Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Jezioro Tonle Sap > KAMBODżA


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie KAMBODżA / Jezioro Tonle Sap / Kampong Phluk / Kambodża staje staję coraz bardziej turystycznym krajem. Oczywiście najwięcej osób odwiedza Angkor – bez wątpienia miejsce to jest warte zobaczenia. Ale okolice świątyń, tj. miasteczko Siem Reap, to możliwość zobaczenia innych ciekawych miejsc, np. Jezioro Tonle Sap.

Ciekawostką jest, że jezioro znacznie zmienia swoją powierzchnię z 2,5 tys. km2 w porze suchej do ok. 15 tys. km2 w trakcie pory deszczowej. Dzieje się to za sprawą przyboru wody w Mekongu płynącego w sąsiedztwie jeziora. Za zmianą powierzchni idzie także zmiana jego głębokości. Bogactwo ryb umożliwia egzystencję wielu osobom, które zamieszkują tzw. pływające wioski wokół jeziora.

Zdjęcia: Kampong Phluk, Jezioro Tonle Sap, "Pływająca wioska", KAMBODżA
Kampong Phluk, Jezioro Tonle Sap, "Pływająca wioska", KAMBODżAW lipcu 2016 byłem w wiosce Kampong Phluk. Pomimo, że to pora deszczowa, to poziom wody był stosunkowo niski. Niemal wszystkie domy oparte na wysokich palach stały na suchym lądzie. Tylko niewielki kanał o długości 3 km łączył ową wioskę z jeziorem. Stanowił on nie tylko drogę wodną, ale i miejsce połowu ryb, kąpieli, etc.

Zdjęcia: Kampong Phluk, Jezioro Tonle Sap, "Pływająca wioska", KAMBODżA
Kampong Phluk, Jezioro Tonle Sap, "Pływająca wioska", KAMBODżAWarto wybrać się do wioski aby zobaczyć życie mieszkańców poza miastem Siem Reap. Wioskę zamieszkuje około 3 tys. osób. Jest tu szkoła, świątynia, a nawet posterunek policji. Na rozłożonych derkach suszą się krewetki, ludzie znoszą gałęzie na opał, handlują żywnością i uprawiają rośliny w maleńkich ogródkach, też na palach. Życie w znacznej mierze toczy się dobrych kilka metrów nad ziemią. Na brzegu jeziora widać pracę rybaków, remontowane łodzie czy chatki z liści posadowione na łódkach.

Zdjęcia: Kampong Phluk, Jezioro Tonle Sap, Miniogródek, KAMBODżA
Kampong Phluk, Jezioro Tonle Sap, Miniogródek, KAMBODżANad jezioro najłatwiej dostać się wykupując wycieczkę w lokalnych biurach lub tak jak ja to zrobiłem za pośrednictwem właściciela hoteliku w którym mieszkałem. Wycieczka trwała pół dnia i kosztowała 18 USD/osobę. Poza moją żoną i córką podróżowała z nami tylko jedna pani z Hong Kongu, więc wycieczka była kameralna.

Zdjęcia: Kampong Phluk, Jezioro Tonle Sap, Zamyślona, KAMBODżA
Kampong Phluk, Jezioro Tonle Sap, Zamyślona, KAMBODżAPodróżowanie po tej części Azji jest stosunkowo łatwe, choć takie kraje jak Kambodża czy Tajlandia nie są aż tak tanie, jak można byłoby oczekiwać.

Zdjęcia

KAMBODżA / Jezioro Tonle Sap / Kampong Phluk / KAMBODżA / Jezioro Tonle Sap / Kampong Phluk / KAMBODżA / Jezioro Tonle Sap / Kampong Phluk / MiniogródekKAMBODżA / Jezioro Tonle Sap / Kampong Phluk / ZamyślonaKAMBODżA / Jezioro Tonle Sap / Kampong Phluk / Rybołóstwo to sposób (konieczność) na życieKAMBODżA / Jezioro Tonle Sap / Kampong Phluk / Pływające domki na jeziorzeKAMBODżA / Jezioro Tonle Sap / Kampong Phluk / Czasem łódka odmawia posłuszeństwaKAMBODżA / Jezioro Tonle Sap / Kampong Phluk / Ryby łowi się też w kanałachKAMBODżA / Jezioro Tonle Sap / Kampong Phluk / Motyle są wszędzie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl