kopułą Bazyliki w okrągłej kaplicy „anastasis” – z greki to słowo oznacza zmartwychwstanie) była wyjątkowo krótka. Czasem stoi się do niej cały dzień… Bazylika w obecnym kształcie wznosi się od prawie tysiąca lat. Przeszła jedynie kilka renowacji.
Podobnie jest z Bazyliką Narodzenia w Betlejem. I tu także mieliśmy szczęście, dość szybko udało nam się zejść schodkami w dół do groty, gdzie pod wybudowanym ołtarzem podobno narodził się Jezus. To miejsce oznaczone srebrną gwiazdą z łacińskim napisem „Hic de virgine Maria Jesus Chrystus” – „Tu z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus”, w żadnym wypadku nie przypomina stajenki, ale przecież 2000 lat temu ludzie mieszkali wraz ze swoim dobytkiem w takich właśnie grotach.
W zdecydowanej większości miejsca związane z życiem Jezusa to nowoczesne kościoły wybudowane po powstaniu państwa Izrael w 1948 roku. Wzniesione są ponad miejscami świętymi, przeważnie nad nimi wznoszą się ołtarze. Tak jest np. w Kafarnaum, nad mozaiką umieszczoną przy skale będącej miejscem rozmnożenia chleba i ryb stoi ołtarz.
Kościół Zwiastowania w Nazarecie z 1969 roku zaś stoi nad fragmentem domu Maryi w którym nastąpiło zwiastowanie. Pielgrzymi z całego świata mogą tam wraz ze swym prezbiterem odprawić nabożeństwo. Gdy ja tam byłam nabożeństwo odprawiano po japońsku…
Także Kana Galilejska zbudowana jest obok podwórka synagogi w której podczas wesela Jezus zamienił wodę w wino. Pytani znajomi mówili, że było to wino OCZYWIŚCIE CZERWONE! A wino było różowe… W malutkim kościółku idąc w kierunku ołtarza mijamy umieszczone w podłodze pancerne szyby dzięki którym widać zapadnięte przez wieki zabudowania synagogi.

http://artursac.blogspot.com/2010/03/bazylika-grobu-panskiego.html
http://www.odyssei.com/pl/travel-tips/24963.html
http://40.blox.pl/2008/10/bazylika-narodzenia.html
http://www.misjaszalom.pl/kana_galilejska.html
http://www.foto.ekai.pl/?wp=display&did=2457
http://www.swanna.pl/prw/ziemia_sw/getsemani/getsemani.htmlWszystkie miejsca związane z życiem Jezusa odwiedzane przeze mnie w Izraelu nawet na mnie agnostyczce zrobiły wrażenie. Świadomość tych miejsc jest bowiem porażająca. Atmosfera skupienia i zadumy daje dystans do naszej zwariowanej codzienności…

Nie opisałam wszystkich miejsc które odwiedziłam w Izraelu, może w następnym artykule...

Dodane komentarze

tommy#1 dołączył
23.03.2008

tommy#1 2012-02-12 02:54:25

Dzieki, wlasnie sie tam wybueram :)

piotrwaz dołączył
31.01.2010

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl