Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

W poszukiwaniu niedźwiedzi > KANADA


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie KANADA / Alberta / Jasper PN / Przed lodowcemCo można zobaczyć pokonując 4 tys. km w Kanadzie? Po pierwsze trzeba się zastanowić czy ma to być wschód czy też zachód kraju. Ja miałem okazję być na zachodzie. A tu góry i niedźwiedzie mające czyhać na każdym zakręcie szlaku. Trzeba się będzie pilnować.

Po Kanadzie najłatwiej poruszać się wypożyczonym samochodem, w moim przypadku już z lotniska w Vancouver. Koszty dla 5-osobowej Toyoty za 11 dni wyniosły około 3100 zł (czyli 280 zł/dzień). Do tego doszło paliwo, ale samochód palił relatywnie mało. Zważając, że byłem w Kanadzie z dwoma znajomymi, to koszt nie był aż tak ogromny. Natomiast jedzenie już trochę kosztuje. Niezbyt wyszukany obiad w stylu duża pizza lub chińskie dania - to min. 10 dolarów kan., czyli około 30 zł. Kanada nie jest tanim krajem. Ogólnie państwo zbliżone do tych w Europie Zachodniej.

Zdjęcia: Jasper PN, Alberta, Przed lodowcem, KANADA
Jasper PN, Alberta, Przed lodowcem, KANADA


Zdjęcia: Banff NP, Alberta, Dolina w pobliżu lodowca, KANADA
Banff NP, Alberta, Dolina w pobliżu lodowca, KANADA


Zdjęcia: Alberta, Droga, KANADA
Alberta, Droga, KANADA



W sierpniu panuje pogoda podobna do tej co w Polsce o tej porze roku. Niedogodnością były natomiast pożary i dym w niektóre dni skutecznie przysłaniający piękne krajobrazy. W sierpniu 2018 w samej Kolumbii Brytyjskiej było 500 pożarów, a do tego dochodzą te z USA. Przy sprzyjającym wietrze dym i zapach dociera nawet z PN Yellowston (mogłem tego dośœwiadczyć). Pożary są gaszone jak zaczynają zagrażać zabudowie. W górach nie ma dróg i gasić je można używając helikopterów, albo czekać na deszcz i problem rozwiąże się sam.

Zdjęcia: Alberta, Wiewiórka ziemna, KANADA
Alberta, Wiewiórka ziemna, KANADA


Zdjęcia: Jasper PN, Alberta, rzeka Athabaska, KANADA
Jasper PN, Alberta, rzeka Athabaska, KANADA


Zdjęcia: Jasper PN, Alberta, rzeka Athabaska, KANADA
Jasper PN, Alberta, rzeka Athabaska, KANADA



Krajobrazy są naprawdę piękne. Byłem w kilku parkach narodowych: Banff, Glacier, Jasper, Kootenay, Yoho. Ogromne góry, lodowce, jeziora z niebieską wodą, wodospady, zróżnicowana rolinność. Muszę tu dodać, że świat flory i fauny nie jest jednak tak bogaty, jakby mogło się wydawać sądząc z naturalności tej części Kanady. Europejskie Alpy, przy podobnych środowiskach mają różnorodność organizmów większą niż ten obszar Ameryki Północnej.

Zdjęcia: Jasper PN, Alberta, Wodospady Athabasca, KANADA
Jasper PN, Alberta, Wodospady Athabasca, KANADA


Zdjęcia: Banff NP, Alberta, Trzeba najeść się przed zimą (pręgowiec rudoogonowy), KANADA
Banff NP, Alberta, Trzeba najeść się przed zimą (pręgowiec rudoogonowy), KANADA


Zdjęcia: Banff NP, Alberta, Malowniczy Park Narodowy, KANADA
Banff NP, Alberta, Malowniczy Park Narodowy, KANADA



Poza wymienionymi obszarami chronionymi byłem też w Prowincjonalnym Parku Dinozaurów, niedaleko Calgary. To było zupełnie inne doświadczenie. Niezwykle malownicze miejsce, gdzie odkryto wiele szczątków dinozaurów. Poza krajobrazami przypominającym turecką Kapadocję widziałem grzechotnika sprytnie odłowionego przez parkowego strażnika.

Zdjęcia: Jasper PN, Alberta, Kanion Maligne, KANADA
Jasper PN, Alberta, Kanion Maligne, KANADA


Zdjęcia: Jasper PN, Alberta, Jezioro lesie, KANADA
Jasper PN, Alberta, Jezioro lesie, KANADA


Zdjęcia: Banff NP, Alberta, Góry Skaliste są naprawdę skaliste, KANADA
Banff NP, Alberta, Góry Skaliste są naprawdę skaliste, KANADA



Miałem też okazję odwiedzić wyspę Vancouver z niesamowitym Parkiem Narodowym Pacific Rim. W parku m. in. znajdują się stare lasy iglaste z wieloma powalonymi drzewami, kikutami drzew itp. Jeżeli ktoś był w PN w Białowieży może wyobrazić sobie podobny widok, tylko z jeszcze większą liczbą martwych drzew (znaczna część to żywotniki olbrzymie), iglastych a nie liściastych. O ile ktoś myślał, że lasy deszczowe występują tylko w strefie równikowej to ten park narodowy jest doskonałą okazją by zmienić zdanie - lasy deszczowe mogą występować także w strefie umiarkowanej. Potrzebny jest łagodny klimat, szczególnie zimą i odpowiednie opady.

Zdjęcia: Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Feria barw, KANADA
Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Feria barw, KANADA


Zdjęcia: Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Kolorowe skały, KANADA
Prowincjonalny Park Dinozaurów, Alberta, Kolorowe skały, KANADA


Zdjęcia: Pacific Rim NP, Wyspa Vancouver, Las deszczowy strefy umiarkowanej, KANADA
Pacific Rim NP, Wyspa Vancouver, Las deszczowy strefy umiarkowanej, KANADA



A jak było ze zwierzętami. W górach dosłownie na każdym kroku ostrzegano przed niedźwiedziami, zarówno brunatnymi jak i czarnymi. Nie można mieć jedzenia w namiotach, trzeba uważać na szlakach bo w sierpniu niedźwiedzie jedzą borówki rosnące przy trasach. Do tego specjalnie zamykane śmietniki, spray na misie, zdjęcie niedwiedzi przechadzających się przy kempingach. Wydaje się, że niedźwiedzia nie można nie zobaczyć. A jednak nam się udało. Niedźwiedzia, a nawet najmniejszego śladu jego obecności w stylu tropy, odchody - po prostu nic.
Z większych zwierząt widziałem jelenie wapiti, bielika amerykańskiego, pelikany, nury, pieski preriowe i wiewiórki górskie (pręgowce).

Zdjęcia: Pacific Rim NP, Wyspa Vancouver, Las deszczowy strefy umiarkowanej, KANADA
Pacific Rim NP, Wyspa Vancouver, Las deszczowy strefy umiarkowanej, KANADA


Zdjęcia: Pacific Rim NP, Wyspa Vancouver, Las deszczowy strefy umiarkowanej, KANADA
Pacific Rim NP, Wyspa Vancouver, Las deszczowy strefy umiarkowanej, KANADA


Zdjęcia: MacMillan Provincial Park, Wyspa Vancouver, Park leśny, KANADA
MacMillan Provincial Park, Wyspa Vancouver, Park leśny, KANADA



Po górskich wycieczkach przyszło kilka dni odpoczynku w Vancouver. Ceny hoteli są znaczne, ale my mieliśmy wynajętą część domu w ramach Airbnb. Wyszło po 140 zł/osobę. Zupełnie nieźle, bo kolega zmuszony spędzić noc w kiepskim hotelu kapsułowym zapłacił 220 zł. My mieliśmy do dyspozycji kuchnię z odpowiednim wyposażeniem, 3 pokoje, łazienkę i taras.

Zdjęcia: MacMillan Provincial Park, Wyspa Vancouver, Drzewko, KANADA
MacMillan Provincial Park, Wyspa Vancouver, Drzewko, KANADA


Zdjęcia: Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Przystań, KANADA
Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Przystań, KANADA


Zdjęcia: Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Da się mieszkać, KANADA
Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Da się mieszkać, KANADA



Miasto bardzo przyjemne, ale w centrum. Opodal naszego osiedla na peryferiach był sklep z medyczną marihuaną. To i nie dziwne, że idąc na przystanek i mijając grupki roześmianej młodzieży czuliśmy rozchodzącą się wokół woń specyfika, który doprowadził ją do tak dobrego humoru.


Chyba jeszcze raz wybiorę się do Ameryki Północnej. Na bizony, niedźwiedzie i parę innych gatunków.

Zdjęcia

KANADA / Alberta / Jasper PN / Przed lodowcemKANADA / Alberta / Banff NP / Dolina w pobliżu lodowcaKANADA / Alberta / - / DrogaKANADA / Alberta / - / Wiewiórka ziemnaKANADA / Alberta / Jasper PN / rzeka AthabaskaKANADA / Alberta / Jasper PN / rzeka AthabaskaKANADA / Alberta / Jasper PN / Wodospady AthabascaKANADA / Alberta / Banff NP / Trzeba najeść się przed zimą (pręgowiec rudoogonowy)KANADA / Alberta / Banff NP / Malowniczy Park NarodowyKANADA / Alberta / Jasper PN / Kanion MaligneKANADA / Alberta / Jasper PN / Jezioro lesieKANADA / Alberta / Banff NP / Góry Skaliste są naprawdę skalisteKANADA / Alberta / Prowincjonalny Park Dinozaurów / Feria barwKANADA / Alberta / Prowincjonalny Park Dinozaurów / Kolorowe skałyKANADA / Wyspa Vancouver / Pacific Rim NP / Las deszczowy strefy umiarkowanejKANADA / Wyspa Vancouver / Pacific Rim NP / Las deszczowy strefy umiarkowanejKANADA / Wyspa Vancouver / Pacific Rim NP / Las deszczowy strefy umiarkowanejKANADA / Wyspa Vancouver / MacMillan Provincial Park / Park leśnyKANADA / Wyspa Vancouver / MacMillan Provincial Park / DrzewkoKANADA / Kolumbia Brytyjska / Vancouver / PrzystańKANADA / Kolumbia Brytyjska / Vancouver / Da się mieszkaćKANADA / Kolumbia Brytyjska / Vancouver / I co dalej ?

Dodane komentarze

Wodniak dołączył
29.10.2015

Wodniak 2019-02-05 21:11:59

Mniej-więcej w tym samym czasie też byliśmy w tamtych okolicach (Vancouver Island, British Columbia, Alberta), ale więcej jeździliśmy po Stanach. Faktycznie, pożarów było dużo, niektóre parki zamknęły drogi dla turystów, często po kilku godzinach od dymu łzawiły oczy. Niedźwiadki--grizzli oraz czarne--widzieliśmy w USA. Również kilkaset bizonów, parę razy musieliśmy czekać na drodze kilkanaście minut, zanim ją przeszły. I Kanada, i USA-przepiękne widoki, naprawdę warto pojechać!

Wodniak dołączył
29.10.2015

Wodniak 2019-02-05 21:04:36

Mniej-więcej w tym samym czasie też byliśmy w tamtych okolicach (Vancouver Island, British Columbia, Alberta), ale więcej jeździliśmy po Stanach. Faktycznie, pożarów było dużo, niektóre parki zamknęły drogi dla turystów, często po kilku godzinach od dymu łzawiły oczy. Niedźwiadki--grizzli oraz czarne--widzieliśmy w USA. Również kilkaset bizonów, parę razy musieliśmy czekać na drodze kilkanaście minut, zanim ją przeszły. I Kanada, i USA-przepiękne widoki, naprawdę warto pojechać!

gastropoda dołączył
19.05.2011

gastropoda 2019-01-24 21:34:42

Na trasie Calgary - Vancouver też nie widziałem ani jednego, ale z Vancouver do Dawson City codziennie po kilka

Edgarek dołączył
16.08.2008

Edgarek 2018-11-26 22:55:44

To musieliście mieć pecha, nam niedźwiedzica z małymi w górach koło Whistler wyszła na ścieżkę a po drodze z Jasper do Banf trafiliśmy na niedźwiedzia przy drodze, do tego owce kanadyjskie (bighorn sheeps), jelenie i kozły śnieżne. Wszystko w tydzień.

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2018-11-12 20:41:10

Kanada jest urocza. To piękno przyciąga i bardzo dobre,że udało się tyle zobaczyć.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl