Artyku y i relacje z podr y Globtroter w

Antwerpia > BELGIA


Andy10 Andy10 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdj cie BELGIA / - / centrum miasta / Antwerpiahistoria , zabytki , slow kilka o znakomitym malarzu Rubensie zwiazanym z Antwerpia

W wielu legendach o powstaniu miasta powtarza sie motyw giganta Antigona ktory zalozyl nad zakolem rzeki osade i rzadzil nia krwawo , przejezdzajacy podrozni , kupcy przewozacy rzeka towar skarzyli sie, ze rabowal im polowe towaru a tym ktorzy stawiali opor , odcinal prawa reke i wrzucal do rzeki, dopiero dzielny zolnierz rzymski Juliusza Cezara –Sylwiusz Brabo zabijajac olbrzyma mieczem pomscil wszystkich pokrzywdzonych , motyw rycerza z odcieta reka mozna spotkac w wielu miejscach Antwerpii , dzialo sie to w latach 57-51 przed nasza era kiedy Juliusz Cezar zdobywa te ziemie tworzac prowincje rzymska Belgia, nagradzajac dzielnego zolnierza przydzialem ziemi ktora od jego nazwiska przybrala nazwe Brabancja , osiedle i port nad rzeka przez niego zalozone znane bylo pod nazwa * in insula Chanelao* wspolczesni archeolodzy znalezli slady tego osiedla w czesci poludniowej obecnego starego miasta.

W Antwerpii obrazy flamandzkich malarzy, które w innych krajach można zobaczyć tylko w najświetniejszych muzeach, tu po prostu wiszą w kościołach, sa to duze obrazy nierzadko o wymiarach 3x4 metry, zdarza sie, ze w jednym duzym kosciele wisi ich az 50 jak na przyklad w kosciele swietego Pawla. W zlotym okresie rozkwitu Antwerpia była centrum sztuki europejskiej tworzone tu przez genialnych rzemieslnikow, malarzy, arrasy, obrazy, rzeźby i iluminowane księgi eksportowano do krajów całej Europy.
Gotycka katedra NMP padała łupem pożarów, wojen i wojen domowych między kalwinistami a katolikami. W czasie rewolucji francuskiej miała nawet zostać rozebrana, ale architekt, któremu powierzono to zadanie, tak zręcznie ociągał się z realizacją, że nastąpiła zmiana rządów i katedra ocalała. Trybut dla "okupantów" - jak pisze "Przewodnik po katedrze" - wynosił 10 milionów guldenów i częściowo spłacony być musiał w złotych i srebrnych naczyniach liturgicznych. Zniszczono ołtarze, a obrazy wywieziono do Paryża. Większość udało się odzyskać, ale w rozdziale "Powrót skradzionych obrazów" wylicza się dokładnie, które obrazy są jeszcze we Francji, jak się nazywają i gdzie dokładnie się znajdują. W Antwerpii tworzyli najwieksi malarze europejscy Pieter Bruegel, Peter Paul Rubens, Anton van Dyck, Jacob Jordaens i Dawid Teniers i wielu innych.

