e', 'UA-1551073-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie to ….. Dubaj? > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


Podróże z Jackami Podróże z Jackami Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Azja / Dubaj / Taxi w DubajuCzy największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest tak fascynujące, żeby koniecznie wpisać je na listę obowiązkowych celów podróżniczych? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.
Zapraszają Jacki, trzy... Jacki z bloga www.podrozezjackami.pl
.

Właśnie takie pytanie kołatało się w mojej głowie, gdy planowałem wyjazd do ZEA. Dla większości z nas pewne równania są oczywiste, jak chociażby Finlandia = Helsinki, Dania = Kopenhaga, Estonia = Tallin, Brazylia =Rio i właśnie Emiraty = Dubaj. Jednak wymienione kraje po za swoimi stolicami mają znacznie więcej do zaoferowania, tak jak Emiraty po za Dubajem, który…. nie jest nawet ich stolicą?! ZEA to siedem emiratów, z których Dubaj jest tylko jednym i wcale nie największym. Palmę pierwszeństwa pod względem wielkości oraz zasobów czarnego złota (ropy) dzierży stolica – Abu Zabi. Mamy jeszcze Ajman (Adżman), Sarjah (Sardża), Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma, Fudżajra, tylko….. kto o ich istnieniu z Was słyszał?! No właśnie, ktoś słyszał? Przyznam się szczerze, że ja również postrzegałem ZEA przez pryzmat Dubaju i w małym wycinku Abu Zabi w którym kiedyś na chwilkę przycupnąłem lecąc pierwszy raz do Tajlandii. Więc co jest takiego w tym Dubaju, że chcemy tam polecieć.

Większość z nas słyszała o sztucznych wyspach, najwyższych budynkach, najdroższych hotelach, największych centrach handlowych, o naj, naj, naj…….!!! A najzabawniejsze jest to, że te wszystkie „naj” są tam naprawdę – zabrane pustyni i wyrwane morzu. Jak się to wszystko odbiera, postrzega i czy się podoba, to już zupełnie inna historia.

Transport

Jedną z pierwszych rzeczy, które robią na nas wrażenie są środki komunikacji. O ile taksówki nie różnią się od milionów innych na świecie to już autobusy i metro mogą zaskoczyć. Wracając do taksówek to wszystkie są w odcieniu kremowym tylko dachy mają różne kolory, w zależności od korporacji. Taksówki z różowym dachem, są prowadzone przez kobiety i mogą nimi podróżować tylko kobiety lub ich małe dzieci. W pozostałych taksówkach nie jest mile widziane siadanie pań obok kierowcy.

Zdjęcia: Dubaj, Azja, Taxi w Dubaju, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE
Dubaj, Azja, Taxi w Dubaju, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIEPodróżując autobusem musimy wiedzieć, że pierwsze trzy rzędy są przewidziane tylko dla kobiet, więc warto o tym pamiętać, aby w ferworze zwiedzania nie klapnąć na te siedzenia. Niezwykle przydatnym wynalazkiem są zamknięte, przeszklone i klimatyzowane przystanki autobusowe. W czasie tych lipcowych dni temperatura wahała się pomiędzy 45 a 48 stopniami, więc takie klimatyzowane „oazy” dawały prawdziwe wytchnienie.

Zdjęcia: Dubaj, Azja, Przystanek w Dubaju, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE
Dubaj, Azja, Przystanek w Dubaju, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIEMetro lub raczej kolejka naziemna to już cudeńko techniki. Tylko w starej, małej części Dubaju jedziemy pod ziemią a reszta tras prowadzi naziemnymi estakadami. Poszczególne stacje to swoiste perełki architektoniczne, przeważnie ze szkła, betonu i stali.

Zdjęcia: Dubaj, Azja, Dubaj - Stacja Metra, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE
Dubaj, Azja, Dubaj - Stacja Metra, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIENie muszę dodawać, że wszędzie jest klima. Perony są oddzielone od torów taflą szkła (aby chłód nie uciekał), tylko w miejscach, gdzie zatrzymują się wagony są rozsuwane drzwi. W momencie zatrzymania się wagonów drzwi na peronach i metra otwierają się jednocześnie, więc spokojnie przeskakujemy z chłodnego w …. zimne. Musimy trochę uważać, żeby nas nie przewiało, bo pomimo takiej techniki, klima w wagonikach dmucha zdecydowanie za mocno i potrafi nieźle zmrozić. Dlatego warto mieć przy sobie czapkę z daszkiem i coś do narzucenia na ramiona. Dzięki temu, że metro jest w pełni zautomatyzowane i nie ma w nim maszynistów to polecam miejsca na początku lub końcu, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Zdjęcia: Dubaj, Azja, Dubaj - wagony metra, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE
Dubaj, Azja, Dubaj - wagony metra, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIEBurj Khalifa i Dubai Mall

Zdjęcia: Dubaj, Azja, Dubaj - Burj Khalifa, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE
Dubaj, Azja, Dubaj - Burj Khalifa, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIENajwyższy budynek na świecie i największe centrum handlowe naszej planety są ze sobą połączone, więc można cały dzień grasować po sklepach, knajpach oraz innych atrakcjach by w ramach oddechu wjechać na górę, aby podziwiać panoramę Dubaju. Jeżeli chodzi o Dubai Mall to nie zrobiło na mnie specjalnego wrażenia, ponieważ prawie niczym nie różni się od tych nam znanych w Polsce. Większość sklepów oferuje produkty znanych światowych i europejskich marek a obsługa pochodzi chyba z dwustu krajów świata. Wystarczy chwilę pogadać przy regale lub stoisku a zaraz znajdzie się jakiś Polak, Słowaczka, Ukrainka lub Czech, którzy zechcą ci pomóc w zakupach, jeśli masz problem z angielskim. Co do wielkości to faktycznie jest to suma Złotych Tarasów, Galerii Krakowskiej, Galerii Dominikańskiej, Avenidy, Manufaktury i ….Centrum Karuzela w Biskupcu. Na mnie największe wrażenie zrobiło akwarium. Potężna szklana ściana wody z różnymi stworami morskim dostępna dla wszystkich lub przejście tunelem za dodatkową opłatę.
Jeśli spodobała Wam się ta krótka zajawka, to po więcej zapraszamy na; www.podrozezjackami.pl

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Azja / Dubaj / Taxi w DubajuZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Azja / Dubaj / Przystanek w DubajuZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Azja / Dubaj / Dubaj - Stacja MetraZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Azja / Dubaj / Dubaj - wagony metraZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Azja / Dubaj / Dubaj - Burj Khalifa

Dodane komentarze

mmaJola dołączył
11.01.2018

mmaJola 2018-01-19 09:21:03

"Sama prawda. Chetnie wypowiem sie tez na temat Emiratow. Pozdrawiam."

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-01-06 19:21:04

"Zaciekawiłeś. Mnie Emiraty kojarzyły się z zaledwie dwoma miastami, a tu proszę .. zaskoczenie :)"

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl