Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Stratford cz-2 > WIELKA BRYTANIA


Andy10 Andy10 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia / centrum miasta / Stratfordw czesci 2 podrozy po Stratford w czesci opisowej troche wiecej informacji o Wiliamie Szekspirze i jego rodzinie
Pokaze Wam zdjecia z XIII wiecznego kosciola Holy Trinity gdzie byl chrzczony a po smierci pochowany w krypcie pod podloga prezbiterium

William urodził się w połowie XVI wieku jako trzecie dziecko Jana(John) i Marii (Mary), matka pochodziła z ziemianstwa. Ojciec pisarza, John pochodził z chłopskiej rodziny, lecz porzucił rolnictwo i przeprowadził się do miasta gdzie z czasem został szanowanym obywatelem, pozniej burmistrzem , miał jednak i mniej chlubne epizody w swoim życiu. Swoją pozycję i majątek zdobył na handlu wełną, wyrobie rękawiczek i lichwie. Bez litości udzielał pożyczek na 25 procent, za co został surowo ukarany przez lokalne władze, zachowala sie również notatka o grzywnie wymierzonej mu za pozostawienie nie sprzątniętych nieczystości przed domem. Młody Szekspir otrzymał bardzo gruntowne wykształcenie w „grammar school" gdzie uczył się łaciny, historii, literatury antycznej i retoryki. Była to jedyna szkoła, jaką ukończył w swoim życiu . W 1582 roku w wieku osiemnastu lat poslubił o osiem lat starsza Anne (panna młoda była wtedy już przy nadziei). Szybko i beztrosko porzucił wtedy obowiązki małżeńskie i ojcowskie i wyjechal do Londynu. Zaczął grywać w teatrach, potem zaś zajął się pisaniem sztuk i poematów. Szekspir pracował w różnych magnackich rezydencjach jako guwerner, sekretarz, a także aktor w dworskich przedstawieniach. Zdobywał sławę, poszerzał wykształcenie, czytał, poznawał wielu znanych ludzi. Do rodzinnego miasta przyjeżdżał często, dbał o swoja rodzinę, inwestował w nieruchomości. Jako trzydziestoletni zaledwie mężczyzna kupuje tu pierwszą posiadłość ziemską, po której następują kolejne, udane transakcje,mozna by go przyrownac do dobrze radzacego sobie dzisiaj biznesmena . Rzadko spotykał się ze swoja najbliższą rodziną, jednak pomagał finansowo swojemu ojcu i dzieciom, pomógł ojcu w zdobyciu tytułu szlacheckiego w 1596 r. Przez cały swój pobyt w Londynie, ciągle starał się o zdobycie jak największych korzyści materialnych: inwestował w kamienice, oraz udzielał kredytów na wysokie oprocentowanie. Szekspir od początku kariery potrafił zadbać o swoje dochody. W Londynie przeprowadził się z The Theatre, do słynnego Globe Theatre, gdzie sprzedawano miejsca stojące za jednego pensa, wbrew powszechnie panującym cenom czterech pensów za miejsce siedzące. Globe Theatre wraz z trzydziestoma siedmioma dramatami Szekspira otworzył swoje podwoje dla niewykształconej biedoty. Ci prości ludzie niezwykle przeżywali koleje losów bohaterów popluwając co rusz to na podłogę, to na scenę przy której tłumnie gromadzili się. W swoim pamiętniku, jeden z aktorów wspomina jak bardzo bał się poślizgnąć na sowicie „okraszonej" scenie w trakcie pojedynku w „Romeo i Julii". To właśnie z tamtych czasów pochodzi słynne powiedzenie "break leg" (złam nogę), którym aktorzy dodają sobie otuchy przed występem . Był on autorem 36 sztuk, pisał kroniki historyczne, komedie oraz tragedie. Za najlepsze komedie uważa się: „Poskromienie złośnicy”, „Stracone zachody miłości”, „Sen nocy letniej”, „Wiele hałasu o nic oraz dramaty„Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet”, „Otello”.

Wielki majątek, który posiadał, zdobył dzięki licznym przedstawieniom, ale i również dzięki swoim inwestycjom, które przynosiły mu pokaźne dochody, oraz dużą część jego majątku stanowiły pieniądze z odszkodowań i z licznych procesów (ok 600) , jakie prowadził przeciwko swoim dłużnikom . W 1610 roku William Szekspir powrócił na stałe do swojej rodzinnej miejscowości. 23 kwietnia 1616 roku w wieku 52 lat zmarł w swoim rodzinnym miescie. Jego ciało zostało złożone w prezbiterium kosciola Świętej Trójcy.
Postac Williama Szekspira jest pelna zagadek i wielu niejasnosci , pozniejsi biografowie starali sie uzupelnic braki dodajac fakty ktore sa watpliwe , do niewyjasnionych zagadek z nim zwiazanych jest brak zapisow w testamencie o swoich licznych utworach co stalo sie powodem przyszlych spekulacji kto byl faktycznym autorem tych dziel Szekspir czy ktos inny np.dramaturdzy Francis Bacon czy Christopher Marlowe a Szekspir je firmowal swoim nazwiskiem, poniewaz byly to tylko spekulacje przyjeto , ze to Szekspir byl ich autorem.

Zdjęcia

WIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia  / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia  / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia  / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia  / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia  / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia -Midlands / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia -Midlands / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia -Midlands / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia -Midlands / centrum miasta / StratfordWIELKA BRYTANIA / Srodkowa Anglia -Midlands / centrum miasta / Stratford

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl