Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Chesterfield -Anglia > WIELKA BRYTANIA


Andy10 Andy10 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WIELKA BRYTANIA / Wschodnia -Srodkowa Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldChesterfield lezy w hrabstwie Derbyshire , w srodkowo- wschodniej Anglii (East Midlands). To male miasteczko targowe z bogata historia , pokaze Wam 15- zdjec i przyblize historie krzywej wiezy koscielnej ktora znalazlem poszukujac ciekawostek o miasteczku , zainteresowani szczegolowe informacje o miescie znajda w necie nie bede ich tutaj powtarzal .

Największą atrakcją tego miasta jest kościół Najświętszej Marii Panny i Wszystkich Świętych a zwłaszcza tzw Pokręcona Wieża „Crooked Spire”. Otóż wieża na tym kościele jest przekręcona o 45 stopni i jest odchylona od pionu o 2 metry i 89 centymetrów i podobno nadal się pochyla , iglica wiezy sięga 228 stóp wysokosci. Są różne opowieści jak do tego doszło jedna mówi, że wieża tak była zdziwiona, że prawdziwa dziewica bierze ślub, że aż się przechyliła , aby to zobaczyć, podobno się wyprostuje, gdy znów jakaś panna o nieskalanej duszy i ciele stanie tam przed ołtarzem. Inna opowiada, że kowal z pobliskiego Bolsover podkuwał diabła, no i mu wbił gwoździa w racicę i ten jak skoczył nie patrząc gdzie leci to zahaczył o iglicę wieży i ją tak pokręcił. Inna znowu twierdzi , że to Lucyfer się tu raz zatrzymał na wieży, w kościele odbywała się msza i zapach kadzidła spowodował, że on kichnął no i tak nim rzuciło, że aż wykrzywiło wieżę bo się łapkami i ogonkiem trzymał żeby nie spasc. Budynek został poświęcony w roku 1234. Iglica została dobudowana do wieży, a ukończono to w 1362 roku i jest to interesujaca konstrukcja , drewniana iglicę pokryto ołowiem (o wadze 32 ton) . Niektórzy tłumaczą pokręcenie faktem, że użyto świeżego drewna (Green oak), inni, że nie było doświadczonych fachowców, budowano to 12 lat po epidemii Czarnej Śmierci jaka przetoczyła się przez całą Europę, jeszcze inni twierdzą, że były tam błędy konstrukcyjne. Mówi się nawet, że przekręcenie było intencjonalne, a pochylenie przypadkowe, bo są podobnie pokręcone wieże na kontynencie europejskim. Najciekawszy jest fakt, że drewniana plyta na ktorej wspiera sie konstrukcja iglicy i murowana wieża nie są połączone na stałe w żaden widoczny sposób, a iglica po prostu utrzymuje się na miejscu dzięki własnemu ciężarowi. Na wiezy znajduje sie carrilion dzwonow od najmniejszego po najwiekszy wazacy 1244 kilogramy , kiedy dzwony zaczynaj grac , slychac je podobno w promieniu 10 km od miasta. Niestety w czasie moich odwiedzin w miasteczkun kosciol byl zamkniety i nie pokaze Wam zdjec z wnetrza kosciola , moze kiedys tam wroce . Na cmentarzu stoi zachowana pierwsza lampa gazowa oswietlajaca rynek od roku 1821 . Miasto to dostało przywileje targowe od Króla Jana (brata krola Ryszarda Lwie Serce) w 1204 roku i ta tradycja targowa nadal trwa, bo w każdy poniedziałek, piątek i sobotę środek miasta zamienia się w gigantyczne targowisko z około 200 straganami. Jest to największe takie centrum handlowe pod chmurkę w Wielkiej Brytanii. W roku 1165 szeryf Derbyshire zanotowal pierwszy wplyw dla miasta z tytulu oplat targowych w kwocie 2 szylingow i 7 pensow. Chesterfield zdołał utrzymać niektóre z jego średniowiecznych uliczek i budynków, To warto przespacerować się wąskimi uliczkami od Rynku Głównego . W Irongate stoi "Royal Oak"(Krolewski Dab) , jeden z najstarszych domów publicznych (pubow) w miescie . Pierwsze wzmianki o gospodzie mowia , ze byl to dom odpoczynku dla krzyżowców z zakonu Templariuszy.

Zapraszam na krotki spacer uliczkami miasta Chesterfield ,pozdrawiam z zimnej , zimowej Anglii ,Andrzej(Andy10)

Zdjęcia

WIELKA BRYTANIA / Wschodnia -Srodkowa Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Wschodnia -Srodkowa Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Wschodnia -Srodkowa Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Wschodnia -Srodkowa Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Wschodnia -Srodkowa Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Wschodnia Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Wschodnia Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Wschodnia Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Wschodnia Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Wschodnia Anglia (East Midlands) / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Wschodnia Anglia  / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Wschodnia Anglia  / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Wschodnia Anglia  / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Wschodnia Anglia  / miasteczko Chesterfield / ChesterfieldWIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Wschodnia Anglia  / miasteczko Chesterfield / Chesterfield

Dodane komentarze

ozark24 dołączył
22.03.2006

ozark24 2013-01-31 15:43:49

Byłem widziałem,podobało mi się to miasto

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl