Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wietnam w porze monsunu > WIETNAM


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / Pola ryżowePlanując wyjazd do północnego Wietnamu na lipiec miałem sporo wątpliwości. Wszak w wielu miejscach można przeczytać, że nie jest odpowiednia pora na zwiedzanie ze względu na obfite opady deszczu i wysoką temperaturę. A jak było?

Wietnam jest coraz popularniejszym krajem w strefie zainteresowania turystów. Takie miejsca jak zatoka Ha Long to dosłownie turystyczny przemysł, gdzie codziennie tysiące osób płyną statkami by zobaczyć niesamowite krajobrazy. Niemal 2000 skał wynurzających się z wody robi ogromne wrażenie. Trzeba do tego dodać malownicze jaskinie, możliwość kąpieli w cieplutkiej wodzie i nie ma się co dziwić temu natłokowi turystów. Ha Long warto zobaczyć i nie ma co słuchać osób z naturą Smerfa Marudy, że tłumy, że brudno, a słońce oświetla skały tylko na reklamówkach biur podróży.

Zdjęcia: Sa Pa, Lao Cai, Pola ryżowe, WIETNAM
Sa Pa, Lao Cai, Pola ryżowe, WIETNAM


Zdjęcia: Sa Pa, Lao Cai, Barwne tarasy, WIETNAM
Sa Pa, Lao Cai, Barwne tarasy, WIETNAMJednakże ja chciałbym przybliżyć inne miejsce, mianowicie okolice miasteczka Sa Pa leżącego w północnej części Wietnamu nieopodal granicy z Chinami. Oczywiście jest to miejsce dobrze znane turystom, a na mnie wywarło chyba największe wrażenie wród tych, które widziałem podczas tego wyjazdu. Sa Pa to miasteczko w górach o klimacie wyraźnie chłodniejszym niż Hanoi czy zatoka Ha Long. Słynie przede wszystkim z tego, że wokół miasteczka można podziwiać piękne widoki, na które m. in. składają się pola ryżowe położone na tarasach. Szczególnie pięknie pola te prezentują się właśnie w okresie lata, gdyż zimą (podobno) jest tu szaro zimno i niezbyt przyjemnie. Krajobrazy te można oglądać wypożyczając skuter, tak jak my to zrobiliśmy. Cena za dzień to niespełna 20 zł plus paliwo. Można także wziąć udział w trekkingu, bowiem już na przystanku autobusowym w mieście znajdą się przewodnicy (kobiety z lokalnych mniejszości etnicznych) gotowi za relatywnie niewielką sumę pokazać okolicę. Taki trekking zazwyczaj trwa dwa dni, z noclegiem spędzanym w domu przewodnika. Oczywiście nie ma co liczyć w tym przypadku na żadne wygody, ale na pewno warto skorzystać z okazji przyjrzenia się codziennej rzeczywistości mieszkańców wsi. Wypożyczenie skutera ma jednak tę zaletę, że można dotrzeć znacznie dalej niż podczas pieszego trekkingu.

Zdjęcia: Sa Pa, Lao Cai, Bawoły wodne w kąpieli, WIETNAM
Sa Pa, Lao Cai, Bawoły wodne w kąpieli, WIETNAM


Zdjęcia: Sa Pa, Lao Cai, Dzieci, WIETNAM
Sa Pa, Lao Cai, Dzieci, WIETNAMAby zobaczyć osoby z mniejszości etnicznych wystarczy wybrać się na targ w Sa Pa. Handlują tu kobiety ludów Hmong, Dao i Tay ubrane w tradycyjne stroje. Na miejscu widać jak wytwarzają pamiątki, które można kupić za nieduże pieniądze, mając poczucie, że wspiera się lokalne społeczności. W Sa Pa jest także mnóstwo sklepów z akcesoriami turystycznymi, a szczególne poważanie ma marka North Face. Kurtki, polary, plecaki itp., itd. - oczywiście wszystko w cenach znacznie niższych niż produkty oryginalne.

Zdjęcia: Sa Pa, Lao Cai, Dziewczynka, WIETNAM
Sa Pa, Lao Cai, Dziewczynka, WIETNAM


Zdjęcia: Sa Pa, Lao Cai, Pani z ludu Hmong, WIETNAM
Sa Pa, Lao Cai, Pani z ludu Hmong, WIETNAMJeżeli już nasycimy się krajobrazami i zakupami to przychodzi czas na posiłek. W Sa Pa funkcjonuje mnóstwo restauracji, też takich, które oferują mięso psa i kota, ale nie mogę nic o nich więcej napisać, bo się nie interesowałem. Natomiast polecam naleśniki z bananami - pyszne.

Zdjęcia: Sa Pa, Lao Cai, Pora monsunu i czasem pada, WIETNAM
Sa Pa, Lao Cai, Pora monsunu i czasem pada, WIETNAM


Zdjęcia: Sa Pa, Lao Cai, Pracują od najmłodszych lat, WIETNAM
Sa Pa, Lao Cai, Pracują od najmłodszych lat, WIETNAMA jak było z pogodą? Chyba najlepszym określeniem jest: czasem słońce, czasem deszcz. Tak się szczęśliwie złożyło, że w dniu przeznaczonym na przejażdżkę skuterem była piękna pogoda, a w dniu przeznaczonym na poznawanie miasta i zakupy padał deszcz. Dobrze, że nie odwrotnie.


Północny Wietnam jest bardzo ciekawy, jak w sam raz na dwa tygodnie zwiedzania. Planując wyjazd w nasze wakacje trzeba się liczyć, że niektóre dni będą deszczowe, ale nie ma tragedii, tych słonecznych także zbierze się sporo.

Zdjęcia

WIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / Pola ryżoweWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / Barwne tarasyWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / Bawoły wodne w kąpieliWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / DzieciWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / DziewczynkaWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / Pani z ludu HmongWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / Pora monsunu i czasem padaWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / Pracują od najmłodszych latWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / Sa paWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / Sa pa - malownicze miasteczkoWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / TarasyWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / W deszczu też można graćWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / W pracyWIETNAM / Lao Cai / Sa Pa / Wioska Cat cat

Dodane komentarze

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-08-17 18:54:05

"Marzą mi się pola ryżowe, więc mam nadzieję, że kiedyś tam ruszę. Pozdrawiam serdecznie."

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl