Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Ferraty w Jonsdorf i Oybin > NIEMCY


Gdakub Gdakub Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie NIEMCY / Saksonia / Jonsdorf / Farraty w Jonsdorf 1Nie zawsze mamy czas na wyjazd w Dolomity gdzie ferrat mnóstwo. Jest na to sposób. Tuż za naszą granica znajdziemy ferraty może nie tak efektowne jak te w Dolomitach ale również dające mnóstwo radości i wrażeń. Szczególnie w piękne, majowe dni. Zapraszamy do poczytania o skałach w okolicy niemieckich uzdrowisk Jonsdorf i Oybin

Była niedziela, 22 maja, piękna niedziela, a w naszych głowach tupały już ze zniecierpliwienia pomysły jeszcze z Gdańska. No bo przecież wracać do domu kiedy mamy jeszcze 2 dni wolnego? Nigdy w życiu! :-). Schodzimy z Chatki Górzystów do do Świeradowa. Lody w spożywczaku pyszne :-). Jeszcze chwila gadania z przyjaciółmi i czas w drogę. Oni do domu a my na ferraty. Kierunek Zittau. Droga piękna, leśnie i łąkowo dookoła. Trzy kraje po drodze bo granica tu idzie zygzakiem więc Polska, Czechy i Niemcy tuż obok siebie.
Zittau, miasto jak miasto ani ładne ani brzydkie za to to co widzimy za nim naprawdę może zachwycić. Piaskowcowe skały o fantazyjnych kształtach górujące nad dolinami w których poukrwane są uzdrowiskowe miasteczka. Wszędzie spokuj i leniwo niedzielny nastrój.
Na parkingu dokarmiliśmy parkometr kwotą 1,5 euro co pozwoliło legalnie zostawić na nim samochód na 4 godziny. Rzeczy w plecaku spakowane, czas na podejście.
Teraz można by tłumaczyć że niebieskim szlakiem to lepiej schodzić i że pod samą ferratę prowadzi równa ścieżka obok hotelu i że start jest tak oznaczony że nawet w mglistą, bezksiężycową noc nie sposób by go przegapić ale o tym wszystkim na końcu w informacjach praktycznych.
Ja chcę napisać o tym że ferraty w Jonsdorf i Oybin są pięknymi, skalnymi ścieżkami, bez jakiś specjalnych trudności, za to z mnóstwem radości z tego że piękne widoki, świetna skała, doskonałe ubezpieczenie, wokół prawie pusto i wszystko wygląda dużo ciekawiej niż ze ścieżki biegnącej gdzieś w dole pod skałami.
W Jonsdorf przechodzimy skalną grań klucząc między fantastycznymi formacjami piaskowca, pokonując ścianki, przewieszki, kominy i obłe, tak charakterystyczne dla tej skały, wyjścia „na tarcie”. W Oybin ferrata prowadzi skalną ścianą, która później przechodzi w grań wyprowadzającą na punkt widokowy. Na starcie osoby niższe mogą mieć kłopot z sięgnięciem do pierwszej klamry no ale wtedy wyższy wchodzi pierwszy, podaje rękę i kłopotu niema.
Ferrata w Oybin jest nieco trudniejsza i bardziej eksponowana ale ciągle jest to skalna ścieżka dostępna dla każdego komu bycie wysoko nad ziemią sprawie przyjemność. W Jonsdorf jest mnóstwo miejsc odpoczynkowych na których można leżeć, gapić się w niebo, objadać słodyczami a to wszystko przy dobiegających gdzieś z dołu dźwiękach tradycyjnych niemieckich melodii. Było przecież ciepłe, niedzielne popołudnie.
Na obu ferratach Ci, którym nieobcy jest adres www.geocaching.com znajdą coś dla siebie. Dobrze więc przed wycieczką wydrukować sobie opisy skrzynek, które chcielibyśmy zdobyć. Nie każdy bowiem ma taki dar jak Aknah (ja na przykład nie mam) że bez żadnych materiałów mówi:
- Myślę że skrzynka jest tu!
I ona tam jest! Do dziś zdarzenie to owiane jest dla mnie mgiełką tajemnicy.
Acha i jeszcze jedno. Na ferracie w Jonsdorf jest mostek..zawracanie na nim nie jest łatwe.:-)

Zdjęcia

NIEMCY / Saksonia / Jonsdorf / Farraty w Jonsdorf 1NIEMCY / Saksonia / Jonsdorf / Ferraty w Jonsdorf 2NIEMCY / Saksonia / Jonsdorf / Ferraty w Jonsdorf 3NIEMCY / Saksonia / Jonsdorf / Ferraty w Oybin

Dodane komentarze

aknahh dołączył
23.01.2012

aknahh 2012-02-24 09:07:24

oj ferrata jest świetna, szczególnie dla osób rozpoczynajacych zabawy z tą formą aktywnosci! Warto spróbowac - no i do tego blisko granicy!

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl