Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Oxford- cz 2 > WIELKA BRYTANIA


Andy10 Andy10 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / historyczne centrum miasta / Oxford-2Zapraszam na druga czesc spaceru po Oxfordzie
O studentach, tych bardziej i mniej sławnych można znaleźć wiele anegdot. Wyróżniają się te, mówiące o wielkiej inteligencji i arogancji niezwykłych osobowości np. znanego fizyka Stephena Hawking’a. W studenckich czasach nie wyróżniał się pracowitością, nadrabiając lenistwo wybitną inteligencją. Do egzaminu końcowego z fizyki nie przygotowywał się zbyt rzetelnie. W efekcie zakończył egzamin gdzieś pomiędzy lokatą pierwszą a drugą. By ustalić ostateczny wynik został wezwany przed oblicza niezadowolonych z niego wykładowców. Podczas rozmowy został zapytany o plany na przyszłość. Hawking bez namysłu odpowiedział: „ Jeśli otrzymam drugą lokatę zostanę w Oxfordzie. Jeśli pierwszą wyjadę do Cambridge”. Tym sposobem otrzymał pierwszą lokatę i ubił dobry interes. Oxford pozbył się krnąbrnego fizyka, na rzecz Cambridge, z którym Hawking związał się na długie lata.

Miasto Oxford jest wyjątkowe , oczarowuje każdego kto choć raz je odwiedzi ja byłem w nim dwukrotnie i na pewno jeszcze tam wroce . Uniwersytet Oxford to najstarszy uniwersytet w krajach języka angielskiego, obok Cambridge to najbardziej renomowana uczelnia w Wielkiej Brytanii, wysoko ceniona w Europie oraz na świecie. Stale zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce wszelkich światowych rankingów uczelni wyższych. System kolegialny uniwersytet przejął od sredniowiecznego Uniwersytetu Paryskiego na Sorbonie . Najstarszymi istniejącymi kolegiami są St Edmund Hall (1226 r.), University College (1249 r.), Balliol College (1263 r.) i Merton College (1264 r.). W XIX w. uniwersytet przeszedł reorganizację na wzór uniwersytetów niemieckich (łączenie funkcji dydaktycznej z prowadzeniem badań naukowych), rozbudowano podział na wydziały, wprowadzono laboratoria, pracownie, instytuty uniwersyteckie. Położono większy nacisk na rozwój nowoczesnych nauk ścisłych i przyrodniczych. Tradycyjnie kolegia rywalizują ze sobą, co roku publikowany jest ranking kolegiów na podstawie wyników akademickich studentów. Nie tylko budynki ale i niektóre zwyczaje przetrwały przez wieki. Charakterystyczne dla centrum Oxfordu są ciasno poustawiane setki rowerów, na których poruszają się studenci i wykladowcy.

Przytocze Wam jedna z anegdot która znalazłem w necie szukając ciekawych informacji o tym miescie dotyczy ona sali głównej New College. Podobno przed stu laty jeden z uniwersyteckich botaników wspiął się pod sklepienie Wielkiej Sali, zwieńczonej potężnymi dębowymi belkami, by sprawdzić czy drewno jest zdrowe. Jakież było jego zdziwienie gdy odkrył, że pięćsetletnie belki są kompletnie zniszczone przez szkodniki. Natychmiast zebrała się rada, by znaleźć rozwiązanie tego problemu. Bardzo długo zastanawiano się gdzie znaleźć tak stare i potężne dęby, by wyciąć z nich odpowiednie belki. Jeden z młodszych adiunktów zasugerował, by sprawdzić czy na posiadłościach college’u nie ma odpowiednich dębów. Wezwano gajowego i zapytano go czy wie coś o odpowiednio starych i dużych drzewach. Ten podrapał się po głowie i powiedział „Cóż, zastanawialiśmy się kiedy Panowie o to zapytają”. Okazało się że fundatorzy college’u, w roku jego założenia polecili zasadzić dęby. Przez pięćset lat kolejni gajowi przekazywali sobie informację, by nie wycinać tych drzew, bo pewnego dnia będą potrzebne do wymiany belek w Wielkiej Sali New College.

Co warto zobaczyc w tym wyjatkowym miescie:

Panoramę miasta można oglądać z Carfax Tower lub wież kościołów St Mary the Virgin oraz St Michael's. Warto zobaczyć Merton College - najstarsze kolegium w Oxfordzie założone w 1264 roku. All Souls College z charakterystycznymi dwiema wieżami i zegarem słonecznym, zaprojektowanym przez Christophera Wrena, oraz Divinity School - XV-wieczny budynek w stylu gotyckim, często określany jako najpiękniejsze wnętrze w Europie. Warto przyjrzec się z zewnątrz wielu budynkom uniwersyteckim ze względu na ich architekturę, niektóre z nich otwarte są również do zwiedzania. Jednym z ciekawszych jest New College, najstarsze jego części pochodzą z XIV wieku, później został znacznie rozbudowany. W kaplicy znajduje się niezwykły ołtarz złożony z kamiennych rzeźb, warte uwagi są też witraże. Obok kaplicy jest klasztorny dziedziniec. Można tam odnaleźć ciszę i spokój wśród średniowiecznych krużganków. Klasykiem architektonicznym jest Magdalen College z pięknym rekreacyjnym parkiem umiejscowiony nad brzegiem Tamizy przy moście Magdalen (Magdalen Bridge).

The Botanic Gardens
Jest najstarszym ogrodem botanicznym w Wielkiej Brytanii, został utworzony w 1621 roku przez Henry'ego Davis'a, w związku z jego pracami nad leczniczym zastosowaniem roślin, znajduje się tutaj około 7 tysięcy różnych rodzajów roślin. Ogrod znajduje sie nieopodal College'u Magdaleny.
Museum of the History of Science
Muzeum prezentuje pomoce naukowe takie jak teleskopy, mikroskopy i instrumenty, którymi posługiwali się naukowcy od XVI wieku po czasy współczesne. Ciekawostką jest prezentowana tam oryginalna tablica na której Albert Einstein zapisywał swoje wzory .

The Pitt Rivers Museum
To muzeum etnograficzne prezentujące bogatą etnograficzną kolekcję, w skład której wchodzą takie rozmaitosci jak: instrumenty muzyczne, biżuteria i kamienie, maski i miecze samurajskie, maski pochodzące z Afryki, Malezji i Północnej Ameryki,
Bodleian Library (Biblioteka Bodleian)
Najsłynniejsza biblioteka Oxfordu - The Bodleian Library pochodzi z początku XVII wieku. The Bodleian Library jako jedna z sześciu brytyjskich bibliotek, ma przywilej otrzymywania jednego egzemplarza każdej książki opublikowanej w Wielkiej Brytanii. Biblioteka udostępnia swój księgozbiór jedynie na miejscu, wyjątków nie robi się tu nawet dla członków rodziny królewskiej. Założona w 1602 roku główna biblioteka Uniwersytetu Oxfordzkiego, której księgozbiór liczy ponad siedem milionów książek, zajmujących biblioteczne półki o łącznej długości 180 km. Pod względem wielkości księgozbioru Bodleian Library ustępuje jedynie British Library.

The Ashmolean Museum of Art and Archaeology
Muzeum sztuki i archeologii zostało założone w 1683 roku. Jest jednym z najstarszych muzeów na świecie i pierwszym otwartym dla publiczności w Wielkiej Brytanii. Można w nim zobaczyć między innymi galerię egipską- zbiór sztuki i archeologii ze starozytnego Egiptu, dzieła Michała Anioła, malarstwo impresjonistyczne, brytyjską sztukę z XIX wieku, sztuki Dalekiego Wschodu, obrazy, rzezbe, ceramike, srebro i monety.

The University Museum of Natural History
(Uniwersyteckie Muzeum Historii Naturalnej) stała wystawa muzeum poświęcona jest historii i różnorodności życia na ziemi oraz skałom i minerałom, z których to życie zostało uformowane.

Oxford Castle
W mieście znajduje się 1000 letni kamienny zamek i stojący tuż przy nim kopiec, z którego można zobaczyć panoramę miasta. Zwiedzanie z przewodnikiem przebranym w stroj historyczny, opowiadajacym barwnie przeszlosc, sekretne historie ucieczek, zdrad, przemocy. Czesc zamku przez ponad 900 lat byla wiezieniem (1071 do1996), stare budynki zachowaly sie w dobrym stanie i sa otwarte dla szerokiej publicznosci. W programie zwiedzania wizyta w lochach i na wiezy za jedyne 7,5 funta.

Carfax Tower
Czternastowieczna zachodnia wieza, jedyna oryginalna pozostałość kościoła św. Marcina, znajduje się ona przy skrzyżowaniu, gdzie zbiegają się główne ulice miasta: High Street, Queen Street, Cornmarket Street i St.Aldates, mieści się w samym sercu Oxfordu. Po wejsciu na 99 stopni z punktu widokowego na wieży mozna zobaczyc niezly widok na całe miasto za jedyne 2 funty. Zegar na wschodniej stronie wydzwania co 15 minut .

Radcliffe Camera
Okragly budynek jast biblioteka uniwersytecka, niestety nie można go zwiedzać od wewnątrz, ponieważ nadal jest używany jako czytelnia. W srodku znajduja sie dwie czytelnie, uzywane wylacznie przez studentów, budynek jest polaczony przez przejscie podziemne ze Stara Biblioteka (Old Library).Ilosc zgromadzonych tam książek stojących na polkach jest ogromna ,podobno o lacznej dlugosci 171 kilometrow

Covered Market
Popularne kryte targowisko, które istnieje od 1774 roku i specjalizuje się głównie w sprzedazy lokalnie produkowanej żywności, dostarcza jego gosciom aromaty owoców, kawy i swiezego pieczywa, miesa, sera, owocow morza, można tam kupić wszystko od ręcznie robionych kapeluszy i prezentów po książki z antykwariatu.

St. Mary the Virgin
Sredniowieczny kościół St. Mary the Virgin, jest kolegiatą akademicką , wewnątrz interesująca jest zarówno architektura jak i piekne witraże, oprócz zwiedzania wnętrza, dostępna jest też wieża kościelna za jedyne 3 funty, na górę prowadzi 127 stopni. Na szczycie można ją okrążać tylko wąskim kamiennym balkonem. Stąd rozciąga się panorama na całe miasto, będąc tak wysoko możemy się przyjrzeć z bliska kamiennym rzezba na wiezy.
Saint Michael at the Northgate Saxon Tower
Jeden z najstarszych kosciolow Oxfordu , z pieknymi witrazami w ktorym modlili sie krolowie z wiezy widok na sąsiedztwo historycznych budynków.

Christ Church College
jest najslawniejszymi i najwiekszym kolegium uniwersyteckimi w Oxfordzie, zalozony w 1524, jest mieszanina architektonicznych stylów. Kaplica sluzy jako katedra, Wieza (Tower) zbudowana w 1682 przez Christophera Wrena. Jesli szukasz wspanialej architektury, Christ Church jest miejscem, ktore musisz zobaczyc, to tu król Charles I ustanowił swój Parlament. Wejscie do Christ Church College jest od strony parku i zawsze sa tam kolejki chetnych, wejsciowka tylko 6 funtow.

Na koniec slow kilka o slynnych regatach na Tamizie wszystko zaczelo sie 12 maja 1829 roku kiedy Cambridge zaproponował wyścig Oxfordowi i to dało początek tradycji, która przetrwała do dziś, organizatorem wyścigu w danym roku jest zawsze przegrany z poprzedniego roku.W kolejnych dniach pokaze Wam zdjecia wielu z wymienionych wyzej miejsc
Pozdrawiam swiatecznie z Anglii , Andrzej (Andy)

Zdjęcia

WIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / historyczne centrum miasta / Oxford-2WIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / historyczne centrum miasta / Oxford-2WIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / historyczne centrum miasta / Oxford-2WIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / historyczne centrum miasta / Oxford-2WIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / historyczne centrum miasta / Oxford-2WIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Poludniowa Anglia / centrum miasta / Oxford- cz 2WIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Poludniowa Anglia / centrum miasta / Oxford- cz 2WIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Poludniowa Anglia / centrum miasta / Oxford- cz 2WIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Poludniowa Anglia / centrum miasta / Oxford- cz 2WIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Poludniowa Anglia / centrum miasta / Oxford- cz 2WIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Poludniowa Anglia / historyczne centrym Oxfordu / Oxford cz-2WIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Poludniowa Anglia / historyczne centrym Oxfordu / Oxford cz-2WIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Poludniowa Anglia / historyczne centrym Oxfordu / Oxford cz-2WIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Poludniowa Anglia / historyczne centrym Oxfordu / Oxfors cz-2WIELKA BRYTANIA / Srodkowo-Poludniowa Anglia / historyczne centrym Oxfordu / Oxford cz-2WIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / centrum miasta / OxfordWIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / centrum miasta / OxfordWIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / centrum miasta / OxfordWIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / centrum miasta / OxfordWIELKA BRYTANIA / Poludniowo-Srodkowa Anglia / centrum miasta / Oxford

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl