Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Togo 2014 > TOGO


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie TOGO / Maritime / Lome / Godny polecenia hotelikChodzi Wam po głowie podróż do Togo? Skorzystakcie w takim razie z doświadczenia Smoka-1.

Relacja z kilkudniowego pobytu w Togo (marzec 2014), ceny, info praktyczne; trasa Aflao (przejście graniczne Ghana - Togo) - Lome - Atakpame - Kara - Kante - Nadoba (Koutammakou) - Dapaong - Cinkanse (granica Togo - Burkina Faso)

Przejście przez granicę ghańsko – togijską bezproblemowe. Przejazd Accra – Aflao trochę z duszą na ramieniu, bo przejście graniczne miało być czynne do 17.00 a bez wizy (wiza ostemplowywana na granicy) powinno się pojawić na godzinę przed zamknięciem przejścia, no a autobus trochę się spóźnia, a dodatkowo miało być jeszcze przesunięcie czasu pomiędzy Ghaną a Togo (godzina różnicy). Na miejscu wszelkie obawy znikają. Różnicy czasu nie ma, po godzinie 16.00 urzędnicy normalnie obsługują, poza tym, że samo przejście graniczne przypomina duży lokalny bazar z tonami błota utrudniającymi jakiekolwiek ruch pieszy, jest bezproblemowo. Po uporaniu się z tłumem naganiaczy, którzy usłużnie chcą (za pieniądze, a jakże) pokazywać kolejne etapy przekraczania granicy, udaje się dostać do togijskich pograniczników. Wyjątkowo sprawnie jak na warunki afrykańskie (w ciągu mniej więcej 10 minut) dostaje się tygodniową wizę wjazdową (koszt 10000 CFA), bez żadnych dodatkowych łapówek i innych zbędnych formalności przechodzi się na stronę togijską.

Zdjęcia: Lome, Maritime, Godny polecenia hotelik, TOGO
Lome, Maritime, Godny polecenia hotelik, TOGOKolejnym plusem jest bliskość dużego miasta – Lome. Można spokojnie pogonić kolejnych naganiaczy (taksiarzy i sprzedawców czegoś-tam). Do centrum miasta jest jakieś 2-3 km przyjemnego spaceru wzdłuż wybrzeża oceanu. Przypadkowo znajduje się całkiem fajny hotelik (również jak się okazuje i nic w tym dziwnego polecany w LP), prowadzony przez Szwajcarów, ceny od ok. 7.000 CFA za pokój. Jedynie żarcie na miejscu drogie (typowe dania znacznie przewyższają cenę za spanie. Oczywiście nie ma żadnego problemu ze skorzystaniem z okolicznego ulicznego jedzenia (za 300-400 CFA można nabyć np. porcję smażonych batatów).

Zdjęcia: Lome, Maritime, Na targu w Lome, TOGO
Lome, Maritime, Na targu w Lome, TOGOLome na pierwszy rzut oka zupełnie nie przypomina innych afrykańskich metropolii. Zupełnie nie widać wysokich budynków, krzykliwej nowoczesności charakterystycznej chociażby dla stosunkowo nieodległej Accry. Zamiast tego jest w miarę siermiężnie, parterowo i mimo wszystko dość czysto (północ Togo pod tym względem będzie już nieco inna), jest dużo mniej samochodów niż w sąsiedniej Ghanie, mniej asfaltu na ulicach, ogólnie widać różnicę w poziomi rozwoju kraju. Dodatkowo pojawiają się typowe dla byłych kolonii francuskich problemy językowe (angielski bardzo mało znany). Nie tak łatwo jest np. znaleźć bankomat, czy punkt bankowy (w przypadku chęci wymiany pieniędzy), choć to pewnie jest pierwsze wrażenie po wyjeździe z Ghany.

Zdjęcia: okolice Atakpame, Plateaux Region, Zdarzenia na drodze ..., TOGO
okolice Atakpame, Plateaux Region, Zdarzenia na drodze ..., TOGODworzec autobusowy w Lome to w zasadzie rozległe, zakurzone i nieutwardzone klepisko, tabor autobusowy nieco bardziej zdezelowany, ale na plus, brak tak charakterystycznej dla Ghany i nieco nieformalnej, dodatkowej opłaty za bagaż. Kupuje się po prostu bilet (miejsca numerowane), wrzuca bagaż do luku, zajmuje swoje miejsce w samochodzie i się jedzie. Drogi nieco gorsze, przeważa wyjątkowo powolny ruch ciężarowy, busiki przewożące ludzi z poupychanymi na górze bagażami i wszechobecne motorki.

Zdjęcia: Kara, Kara Region, Uśmiech ..., TOGO
Kara, Kara Region, Uśmiech ..., TOGONa szczęście w żadnej z odwiedzanych po drodze miejscowości w północnym i środkowym Togo nie było problemów z noclegami (Kara, Kante, Dapaong, Nadoba). Wszędzie są albo małe hoteliki albo tzw. oberże (auberge), nawet niekoniecznie wyglądające z zewnątrz na miejsca noclegowe (standard od akceptowalnego po średni, czyli od wody do mycia w baniaku do w miarę bieżącej, wiatrakiem działającym – o ile jest prąd i moskitierami z dziurami lub bez …). O możliwości noclegowe trzeba się pytać na miejscu, bo na ogół nie są to miejsca oznakowane.Ceny od 3500 CFA za pokój, warto czasem się potargować, znając relacje cenowe, może uda się coś uszczknąć z cen (nawet jeśli są gdzieś wywieszone na ścianie …) ?

Zdjęcia

TOGO / Maritime / Lome / Godny polecenia hotelikTOGO / Maritime / Lome / Na targu w LomeTOGO / Plateaux Region / okolice Atakpame / Zdarzenia na drodze ...TOGO / Kara Region / Kara / Uśmiech ...

Dodane komentarze

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska dołączył
21.05.2011

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl