Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Karnawał na Malcie > MALTA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MALTA / Valletta / Floriana / ProcesjaKażdego roku dziesiątki tysięcy turystów z całego świata przybywa na Maltę i Gozo, by uczestniczyć w tradycyjnych tutaj imprezach karnawałowych, których znawcy i bywalcy uważają za najciekawsze w Europie.

Zdjęcia: Mdina, Maltralna centralna, Werbliści, MALTA
Mdina, Maltralna centralna, Werbliści, MALTA


Maltańczycy kochają fiesty, zabawy i potrafią się bawić. Mają ku temu dziesiątki okazji, zarówno podczas oficjalnych 14 świąt państwowych, jak też podczas świąt związanych z patronami parafii i gminy, imprez sportowych i świąt folklorystycznych. http://malta.lovetotravel.pl/malta_swieta

Zdjęcia: Floriana, Valletta , Procesja, MALTA
Floriana, Valletta , Procesja, MALTA


Malta i sąsiednia mniejsza wyspa Gozo jest miejscem jednych z ciekawszych karnawałów w Europie. Karnawałowe zabawy przy tańcu i muzyce oraz uczty przy suto zastawionych stołach odbywają się tutaj od XVI w. W dawnych wiekach surowo przestrzegano postu, zatem karnawał, którego nazwa wywodzi się od włoskiego zwrotu "carne vale", co znaczy, że "mięso jest dozwolone", był okazją do zajadania się potrawami mięsnymi przed mającą nastąpić 40 dniową wstrzemięźliwością.

Zdjęcia: Floriana, Valletta , Świąteczne dekoracje, MALTA
Floriana, Valletta , Świąteczne dekoracje, MALTA


Główne obchody karnawału na Malcie i na Gozo mają miejsce 5 dni przed środą popielcową, czyli pierwszym dniem Wielkiego Postu, w tym roku w dniach od 13 do 17 lutego. Karnawałowe fiesty odbywają się tradycyjnie w większości miast i wsi na Malcie i Gozo, jednak najciekawsze i najbardziej uroczyste z nich spotkamy w Valletta, Floriana i w miejscowości Nadur na Gozo. Na ulicach i placach miast, miasteczek i wiosek odbędą się barwne parady z udziałem dzieci i dorosłych. W zabawie uczestniczą całe rodziny.

Zdjęcia: Mdina, Malta centralna, Średniowieczne scenki, MALTA
Mdina, Malta centralna, Średniowieczne scenki, MALTA


Uczestnicy karnawałowych zabaw, poprzebierani w barwne, niekiedy ekscentryczne stroje przejdą w odświętnym orszaku głównymi ulicami. Radosna atmosfera udziela się wszystkim, także turystom, których miejscowi mieszkańcy zapraszają do wspólnej zabawy, która następnie przechodzi w nocne świętowanie, przy muzyce i fajerwerkach.

Zdjęcia: Floriana, Valletta , Odświętne światełka , MALTA
Floriana, Valletta , Odświętne światełka , MALTA


Zaludniają się okoliczne kawiarnie, puby, bary i dyskoteki. W stolicy kraju La Valletta podczas karnawału na ulicach króluje muzyka, miasto mieni się wieloma kolorami barwnych przyozdobień, a nocą świateł i światełek, zaś wszystkim udziela się radosna atmosfera. Jedną z tradycji karnawału jest wchodzenie po sznurowych drabinkach na wieżę strażniczą, na szczycie, której znajduje się duża kula z wikliny. Od tradycyjnego znanego nam karnawału odbiega ten odbywający się w miejscowości Nadur na wyspie Gozo. Jego specyficzny, mroczny charakter bardziej przypomina amerykańskie obchody święta Halloween, ponieważ tutaj uczestnicy przebierają się w makabryczne kostiumy. http://www.eve.com.mt/events/2014-nadur-carnival-gozo/

Zdjęcia: Mdina, Malta centralna, Parada, MALTA
Mdina, Malta centralna, Parada, MALTA

Tradycyjnie, oficjalne obchody karnawału kończy wspaniała fiesta, połączona z niezwykłym pokazem fajerwerków na placu Św. Jerzego w Floriana, mieście graniczącym ze stołeczną Vallettą, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła Świętego Publiusza.

Zdjęcia: Floriana, Valletta , Pokaz fajerwerków, MALTA
Floriana, Valletta , Pokaz fajerwerków, MALTA

Zdjęcia

MALTA / Valletta / Floriana / ProcesjaMALTA / Maltralna centralna / Mdina / WerbliściMALTA / Valletta / Floriana / Świąteczne dekoracjeMALTA / Valletta / Floriana / Odświętne światełka MALTA / Malta centralna / Mdina / Średniowieczne scenkiMALTA / Valletta / Floriana / Pokaz fajerwerkówMALTA / Malta centralna / Mdina / Parada

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl