Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Peloponez kraina mitów > GRECJA


sylwialiako sylwialiako Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRECJA / Peloponez / Mykines / mykinesTroche o tym jak kobiety ogłupiały wielkich władców, jak zmienił się krajobraz, troche o mitologii i błędach w filmie "Troja". Peloponez to raj dla turystów lubiących historie i antyczne budowle .

Pamiętam ze szkoły definicje słowa mitologia która mówił że "Mitologia to zbiór podań i legend", nie dawno dowiedziałam się jak bardzo błędna jest ta definicja.
Otóż słowo mit w staro greckim języku oznacza fakt, co prawda troche ubarwiony aby nadać boskości jego bohaterom, ale w większości są to fakty historyczne.

W tym roku urlop spędziłam na Peloponezie i podczas zwiedzania zamku króla Agamemnona w Mykines dowiedziałam się kilka interesujących faktów o wojnie trojańskiej. Oczywiście bardzo dokładnie obejrzałam film "Troja".
Zacznijmy od pięknej Heleny, kobiety od zarania dziejów ogłupiały tak samo wielkich władców jak i zwykłych śmiertelników. O rękę Heleny były organizowane turnieje rycerskie, jej uroda pochłonęła wiele ofiar. W końcu została wydana za króla Menelo, brata słynnego Agamemnona.
Jak wyglądała Grecja w czasach wojny trojańskiej W scenie gdy wojska króla Menelo wchodzą do zamku w Mykines widzimy ze zamek stoi nad morzem. Dziś najbliższą plaże dzielą do zamku kilometry, jak widzimy zamek stoi na wzgórzu a dookoła szczere pola, jak widać globalne ocieplenie zrobiło swoje.
W filmie "Troja"król Agamemnon zostaje zbity przez kapłankę, tutaj twórcy filmu trochę pofantazjowali, co prawda zginał on z ręki kobiety ale była to jego własna żona, a była nią Klitajmestry siostry wspomnianej wcześnie Heleny (ponoć równie piękna). Niestety Klitajmestra nie czekała z utęsknieniem na powrót męża z wojny trojańskiej, wręcz przeciwnie, jego miejsce zajął już inny mężczyzna a był nim Ajgistos. Więc nie pozostało nic więcej jak pozbyć się męża tyrana. Jest wiele podań mówiących o tym jak zginał król Mykines, jedna z nich mówi że został otruty podczas uczty powitalnej, inna o tym że zona podała mu koszule nasiąkniętą trucizną. Inna teoria mówi o tym jak Ajgistos zaatakował króla podczas kąpieli zadając cios mieczem po czym Klitajmestra odcięła mu głowę toporkiem. No cóż na nude to w tamtych czasach nie mogli narzekać.
Nie daleko zamku znajduje się grobowiec z którego pod koniec dziewiętnastego wieku wydobyto 19 szkieletów z których jeden z nich należał do króla Agamemnona. Archeolog prowadzący wykopaliska ściągnął złotą maskę z królewskiej mumii i przez ułamek sekundy widział jego twarz, po czym rozsypała się w pył, no szkoda on sam się bardzo zasmucił jak zdał sobie sprawę co zrobił.

Jak widać ludzie się nie zmieniają , zmieniają się tylko czasy i krajobraz .

Zdjęcia

GRECJA / Peloponez / Mykines / mykinesGRECJA / Peloponez / Mykines / mykines

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl