Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kubańskie owoce morza > KUBA


jasko66 jasko66 Dodaj do: wykop.pl
porady praktyczne

Zdjęcie PORTUGALIA / Nazare / Nazare / Suszenie rybPlanujecie w najbliższym czasie podróż na Kubę? Jeśli dodatkowo lubicie owoce morza, to koniecznie poczytajcie relację jasko66.

Kuba jest niewątpliwie ciekawym miejscem na Ziemi. Nie tylko, że produkuje się tam wyborne cygara, rum i cukier trzcinowy, ale także że cieszy się wspaniałym klimatem i w miarę pogodnymi ludźmi (chyba w duże części zmęczonych sytuacją polityczno- gospodarczą). Nie mniej zwiedzając Kubę można natknąć się na raczkujący kapitalizm, który w różnych obszarach życia zaczyna całkiem swoje drugie, podskórne życie.

Zdjęcia: Nazare, Nazare, Suszenie ryb, PORTUGALIA
Nazare, Nazare, Suszenie ryb, PORTUGALIAW kliku miejscach podczas mojego pobytu zetknąłem się z propozycją miejscowych "bossów" , którzy proponowali organizację wykwintnej kolacji z lobsterem w roli głównej. Na początku grzecznie odmawiałem, ale nalegania były częste i zapewnienia jakże barwne, że to będzie przeżycie kulinarne i towarzyskie.

Trzeba zauważyć, że Kuba to kraj, w którym ustawowo zabronione jest posiadanie jakichkolwiek łodzi, pontonów, czy innych obiektów "pływających. Nie wolno mieć oczywiście narzędzi do połowów czegokolwiek w morzu. Ale jak uczy nas historia, co jest zakazane, to i tak bardzo często nie jest przestrzegane, Kubańczycy kłusują w morzu łowiąc - dość prymitywnymi narzędziami- wszystko, co można wrzucić do gara i samemu zjeść, bądź sprzedać to z większym zyskiem.
Quasi mafijne grupki organizują w prywatnych domach restauracje, w których organizowane są kolacje na których serwuje się wszystko, co w pułapki kłusowników wpadnie.

Skusiłem się na takie cudo. Pod miejsce, gdzie nocowałem, po zmierzchu słońca podjechało auto. Przy wyłączonych światłach drogowych byłem wożony dobre 2o minut, aż w końcu kierowca wskazał mi drzwi chaty, gdzie miało się odbyć to kulinarne "wydarzenie" Patio zostało przerobione na małą restauracyjkę. Proste stoły, przykryte ceratą i wielka niewiadoma, co teraz się pojawi na stole. Zapewnienia były, że będzie to lobster. I rzeczywiście był. Ale nie cały, tylko jego ogon i niezbyt świeży. (lodówki to nie jest towar pierwsze potrzeby, więc Fidel nie zapewniał tego urządzenia dla wszystkich rodzin). Aby "rybka" mogła pływać serwowano piwo.

Kilku turystów- podobnie jak ja- dało się skusić. Ale to, co miało nastąpić na koniec było największym rarytasem. I wcale nie był to deser. Kiedy przyszło płacić to ustalenia, co do ceny, już nie obowiązywały tylko szantaż, że nie zapłacisz 30 US, to my nie gwarantujemy ci odwiezienia do miejsca noclegu. Mimo, że cena uzgodniona była na 10 US.Było trochę strachu. Bo kucharzo-kelner, który serwował cuda kubańskiej kuchni z miłego, jowialnego jegomościa stał się nagle agresywny, niemiły i widać było, że nie zależy mu na tym, aby uczestnicy kolacji byli zadowoleni.

Zgodnie z moją zasadą- byłem tam dwa razy, pierwszy i ostatni, ale radzę naprawdę zastanowić się nad takimi okazjami.


Być może miałem pecha, ale warto przemyśleć takie wyjście w plener. Kubański kapitalizm nie jest "doskonały"

Zdjęcia

PORTUGALIA / Nazare / Nazare / Suszenie ryb

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl