Artyku y i relacje z podr y Globtroter w

Plan wyprawy dookoła Afryki > TUNEZJA, LIBIA, EGIPT, SUDAN, ETIOPIA, KENIA, UGANDA, TANZANIA, MALAWI, MOZAMBIK, ZIMBABWE, RPA, BOTSWANA, NAMIBIA, ANGOLA, DEMOKR. REPUBLIKA KONGA, KONGO, KAMERUN, NIGERIA, BENIN, TOGO, GHANA, BURKINA FASO, MALI, SENEGAL, MAURETANIA, MAROKO, ALGIERIA


zrozumieć Afrykę zrozumieć Afrykę Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdj cie POLSKA / - / Koleczkowo / LogoPlanowana wyprawa dookoła Afryki samochodem.

Tym razem przed nami trasa dookoła całej Afryki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, według naszej wiedzy będziemy pierwszymi Polakami, którzy objadą cały Czarny Ląd samochodem (i tylko samochodem), zaczynając i kończąc podróż w tym samym miejscu.
Dlaczego "Zrozumieć Afrykę"? Cóż - ruszając w podróż rok temu pełni byliśmy obaw. Po prostu baliśmy się Afryki i tego, co może nas tam spotkać. Chcieliśmy więc tę naszą Afrykę jakoś oswoić; tak na własny użytek. Tym razem chcielibyśmy podjąć przynajmniej próbę zrozumienia wielu rzeczy, których przeciętny człowiek Zachodu nie rozumie. Zrozumienia, dlaczego mieszkańcy Czarnego Lądu to nie Kenijczycy, Etiopczycy czy Zambijczycy, tylko ciągle Matabele, Shona, Tuaregowie Kikuju czy Zulusi? Zrozumienia, co ich dzieli, a co może łączyć, dlaczego w jednej części Afryki od wieków mogą żyć obok siebie w pokoju muzułmanie, chrześcijanie i Żydzi, a w innej nie. Dlaczego jedni są wobec nas przyjaźni, gościnni, bezinteresowni i otwarci, a inni nastawieni do nas wrogo. Chcemy spróbować dowiedzieć się, co zwykli mieszkańcy Czarnego Lądu sądzą o stale wybuchających tam konfliktach. Dlaczego afrykańskim wielkim kotom grozi zagłada? Jak doszło do tego, że na sawannie pojawiły się słonie - chuligany? Skąd biorą się stereotypy o Afryce?. Tych pytań jest wiele i pewnie jeszcze więcej pojawi się w trakcie podróży.
Rozpoczęcie podróży zaplanowaliśmy na czerwiec. Z Gdyni zamierzamy udać się prosto do Salerno (Włochy). Tam, chcemy załadować się na prom do Tunisu. Z Tunisu udamy się wzdłuż wybrzeża na wschód, by przez Libię, Egipt, Sudan, i Etiopię dotrzeć do Kenii. W Kenii planujemy odbić nieco w głąb kontynentu, do Ugandy, by zobaczyć jedne z ostatnich górskich goryli. Z Ugandy wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Wiktorii chcemy przedostać się do Tanzanii. Tu drogami, których część już znamy z ubiegłorocznej podróży ruszymy w stronę Malawi i dalej do Mozambiku. Z Mozambiku zamierzamy przedostać się do Zimbabwe, gdzie podróżując znowu znanymi już trochę drogami planujemy odwiedzić ponownie Great Zimbabwe, Antelope i Bulawayo, skąd ruszymy na południe do RPA. Tam aż do Cape Town, stanowiącego półmetek planowanej trasy, podróżować będziemy wzdłuż wybrzeża. Dopiero minąwszy Przylądek Dobrej Nadziei zawrócimy na północ, do Botswany, gdzie zamierzamy trochę czasu spędzić w delcie Okawango. Następny etap to Namibia i Wybrzeże Szkieletów. Potem, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, pokonamy bezdroża Angoli i przez Zair, Kongo, Gabon i Kamerun dostaniemy się do granicy kraju, którego obawiamy się najbardziej - do Nigerii. Przez Nigerię chcemy przejechać najszybciej, jak się da, choć pewnie zajmie to nam cztery do sześciu dni. Gdy wreszcie miniemy granicę z Beninem, odetchniemy z ulgą. Inszallah! Dalej powinno być już z górki. Togo, Ghana i znowu na północ, do Burkina Faso i Mali. W Mali ruszymy trochę w głab pustyni, by dotrzeć do Timbuktu. Później jeszcze Senegal i Mauretania, i jesteśmy w Maroko, pełnym turystów z Europy. Dalej już tylko Algieria i wreszcie mijamy granicę z Tunezją, by doturlać się do mety w Tunisie.

Zaplanowana przez nas trasa to ok. 60 tys. kilometrów przez 29 afrykańskich krajów. Zamierzamy pokonać ją samochodem Toyota Land Cruiser, przystosowaną do dalekich wypraw (wzmocnione zawieszenie, dodatkowy zbiornik paliwa, dachowy bagażnik wyprawowy z namiotem itp.). W zasadzie (z nielicznymi wyjątkami, o których już wspomnieliśmy) - nie planujemy szczegółowo trasy oraz miejsc, które odwiedzimy; zobaczymy, co przyniesie los. Dlatego nie znajdziecie nic na ten temat w opisie, jaki zamieściliśmy powyżej. Obiecujemy jednak prowadzić na bieżąco bloga. Oczywiście na tyle, na ile się da. W każdym razie tam znajdziecie bieżące informacje o tym, gdzie jesteśmy i co się nam przydarzyło w ciągu ostatnich kilku(nastu) dni. Trzymajcie kciuki.

Zdj cia

POLSKA / - / Koleczkowo / LogoTUNEZJA / Afryka / Dookoła Afryki / Planowana trasa wyprawyZIMBABWE / Afryka / Gweru / Antelope Park

Dodane komentarze

[konto usuniete] do czy
00.00.0000

piotr102 do czy
20.01.2009

piotr102 2010-05-15 21:29:18

granica maroko/algieria - zmknieta!!

trampeczek do czy
05.04.2010

trampeczek 2010-05-07 21:16:04

trzymam za was kciuki.to wielki wyczyn .gratuluje odwagi.z ciekawoscia bede sledzila wasze poczynania.powodzenia z pewnoscia bedzie to piekna wyprawa

tkos do czy
29.11.2009

tkos 2010-05-07 15:46:26

Powodzenia. Wyzwanie praktycznie niemożliwe do zrealizowania nawet dla najbardziej ambitnych i zawziętych globtroterów. Jak Wam się uda przejdziecie do panteonu polskich podróżników. Trzymam za Was kciuki :))))

Przydatne adresy

Brak adres w do wy wietlenia.

Inne materia y

TUNEZJA

LIBIA

EGIPT

SUDAN

ETIOPIA

KENIA

UGANDA

TANZANIA

MALAWI

MOZAMBIK

ZIMBABWE

RPA

BOTSWANA

NAMIBIA

ANGOLA

DEMOKR. REPUBLIKA KONGA

KONGO

KAMERUN

NIGERIA

BENIN

TOGO

GHANA

BURKINA FASO

MALI

SENEGAL

MAURETANIA

MAROKO

ALGIERIA


Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2025 Globtroter.pl