Antwerpia wyrosła z dwóch osad: Aanwerp i Caloes .Fortyfikacja została zbudowana w VII wieku. W tym samym czasie rozpoczęła się też chrystianizacja tego obszaru. W IX wieku Antwerpia została częścią Lotaryngii. Po koniec X wieku Antwerpia została prowincją graniczną Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Granicą była rzeka Skalda. Hrabstwo Flandrii leżało po drugiej stronie rzeki. Miasto, które należało wówczas do księstwa Brabancji rozwijało się dość szybko. w XIV wieku Antwerpia stała się najważniejszym centrum handlowym i finansowym Zachodniej Europy dzięki portowi morskiemu i wełnie. W 1356 roku miasto zostało włączone do hrabstwa Flandrii i przez to straciło wiele przywilejów, przeważnie na korzyść Brugii. Pięćdziesiąt lat później fortuna się odwróciła i rozpoczęła się złota era dla Antwerpii – stała się ona ważnym centrum ówczesnego świata. Miasto było centrum handlowym i kulturalnym. Druga połowa XVI wieku to polityczno-religijno walka pomiędzy protestantami z północy i katolicką Hiszpanią. W roku 1585 miastem rządzil Filipa II i północne Niderlandy zamknęły rzekę Skaldę. Z ekonomicznego punktu widzenia była to klęska. Co więcej nie tylko protestanci opuścili miasto, ale także handlarze i elita intelektualna. Miasto, które w 1570 liczyło 100.000 mieszkańców, w 1590 miało ich tylko 40.000. Miasto rozwijało się kulturalnie do połowu XVII wieku, dzięki malarzom taki jak Rubens, Antoon van Dyck, Jacob Jordaens i Dawid Teniers, rzeźbiarskim rodzinom Quellinów i Verbrugghen, drukarzom takim jak Jan Moretus, itd. Pod rządami Austrii (1715-1792) Józef II próbował siłą uwolnić rzekę, ale plan się nie powiódł, W 1795, pod okupacją francuską, udało się uwolnić rzekę. Choć prawdą było że w tym okresie miasto posiadało dość nowoczesny jak na tamte czasy port, w tym samym czasie kulturalne dziedzictwo było rozgrabiane i niszczone jak nigdy przedtem. Planowano nawet zburzyć katedrę. Po porażce Napoleona pod Waterloo (1815), Antwerpia na krótko została przyłączona do Północnych Niderlandów i cieszyła się dobrą passą aż do rewolucji belgijskiej w 1830 roku,wtedy rozpoczął się trzeci dobry okres dla miasta. Podczas II wojny światowej Antwerpia została wyzwolona 4 września 1944 przez oddziały brytyjskie. Wraz z miastem został zdobyty wielki port w nieuszkodzonym stanie. Po wyparciu oddziałów niemieckich i otworzeniu drogi do portu, miasto stało ważnym centrum zaopatrzeniowym dla sił alianckich w Europie Zachodniej. Jako takie było celem ataków niemieckich rakiet V-1 i V-2, w miasto trafiło ponad 1600 tych rakiet.Po wojnie rozwój ekonomiczny spowodował także rozwój kulturalny i wzrost międzynarodowego znaczenia miasta. W 1993 roku Antwerpia została wybrana Europejską Stolicą Kultury.

Wspolczesnie jest to największe miasto portowe tego kraju i drugie po Rotterdamie miasto portowe Europy. Antwerpia jest największym w świecie ośrodkiem szlifierstwa diamentów obrabia się tu i sprzedaje dalej siedemdziesiąt procent światowej produkcji diamentów ozdobnych. W dzielnicy diamentów obok dworca głównego znajdują się szlifiernie, zakłady jubilerskie, hurtownie, firmy rzeczoznawcze.
Antwerpia jest dużym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i turystycznym w ktorym mieszka ok 460 tysięcy ludzi. Obecność dwóch uniwersytetów sprawia, że Antwerpia jest w Belgii ważnym centrum akademickim. W Antwerpii jest jeden z najnowocześniejszych i największych portów morskich świata (przeładunki ponad 90 mln t rocznie, długość nadbrzeży ok. 50 km), wyposażony w wielkie śluzy i baseny portowe, dostępne dla statków o nośności do 150 tys. ton. Obok miasta uznajduje sie wielki ośrodek przemysłowy: 5 rafinerii ropy naftowej, produkcja tworzyw sztucznych, środków transportu (statków, samochodów - zakłady koncernu General Motors, ciągników - zakłady Forda), przemysł cementowy, drzewny, spożywczy, huta miedzi. Na północny zachód od miasta dziala elektrownia jądrowa Doel o mocy 2680 MW. Antwerpia to ośrodek finansowo-handlowy o międzynarodowym znaczeniu (giełda, handel diamentami, ponad 40 banków, siedziba wielu towarzystw ubezpieczniowych i firm handlowych).

W miescie zachowało się wiele zabytków, w tym kilka kościołów i znakomitych różnorodnych muzeów. Miasto ma niepowtarzalną atmosferę, kwitnie w nim życie polityczne i kulturalne (a także nocne). Niedawno zakończono prace renowacyjne w centrum, ich efekty są wspaniałe.
Zabytki
* gotycka katedra NMP z XIV-XVI wieku
* kościół Sw. Pawła z XVI wieku
* kościół Karola Boromeusza
* kościół Sw. Jakuba (1491-1694) z kaplicą grobową Rubensa
* Grote Markt – renesansowy ratusz i XVI-wieczne kamieniczki
* forteca Steen, nad Skaldą z XII wieku
* Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych
* Muzeum Morskie
* Muzeum Rubensa
* dworzec kolejowy Antwerpia Centralna
* ratusz (1561-1565),
Na zwiedzanie wnetrz starych kosciolow i muzeow trzeba by poswiecic conajmniej kilka dni ja bylem w miescie przejazdem w drodze na urlop do Polski , a wiec nie pokaze wam tym razem wspanialych wnetrz kosciolow bo albo byly zamkniete dla zwiedzajacych a te ktore byly otwarte byly oblezone przez turystow , ale ja tu jeszcze wroce i spokojnie obejrze te cudenka , zapewniam warto , zaluje bardzo utraconych przypadkowo w wyniku jednego blednego klikniecia w laptopie ok 280 zdjec z Brugii i Gandawy ktore zwiedzilem przed Antwerpia.

Slow kilka o Piotrze Pawle Rubensie znakomitym malarzu ktory swoj ziemski zywot zwiazal z Antwerpia.Urodzil sie 29 czerwca 1577 roku, jako mlody chlopiec udal sie po nauki do znanych starych mistrzow malarskich mieszkajacych w Antwerpii , pozniej wyjechal na kilka lat do Italli, gdzie w Rzymie w wyniku zwiedzania starych kosciolow, palacow, spotkan z wloskimi mistrzami pedzla, powstaly dziesiatki szkicow , projektow przyszlych obrazow. Po kilku latach wraca do Antwerpii i rozpoczyna samodzielna prace malarska ,dostaje pierwsze powazne zamowienia, z uplywem czasu jego slawa w Europie rosnie i aby podolac zamowieniom naplywajacym z roznych krajow zorganizowal wielka pracownie i zostal organizatorem -produkcji malarskiej- zapraszajac do wspolpracy najwybitniejszych mlodych malarzy z Niderlandow takich jak:Anton van Dyck ,Frans Snyders, Peter Claesz Soutman, JacobsJordaens...... W roku 1610 kupil kamienice ktora przebudowal nadajac jej wyglad rezydencji w ktorej bywali krolowie i magnaci z Londynu,Paryza ,Madrytu czy Warszawy. W domu tym zmarl w 1640 roku pozostawjajc po sobie olbrzymi majatek ,rezydencje, domy, place, olbrzymia kolekcje dziel sztuki i drogich kamieni, znaczna sume w gotowce i papierach wartosciowych, wreszcie wlasne obrazy sprzedawane na licytacjach, testamentem podzielil te dobra sprawiedliwie miedzy swych siedmioro dzieci i zone.
Dom ten przetrwal do naszych czasow i jest w nim muzeum poswiecone zdolnemu artyscie pedzla i nazywa sie Rubenhuis.
Mieści się ono w dwóch sąsiadujących ze sobą kamienicach, które niegdyś stanowiły jego własność. Prace Rubensa, van Dycka i Breugela, jak też obrazy ich następców, można podziwiać w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych




Intersujace miasto polnocnej Belgii , za kilka dni pokaze Wam tez Brugie i Gandawe w galeriach belgijskich , pozdrawiam Andy

Zdj cia

BELGIA / - / centrum miasta / AntwerpiaBELGIA / - / centrum miasta / AntwerpiaBELGIA / - / centrum miasta / AntwerpiaBELGIA / - / centrum miasta / AntwerpiaBELGIA / - / centrum miasta / AntwerpiaBELGIA / Polnoc Belgii / miasto Antwerpia / AntwerpiaBELGIA / Polnoc Belgii / miasto Antwerpia / AntwerpiaBELGIA / Polnoc Belgii / miasto Antwerpia / AntwerpiaBELGIA / Polnoc Belgii / miasto Antwerpia / AntwerpiaBELGIA / Polnoc Belgii / miasto Antwerpia / AntwerpiaBELGIA / Polnocna Belgia / miasto Antwerpia / AntwerpiaBELGIA / Polnocna Belgia / miasto Antwerpia / AntwerpiaBELGIA / Polnocna Belgia / miasto Antwerpia / AntwerpiaBELGIA / Polnocna Belgia / miasto Antwerpia / AntwerpiaBELGIA / Polnocna Belgia / miasto Antwerpia / Antwerpia

Dodane komentarze

Andy10 do czy
03.12.2011

Andy10 2012-05-05 10:14:26

Witam Globtroterow , po ilosci wejsc na podroz do Antwerpii widze, ze podoba Wam sie to miasto , to prawda Antwerpia mnie oczarowala to piekne miasto , jesli chcecie zobaczyc wiecej zdjec (ponad 90) , zapraszam na stronke, podaje link https://picasaweb.google.com/110313517142698921572/AntwerpiaBelgia#
pozdrawiam Andy10

Przydatne adresy

Brak adres w do wy wietlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2025 Globtroter.pl