Przewodniki
KAMBODżA - przewodnik, porady, informacje
-
kontynent:
Azja
Azja
KAMBODŻA
(Królestwo Kambodży)
Stolica: Phnom Penh
Waluta podstawowa: riel (KHR)
Język urzędowy: khmerski
Inne języki: angielski, francuski, chiński
Ważne informacje dla podróżnych z Polski:
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (Kambodża nie posiada wiz tranzytowych).
Wizy na 30 dni pobytu można uzyskać podczas wjazdu lotniczymi/drogowymi przejściami granicznymi, po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. O wizy można się ubiegać w kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych, jak również przez Internet (szczegółowe informacje oraz formularze wizowe można uzyskać pod adresem: www.mfaic.gov.kh). W trakcie pobytu, za dodatkowa opłatą, można przedłużyć wizę. Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD (dzieci do lat 2 - zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat - 13 USD). Przy przelotach wewnętrznych opłata lotniskowa wynosi 6 USD. Podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi opłata nie jest pobierana.
PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń przy wwozie dewiz. a jedynie przy wywozie dewiz - maksymalnie do 10,000 USD, po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.
PRZEPISY PRAWNE
Nie dozwolony jest handel oraz posiadanie narkotyków , wywóz oryginalnych dzieł sztuki khmerskiej, ssaków, ptaków, płazów, gadów i owadów objętych ochroną oraz wyrobów pochodzących z tych gatunków.
MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego. Hotele i pensjonaty rejestrują gości na podstawie paszportów lub ich fotokopii.UBEZPIECZENIE
Nie są wymagane (ale zalecane) ubezpieczenia zdrowotne oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie wymaga się szczepień profilaktycznych przed przyjazdem. Prawdopodobieństwo zachorowania na malarię występuje co do zasady jedynie w głębokiej dżungli, na terenach podmokłych i bagiennych. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia wirusem HIV, ptasiej grypy, dengą, amebą oraz wszelakimi chorobami skórnymi. Nie zaleca się picia wody pochodzącej z otwartych zbiorników, źródeł, studni, jak również nie przegotowanej wody z sieci wodociągowej. Ogólnie dostępna w sprzedaży i zalecana do spożycia jest woda butelkowana. Surowe owoce i warzywa należy dokładnie myć i obierać. Zalecane jest częste mycie rąk, w szczególności po zakupach na miejscowym bazarze.
W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka medyczna jest płatna, dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza, także dentysty, wynosi w granicach 15-40 USD. Dobowy pobyt w miejscowym szpitalu (opłata za łóżko) wynosi ok. 70 USD, przy czym pacjent obowiązany jest dodatkowo pokryć koszty specjalistycznych badań, lekarstw, środków opatrunkowych. Transport do szpitala zapewniają tylko prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD. Cudzoziemcy z poważnymi dolegliwościami korzystają najczęściej z lekarskich usług specjalistycznych poza Kambodżą: w Bangkoku i Ho Chi Minh City (Sajgon).
PLANOWANIE PODRÓŻY
Do Kambodży wybierzecie się również z Rainbow
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:
Brak placówki dyplomatycznej.
Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:
KAMBODżA - forum, opinie, porady i informacje
KAMBODżA - artykuły i relacje z podróży

kraje: KAMBODżA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1347
liczba komentarzy: 5
Kambodża
Układając się do snu w hamaku w naszym obozowisku w sercu Gór Kardamonowych rozmyślałam o tym, że cała Kambodża jest jak otaczająca mnie dżungla – pełna życia, bujna, przemawiająca tysiącem głosów i odradzająca się stale, bez względu na to, jak dotkliwe ucierpi od niszczących ją niemal doszczętnie kataklizmów.

kraje: LAOS, TAJLANDIA, KAMBODżA, CHINY
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1535
liczba komentarzy: 0
TELEGRAMY Z PODRÓŻY DO CHIN
Telegramy z podróży z Kambodży, przez Tajlandię i Laos do Chin. Kwiecień, maj 2018. Jadąc z Kambodży do Chin starałem się robić zdawkowe relacje w mediach społecznościowych. Po powrocie zebrałem to do kupy, trochę poprawiłem i wyszła fantastyczna pamiątka, a dla czytelnika inspiracja do podróży.

kraje: KAMBODżA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3359
liczba komentarzy: 0
Jezioro Tonle Sap
Kambodża staje staję coraz bardziej turystycznym krajem. Oczywiście najwięcej osób odwiedza Angkor – bez wątpienia miejsce to jest warte zobaczenia. Ale okolice świątyń, tj. miasteczko Siem Reap, to możliwość zobaczenia innych ciekawych miejsc, np. Jezioro Tonle Sap.

kraje: AUSTRALIA, BUłGARIA, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, CHINY, FILIPINY, GRUZJA, INDIE, IRAN, JAPONIA, KAMBODżA, KOREA POŁUDNIOWA, LAOS, MALEZJA, MYANMAR, NEPAL, OMAN, PALAU, PAPUA NOWA GWINEA, POLSKA, ROSJA, RUMUNIA, SłOWACJA, TAJLANDIA, TURCJA, TYBET, WĘGRY, WIETNAM
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 5745
liczba komentarzy: 2
Przygód Kilka - czyli subiektywna relacja z podróży dookoła świata
Przedstawiamy kolejne małżeństwo podróżników :-) Tym razem kibicujemy parze, która 4 listopada 2014 wyruszyła w podróż dookoła świata.

kraje: KAMBODżA, LAOS, TAJLANDIA, MYANMAR, WIETNAM
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2718
liczba komentarzy: 5
"Banany i cytrusy, czyli jedź do Azji"
Polecamy książkę Artura Maleka "Banany i cytrusy, czyli jedź do Azji". Jak pisze sam autor, a jednocześnie jeden z Globtroterów, jest pozytywna i radosna, bo takie powinno być podróżowanie :-)
KAMBODżA - pozostałe materiały w serwisie
Dodaj komentarz
Komentarze
Najaktywniejsi Użytkownicy
Nowi użytkownicy
Nowości
04-18 Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?
Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?
04-15 Podróż w czasach zarazy
Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.