Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Bath- Anglia > WIELKA BRYTANIA


Andy10 Andy10 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WIELKA BRYTANIA / Poludniowa Anglia  / centrum historycznego miasta / BathTroche historii tego fascynujacego miejsca ,opis rzymskich lazni , historii slynnej katedry .
Bath należy do dziesiątki najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Wielkiej Brytanii, a tamtejsze łaźnie przyjmują najwięcej gości spośród wszystkich płatnych zabytków poza Londynem (bilet wstepu-11 funtow). Mimo tych tłumów miasto nie zatraciło swej niepowtarzalnej atmosfery. Miasto jest przestronne dzięki rozległym parkom, położonym między kompleksami budynków z okresu Regencji. Bath to kolebka monarchii angielskiej. Obecnie jest centrum kulturalnym, uniwersyteckim i turystycznym - rocznie odwiedza je 3 800 000 osób.


Witam globtroterow , zapraszam do interesujacego angielskiego miasta Bath , pozdrawiam Andy


Bath położone jest w hrabstwie Avon w południowo-zachodniej Anglii , ok 100 mil od Londynu , liczy obecnie ok. 90 tys. mieszkańców . Bath zawdzięcza swą nazwę i sławę gorącym źródłom, jedynym na terenie Anglii. Kąpali się już w nich Celtowie, aczkolwiek łaźnie z prawdziwego zdarzenia powstały dopiero w czasach rzymskich ok. roku 70. W XVII-XVIII wieku wielu bogatych ludzi odwiedzało Bath aby zaznać zdrowotnych kąpieli w ciepłych basenach zbudowanych na styl romański, za czasów georgiańskich miasto stało się popularnym ośrodkiem wypoczynkowym, wierzono, iż woda mineralna z Bath jest lekarstwem na rozmaite przypadłości. Zwyczaj picia i kapania się w mineralnych wodach przyczyniło się do zbudowania wielu uzdrowisk w Brytanii. W roku 1987 miasto Bath uzyskało status miejsca dziedzictwa światowego i jest zabytkiem kultury UNESCO. Architektonicznie wspaniałe, jednolita zabudowa pochodzi z XVIII wieku i jest dziełem Ralpha Allena i architektów Johna Wooda ojca i syna. Klasycystyczna lekkość i elegancja – oto całe Bath.

Laznie rzymskie w Bath naleza do jednych z najlepiej zachowanych wykopalisk archeologicznych w Europie. W Bath sa 3 gorace zrodla , najwieksze z nich to tak zwane -Swiete Zrodlo, z ktorego goraca woda wyplywa z glebokosci 3 tys m. w ilosci 1.250,000 litrow dziennie w stalej temperaturze 46,5 C. zawierajac 43 mineraly. Laznie i swiatynie wybudowano wokol tego zrodla.
Rzymskie uzdrowisko w Bath (Aquae Sulis) powstalo po inwazji Rzymian na Brytanie w roku 43 ne. Rzymianie zbudowali Laznie ok 75 roku , nazwa pochodzi od imienia celtyckiej bogini Sulis ktora porownywano do rzymskiej bogini Minerwy. Na polnoc od zrodla wybudowano otoczony kolumnada dziedziniec ze swiatynia Sulis-Minerwy a na poludniu wybudowano lecznicze laznie . Swiete Zrodlo mialo podwojna funkcje , bylo miejscem kultu , do ktorego wrzucano dary dla Sulis-Minerwy a jednoczesnie pelnilo ono role zbiornika goracej wody poniewaz bylo to swiete miejsce plywanie w nim bylo zabronione.

Po odejsciu Rzymian w IV wieku , swiatynie zburzono a laznie ulegly zawaleniu i zostaly pogrzebane. W XII wieku bezposrednio nad Swietym Zrodlem wybudowano Laznie Krolewska ktora sluzyla do kapieli leczniczych. W XVIII wieku kiedy popularne stalo sie picie wod mineralnych, obok lazni wybudowano pijalnie (Pump Room). Laznie Rzymskie odkryto na poczatku XVIII wieku ale nie zdawano sobie sprawy z ich wielkosci, dopiero w latach 80 XIX wieku odkopano wieksza czesc Lazni i ujawniono prawdziwa skale tego miejsca.
W podziemiach Lazni mozna ogladac artefakty z czasow rzymskich np.fragmenty frontonu swiatyni z glowa Gorgony , zlocona glowe bogini Sulis-Minerwy z brazu ,oltarze, plyty nagrobne, oraz przedmioty znalezione w swietym zrodle ,a takze modele swiatyni i wiele innych .
W korytarzu obok Swietego Zrodla mozna ogladac kolekcje monet , tabliczek z klatwami rzucanymi do zrodla odkryte w latach 1979-80 . Obszar pod pijalnia wod odkopano niedawno w latach 1981-1983 , odkryto wowczas brukowany rzymski dziedziniec przed swiatynia i czesc schodow prowadzacych do swiatyni , ktora jest obecnie niedostepna , wykonana z brazu zlocona glowa Minerwy pochodzi z naturalnej wielkosci posagu ktory stal niegdys w swiatyni.
Woda ze Swietego Zrodla wyplywa do zbiornika pochodzacego z czasow rzymskich, nad zrodlem Rzymianie wzniesli sklepiony dach . Ok 1100 roku na gruzach rzymskich lazni zbudowano Laznie Krolewska ktora wielokrotnie modyfikowano. Dzisiejszy budynek pochodzi w wiekszosci z XVIII wieku . Obecnie woda w glownym zbiorniku o zielonkawym zabarwieniu utrzymywana jest na tym samym poziomie co w czasach rzymskich. Laznia otoczona jest schodkami prowadzacymi na dno zbiornika (1,60m). Dno zbiornika wylozone jest gruba warstwa olowiu z czasow rzymskich , po kazdej stronie Wielkiej Lazni znajduja sie nisze w ktorych kapiacy mogli siadac i rozmawiac, w czesci polnocnej znajduje sie fontanna. Wschodnia Laznia pierwotnie skladala sie z dwoch basenow zasilanych z Wielkiej Lazni rurami z olowiu, na kamiennych lawach siedzialo sie po szyje w wodzie. Zachodnia Laznia byla okragla z zimna woda w ktorej kapiacy zanurzali sie po wyjsciu z goracych lazni, byly jeszcze inne pomieszczenia z lazniami parowymi i tureckimi .

Laźnie rzymskie, to kompleks obiektów ulokowanych na rozległym terenie, dostępnych dla wszystkich o określonych godzinach. Przy wejściu do term, w westybulu casparius przyjmował od wchodzących pieniądze, kosztowności do depozytu. W skład pomieszczeń wchodziły:
• szatnie (apodyterium)
• baseny z zimną wodą (frigidarium)
• baseny z gorącą wodą (calidarium)
• łaźnie: sucha (laconicum) , parowa (sudationes) sale masażu (oleoterion), w których namaszczano ciała olejkami oraz sala do wypoczynku (tepidarium)
Termy zaopatrywane były akweduktami w źródlaną wodę. Pomieszczenia z basenami i sala do wypoczynku były ogrzewane gorącym powietrzem rozprowadzanym w przestrzeni pod podłogą. Poza tymi pomieszczeniami, w skład Lazni wchodziły takie pomieszczenia przeznaczone dla wypoczywających i chcących podyskutować, biblioteki, pokoje muzyczne. Obiekty rozmieszczone były wśród zieleni. Same pomieszczenia miały bogatą dekorację. Ściany wykładane były marmurem, zdobione malowidłami, posadzki wykładane były mozaikami. W pomieszczeniach ustawiano rzeźby, zieleń itp.

Pierwszy kosciol anglo-saksonski powstal w tym miejscu w 757 roku , w roku 1066 Wilhelm Zdobywca -normanski krol Anglii polecil zbudowac duza katedra, ktorej budowa zakonczyla sie w 1090 roku z uplywem wiekow katedra popadla w ruine , obecna Katedra zostala zbudowana w roku 1499 na miejscu wczesniejszych kosciolow i jest pieknym przykladem angielskiego gotyku. Mozna zwiedzac wieze po wejsciu 212 stopni aby obejrzec panorama miasta . Niestety nie pokaze Wam zdjec z wnetrza katedry bo byla ona zamknieta dla zwiedzajacych . Bath Abbey jest jednym z ostatnich wielkich sredniowiecznych kosciolów Angielskich. Fronton Zachodni przedstawia sen który przysnil sie zalozycielowi Abbey w ktorym aniol schodzi z nieba po drabinie. Biskup Oliver King, zdecydowal sie zbudowac katedre na ruinach wczesniejszej normanskiej katedry, w tym miejscu przez przeszlo dwanascie i pól wieku staly trzy rózne koscioly. Wstep do kosciola jest bezplatny , dobrowolna skladka wynosi 2,5 funta lub 5 funtow jesli chce sie zwiedzic rowniez wieza z dzwonnica .
Bylem w tym miescie juz po raz trzeci i pewnie nie ostatni , miasto ma w sobie cos co przyciaga jak magnes tlumy turystow , warto je zwiedzic , polecam Andy

Zdjęcia

WIELKA BRYTANIA / Poludniowa Anglia  / centrum historycznego miasta / BathWIELKA BRYTANIA / Poludniowa Anglia  / centrum historycznego miasta / BathWIELKA BRYTANIA / Poludniowa Anglia  / centrum historycznego miasta / BathWIELKA BRYTANIA / Poludniowa Anglia  / centrum historycznego miasta / BathWIELKA BRYTANIA / Poludniowa Anglia  / centrum historycznego miasta / BathWIELKA BRYTANIA / Poludniowa Anglia / miasto Bath / Bath -AngliaWIELKA BRYTANIA / Poludniowa Anglia / miasto Bath / Bath-AngliaWIELKA BRYTANIA / Poludniowa Anglia / miasto Bath / Bath-AngliaWIELKA BRYTANIA / Poludniowa Anglia / miasto Bath / Bath

Dodane komentarze

Grusza dołączył
22.04.2010

Grusza 2012-07-01 09:46:32

Ciekawy, szczegolowy opis..

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl