Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wszystkie ziarna piasku, Bartek Sabela > SAHARA ZACHODNIA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
magazyn

Zdjęcie SAHARA ZACHODNIA / --- / --- / Wszystkie ziarna pasku, Bartek SabelaJuż teraz możecie przeczytać fragment jednego z rozdziałów najnowszej książki Bartka Sabeli "Wszystkie ziarna piasku", która ukaże się wkrótce! Dzięki Bartkowi poczujecie klimat obozu dla uchodźców i poznacie inną twarz Maroko ...

Nie są Marokańczykami a ich kraj nie jest częścią Maroka, choć wielu, zwłaszcza w Królestwie, chciałoby by było inaczej. Nie są też najemnikami Algierii, choć marokańska propaganda tak ich właśnie przedstawia. Nie są terrorystami ani przemytnikami, chociaż często słychać takie opinie. I przede wszystkim są, choć wielu twierdzi, że obozy uchodźców saharyjskich w ogóle nie istnieją. Mieszkają w nich już od czterdziestu lat. Ponazywali je tak jak miasta, z których musieli uciekać przed marokańską inwazją w listopadzie 1975r. Setki kilometrów od ojczystej ziemi, pośrodku algierskiej hammady jest inne El Aaiun, inna Smara, inna Dahkla, Awserd i Bużdur.

W 1976r do obozów przybyło około 50.000 uchodźców. Obecnie ich liczbę szacuje się na 120.000 do 200.000, dokładna liczba nie jest znana. Tworzą jedyne na świecie w pełni zorganizowane państwo na uchodźstwie, z systemem obowiązkowego szkolnictwa, opieki zdrowotnej, administracją lokalną, ministerstwami, rządem i prezydentem. Projekcja wymarzonej i na razie nieosiągalnej przyszłości.

Wojna na Saharze Zachodniej, między wojskami marokańskimi (w początkowej fazie także mauretańskimi) a partyzantami Frontu POLISARIO trwała szesnaście długich lat. Nie przyniosła rozwiązania konfliktu. W jej efekcie połowa ludności uciekła do Algierii i żyje w obozach uchodźców. Druga połowa żyje pod brutalną, marokańską okupacją. W 1991r podpisano zawieszenie broni a ONZ wysłało na tereny Sahary Zachodniej misję pokojową, której zadaniem miało być przeprowadzenie referendum, w którym lokalna ludność, Saharyjczycy, mogli by wybrać między niepodległością a integracją z Marokiem. Do dnia dzisiejszego referendum nie zostało zorganizowane a Sahara Zachodnia pozostaje ostatnią afrykańską kolonią.

Zdjęcia: ---, ---, Wszystkie ziarna pasku, Bartek Sabela, SAHARA ZACHODNIA
---, ---, Wszystkie ziarna pasku, Bartek Sabela, SAHARA ZACHODNIA
***

Drobinki pyłu unoszą się w słupie popołudniowego światła. Tańczą jak świetliki na nocnym niebie. Od czasu do czasu przeleci przez nie jakaś zbłąkana mucha powodując niespodziewane wibracje, zaburzając spokój. Ale tylko na krótki moment. Już za chwilę wróci wszystko do normy, drobinki pyłu znów zwolnią, zastygną jak gęsta mgła i powoli zaczną opadać. Pokryją cienką warstwą mój notatnik, długopis i telefon. Gdy przekładam kartki słyszę ich ostre skrobanie, czuję je w nozdrzach, gdy wciągam powietrze, skrzypią w zębach. Gdyby tak się nie ruszać z pewnością przez rok albo dwa zasypałyby wszystko, zwracając odwiecznej pustyni każdy centymetr tych domów, ulic, dywanów, śmieci, zwierząt i ludzkich istnień. Takie Pompeje tylko powolutku, po cichu, bez wrzasków, bez dramatycznych gestów, pogrążone w śnie.

Te przelatujące muchy zaczynam nawet z czasem lubić. Przyjemnie smyrają w nos, to w rękę czy polik. A przy tym zmuszają do jakiegoś ruchu, choćby niewielkiego, wyrywają z letargu i przywracają do życia. Tu łatwo zastygnąć, zostać, skamienieć na długie godziny, dni, lata. Zwłaszcza w letnie upały, gdy słońce dyktuje warunki gry, przytłacza, przyciska, nie daje wyboru i zmusza do ucieczki w sen.

Ktoś wchodzi, ktoś przychodzi, ktoś zapali papierosa, ktoś zaśnie, ktoś zaparzy herbatę. Przy drzwiach kolekcja butów, sandałów i klapek czekających cierpliwie przed wysokim progiem. Myślę sobie, że to ta herbata trzyma ich przy życiu. Jak powietrze. Co by się stało gdyby im ją zabrać z dnia na dzień? Odciąć jak kroplówkę, jak aparaturę podtrzymującą życie ciężko chorego? Czy umarliby? A może wręcz przeciwnie, może wtedy powychodziliby z namiotów, ruszyliby tabunami ze swoich obozów, otrząśnięci ze skorupy wieloletniego marazmu i ruszyliby z czym kto ma pod ręką wprost na marokańskie armaty, czołgi, mury i pola minowe? Może zatrzymaliby się dopiero w Rabacie, otaczając pałac królewski i waląc pustyni czajnikami w marmurowe trotuary?


Zdjęcia: ---, ---, Wszystkie ziarna pasku, Bartek Sabela, SAHARA ZACHODNIA
---, ---, Wszystkie ziarna pasku, Bartek Sabela, SAHARA ZACHODNIA
-> dalszy ciąg fragmentu książki Bartka Sabeli, która ukaże się za kilka miesięcy, znajdziecie w Magazynie Globtroter.pl Inspiracje nr 7

Zdjęcia: ---, ---, Łukasz Supergan- wywiad- magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 7, POLSKA
---, ---, Łukasz Supergan- wywiad- magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 7, POLSKA

Magazyn do bezpłatnego pobrania z konta każdego zarejestrowanego użytkownika. Dołącz do społeczności Globtrotera, załóż konto

Zdjęcia

SAHARA ZACHODNIA / --- / --- / Wszystkie ziarna pasku, Bartek SabelaSAHARA ZACHODNIA / --- / --- / Wszystkie ziarna pasku, Bartek SabelaPOLSKA / --- / --- / Łukasz Supergan- wywiad- magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 7

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl