Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Nottingham -Anglia > WIELKA BRYTANIA


Andy10 Andy10 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham  / NottinghamWitam , zapraszam dzisiaj na spacer uliczkami historycznego miasta Nottingham –stolicy rejonu Srodkowo-Wschodniej Anglii.
Nottingham to niezwykle urokliwe miasto lezace nad rzeką Trent, pełne zielonych parkow, kwiatow i małych domków z pomarańczowej cegły. Miasto liczace dzisiaj ok 300 tys. mieszkancow to nowoczesne uniwersyteckie centrum z dwoma Uniwersytetami : University of Nottingham oraz Nottingham Trent University w ktorych uczy się ponad 40 tysięcy studentów. Szacuje się ,że mieszka i pracuje tutaj około 50 tysięcy Polaków. Oczywiscie jesli Nottingham to nie zabraknie w moim opisie historii o slynnym miejscowym rabusiu Robinie. Dzisiaj pokaze Wam zamek , w kolejnych dniach miasto , ulice ,stare puby , koscioly i ich wnetrza .Tuz obok zamku stojacego na wysokiej skale nadal dziala najstarszy pub w Anglii. Juz w roku 1189 popijali tu sobie piwo. Nazwa pubu (Trip to Jerusalem Inn) ma bardzo prostą genezę, przed III krucjatą do Ziemi Swietej (Jerozolimy) przeciw Saracenom wstąpił tu król Ryszard Lwie Serce. Ja tez tu wstapilem a po wypiciu piwa w tym pubie w czesci wykutej w skale zamkowej , ruszylem ochoczo na dalsze zwiedzanie miasta , zapraszam Andy10

Troche historii ......Pierwsza osada na tych terenach powstała jeszcze w czasach przed panowaniem Imperium Rzymskiego w Brytanii. Ludzie mieszkali tu w wydrążonych przez siebie jaskiniach i lepiankach. Tigguo Cobauc było pierwszą znaną nazwą tej osady czyli miejsce jakiniowych siedzib. Około VI w. miejscowość te zajęli Saksoni. Ich przywódcą był Snot, od którego imienia utworzono nową nazwę tej miejscowości - Snottingham. Po pewnym czasie nazwę tę skrócono do Nottingham. W IX wieku miasto opanowali Wikingowie, było jednym z pięciu miast zajmowanych przez Duńczyków na terenie Brytanii. Po podbiciu Anglii przez pochodzacego z Normandii (polnocna Francja) Wilhelma Zdobywcę w 1068 roku, nowy król Anglii wybudował tu warowną twierdzę, która stała się centralnym królewskim zamkiem na terenie środkowej i północnej Brytanii. W następnych stuleciach Nottingham rozwijało sie wokół istniejącego tam zamku obronnego. Prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1155 r. Na miejscu starego średniowiecznego zamku w 1663 roku wybudowano nowy pałac, który niestety w 1831 roku doszczętnie spłonął. Wtedy zbudowano zupełnie nowy zamek, który stoi tutaj do dziś. Wśród największych zabytków miasta oprócz wzgórza zamkowego jest St Mary's Church (Kościół św. Marii) jeden z piękniejszych kościołów w środkowej Anglii. Lace Market to najstarsza część miasta i dawne centrum przemysłu koronkarskiego, z którego słynne był niegdyś Nottingham (ok 200 lat temu) , w dzielnicy Lace Market znajduje się również dawna siedziba władz hrabstwa (Shire Hall) oraz Galleries of Justice (sąd i więzienie) z 1375 roku, pośród znaczących historycznych miejsc i krajobrazu Nottingham zaliczyc mozna Wollaton Hall, będąca jednym z najbardziej zdobionych budynków Tudorów, z pobliskim parkiem rozciągającym się na 500 akrach zamieszkiwanym przez jelenie, do ciekawych mozna zaliczyc park na Colwick, park Arboretum i cmentarz na Mansfield Road. Niedaleko Nottingham znajduje sie Las Sherwood - historyczne miejsce polowań królewskich, gdzie Robin Hood i jego przyjaciele mieli swoją kryjówkę, w lesie oprocz normalnych drzew jest tysiąc okazałych dębów, z których większość ma ponad 500 lat! . W przeszlosci zycie kobiet w Nottingham nie było latwe ani sprawiedliwe, półtora wieku temu kto ukradł owieczkę, był publicznie wieszany, a gdy mężczyzna zabił niewierna żonę, trafiał zaledwie na dwa tygodnie do celi.

A teraz krotko o tym kim byl legendarny Robin Hood. Od wieków ludzie zadają sobie pytanie, czy Robin Hood naprawdę istniał i jeśli tak, kim był. Autor ksiazki Robin Hood: The Real Story , odsłania całą prawdę na temat Robina, śledzi historię człowieka w kapturze, od momentu kiedy to pierwszy raz zadarł z prawem, aż do momentu jego śmierci. Po sprawdzeniu masy dokumentow spisanych przez historyków ustalił, że prawdziwe nazwisko księcia złodziei to Roger Godberd i pierwsze wzmianka o nim pochodzi z 1265 roku. Pokrotce przytocze jego historie.
Roger służył pod trzema baronami poczynając od Simon de Montford. Cała trójka zwierzchników została zabita w wyniku konfliktu z monarchią, wtedy to Roger przejął władzę. Od tego momentu pozostał w konflikcie z rodziną królewska i wyprowadził się do Sherwood Forest, gdzie żył przez cztery lata odrzucając zwierzchnictwo króla Anglii. Dysponował armią stu ludzi, ale to nie uchroniło go i został pojmany w 1272 roku.Roger/Robin nie żył w czasach Richarda Lwie Serce, żył natomiast za panowania Henryka III i jego syna Edwarda I.
Król wysłał wiadomosc do władz Nottingham gdzie wyraził swą troskę o miasto nękane ogromną liczbą rabunków i napaśc. Władca rozkazał wzmocnienie murów zamku Nottingham i uposażył go w dodatkową liczbę rycerzy w obawie przed atakiem Rogera.Bezpośrednią przyczyną upadku Rogera jest szeryf z Nottingham. Za pierwszym razem Roger został pojmany w opatcwie Rufford, ale zbiegł z zamku Nottingham, gdzie był więziony. Ta ucieczka rozjuszyla szeryfa, który dzięki królewskim pieniądzom zdołał zebrać potężną armie do pojmania Robin Hooda.Roger w końcu został ponownie złapany i został uwięziony. Spędził trzy lata w trzech różnych więzieniach w oczekiwaniu na sprawę sądową. Proces odbył się w Tower of London, gdzie został oczyszczony z zarzutów. Powrócił na swoją farmę, gdzie pozostał aż do śmierci, nigdy ponownie nie popadł w konflikt z prawem. Roger za nim wstąpił na drogę bezprawia był żonaty i miał dwójkę dzieci.


Zamek Nottingham powstał w 1068 r. nowy krol Anglii Wilhelm Zdobywca wybudowal tu warowna twierdze ktora stala sie centralnym krolewskim zamkiem na terenie srodkowej i polnocnej Brytanii. Przez wieki służył jako jedna z najważniejszych twierdzy angielskich. Gościł angielskich dostojników i władców. W XVII wieku Anglią targały wewnętrzne konflikty i zamek został zburzony. Na jego miejscu książe Newcastle rozpoczął budowe nowego zamku , zakończono ją w 1678r. niestety w 1831 roku doszczetnie splonal, wtedy zbudowano zupelnie nowy zamek ktory stoi do dzis. W poblizu zamku znajduje sie miejsce w ktorym krol Charles 1 w dniu 22 sierpnia 1642 roku oglosil rozpoczecie angielskiej wojny domowej (The English Civil War).
Dosyc historii chociaz jest pasjonujaca , miasto jest warte odwiedzenia jesli bedziecie planowac podroz do Anglii , polecam Andy10

Zdjęcia

WIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham  / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham  / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham  / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham  / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham  / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / miasto Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / centrum Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / centrum Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / centrum Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / centrum Nottingham / NottinghamWIELKA BRYTANIA / East Midlands / centrum Nottingham / Nottingham

Dodane komentarze

Naturell dołączył
14.09.2009

Naturell 2012-02-16 20:26:34

Ciekawa relacja i rys historyczny

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl