Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Tajwan... z zapachem imbiru w tle > TAJWAN


aguch aguch Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie TAJWAN / - / Sun Moon Lake / Wen Wu TempleSkośne i przyjazne spojrzenia miejscowych, pałeczki zamiast sztućców oraz obrazkowe pismo wprowadzające do podróży element zabawy to chyba jedyne co łączy Tajwan z Chinami.
Mimo, iż formalnie wyspa jest Republiką Chin to jednak jej niezależność od ChRL można zaobserwować praktycznie w każdym aspekcie życia społeczności wyspy.

Wyspa niby niewielka, a jednak posiadająca bardzo dużo do zaoferowania. Piękne plaże, wysokie góry, urokliwe herbaciane pola, gorące źródła, wysokie nowoczesne budowle, tętniące życiem miasta i gościnne wsie to tylko niektóre z propozycji Tajwanu.
Miejsce atrakcyjne zarówno na tygodniowy wypad, jak i na miesięczną tułaczkę.

Jednak, aby objechać cała wyspę i skorzystać z jej atrakcji w pigułce dobrze mieć co najmniej 2 tygodnie.

Zdjęcia: Sun Moon Lake, Wen Wu Temple, TAJWAN
Sun Moon Lake, Wen Wu Temple, TAJWANPlan podróży bardzo subiektywny:

TAIPEI – na samo miasto wystarczy pełen dzień.
• Od rana warto podjechać w okolice Grobowca Chang Kaj-szeka (Chiang Kai-shek Memorial Hall Park) W okolicy znajdują się też: Liberty Square, National Theatre, National Concert Hall Performances. [METRO linia czerwona i zielona, stacja: Chiang Kai-shek Memorial Hall]
• TAIPEI 101 – 509,2 m wieżowiec i nowoczesna część miasta. W okolicy galerie handlowe, apartamentowce oraz ciekawy wieżowiec Agora garden [METRO linia czerwona, stacja: Taipei 101/WTC]
• Elephant mountain o zachodzie słońca z pięknym widokiem na Taipei [spacerem od Taipei 101 lub METRO linia czerwona, stacja: Xiangshan
• Night Market – do wyboru: Ningxia NM 18:00-24:00, Huaxi NM 16:00-24:00, Raohe Street NM 17:00-24:00 i wiele innych

Zdjęcia: Sun Moon Lake, Wen Wu Temple, TAJWAN
Sun Moon Lake, Wen Wu Temple, TAJWANW okolicy Taipei znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia, ale ich wybór zależy od ilości czasu, jaki mamy w Tajwanie:
• Pingxi: Xiaozi Mountain, Cimu Mountain, Putuo Mountain (Ok. 3godzinny spacer po niewysokich, ale uroczych górkach, przejazd koleją do Shifen Waterfall lub dalej do Sandiaoling Waterfall Trail) [METRO: linia brązowa do Muzha, bus 795 z Muzha Station do Pingxi 7:00, 7;25, 8:30, 9:55, 10:30, etc.]
• Yehliu Geopark [bus 1815]
• Wulai Hot Spring [bus 849]

Zdjęcia: Alishan, Tea Fields, TAJWAN
Alishan, Tea Fields, TAJWANTAROKO NATIONAL PARK

Jedno z piękniejszych miejsc na wyspie: gigantyczny zielony wąwóz, wiszące mosty, wodospady, piękne góry z mnóstwem pieszych szlaków. Warto na pobyt tam zarezerwować sobie pełne 2 dni.

• Yanzikou - Swallow Grotto i Zuilu Old Trail (Zuilu Trail wymaga posiadania permitu, gdyż na szlak wpuszczają ok. 90 osób dziennie. Permit należy zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie parku i wykupić przy wejściu.)
• Lushui (Temple), Juiqudong (Tunel of 9 turns),
• Changchun Shrine (Ethernal Spring Shrine), Shakadang Trail

Taroko park najwygodniej zrobić na 2 sposoby:
• Wypożyczenie skutera w Hualien (koszt od 350 $ do 700 $ za dzień. Przy dworcu kolejowym jest mnóstwo wypożyczalni, warto jednak odejść kawałek od dworca, aby cena była korzystniejsza. Często wymagają międzynarodowego prawa jazdy z uwzględnieniem zgody na prowadzenie motoru. Nie jest to konieczne, ale ma wpływ na cenę.)
• Autobusem 1133A (najkorzystniej jest zakupić jedno lub dwudniowy bilet (400NT$), jednak należy pamiętać, że można go nabyć jedynie na pierwszym przystanku autobusu w Hualien, obok dworca kolejowego)

Zdjęcia: Taroko National Park, Taroko, TAJWAN
Taroko National Park, Taroko, TAJWANKENTING NATIONAL PARK

To miejsce idealne do plażowania. Warto wybrać się na spacer na najbardziej oddalony na pd punkt wyspy.
Górujący na okolicą szczyt Da Jian Shi Shan mimo, że jest fizycznie dostępny to jednak leży na terenie prywatnym i wejście tam grozi karą.

KAOHSIUNG

Warto zatrzymać się tu na dzień w drodze z Kenting do Alishan.
Atrakcje:
• Dragon &Tiger Pagodas
• Lianchi Tan
• Confucius Temple
• Wuliting
• Formosa Boulevard - stacja metra ze szkła
• Pier 2 Art District
• Liuhe Night Market lub Ruifeng Night Market

Zdjęcia: Taipei, Taipei, TAJWAN
Taipei, Taipei, TAJWAN
OKOLICE ALISHAN

Wysokie góry i herbaciane pola to główne atrakcje okolic Alishan. Osobiście samo Alishan rozczarowało mnie z uwagi na totalne pozbawienie okolicy jej naturalnego kształtu, chociażby poprzez zagospodarowanie Parku Narodowego niekończącymi się kładkami i schodami.
Dlatego lepiej zatrzymać się nieco na uboczu w Xiding [Eryanping Trail – szlak polami herbacianymi, piękne wschody i zachody słońca] lub w Zhongxing. Z tego miejsca łatwo dostać się busem do Alishan. Jednak w Alishan, zamiast spaceru wśród licznych wycieczek głównymi szlakami polecam wejście na Tashan Peak (2663 m.n.p.m.) Szlak łatwy i przyjemny, widoki piękne, a tam tłumów nie będzie.


SUN MOON LAKE

To miejsce zawdzięcza swój urok, jak sama nazwa głosi, osadzonemu pośród gór jezioru. Dwie główne atrakcje to wjazd kolejką do Aborigial Culture Village oraz urocza ścieżka rowerowa wokół jeziora.

ROPEWAY:
Z SML Ropeway Stadion, przez Mount Buji Pillar 7, Mount Buji Pillar 8 do
Formosan Aboriginal Culture Village Platform (300NT$)

ROWER:
Ścieżka rowerowa od Wenwu Temple przez Shuishe Pier do Moom Bay (można objechać całe jezioro, jednak znaczna część trasy prowadzi drogą samochodową) Koszt roweru 100NT$ (Pa pa go Bike Rental obok dworca autobusowego)

Dodatkowe informacje:

Bilety na pociągi kupujemy z wyprzedzeniem, bo niektóre kierunki szybko się wyprzedają. W tym celu najlepiej ściągnąć APP-kę Tajwan Railways Administration MOTC. Tam można rezerwować i kupować bilety zarówno w wersji elektronicznej, jak i do odbioru w kasie kolei.

Generalnie bilety na autobus można nabyć w autobusach lub na stacjach autobusowych. W autobusie trzeba mieć odliczoną kwotę, gdyż kierowca nie wydaje reszty.

Planując trasę na odcinku SML Alishan lub Alishan SML należy pamiętać, ze są 2 busy dziennie i mieści się w nich po 20 osób, więc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Najlepiej napisać na adres: yulinbus@gmail.com (translatorem po chińsku)

Wejście do Alishan wymaga bilety do Parku Narodowego w cenie 300NT$. Jeśli dociera się do Alishan autobusem to należy wziąć od kierowcy kwitek, który obniża cenę wejścia o 50%.

Na wiele szlaków w Parkach Narodowych obowiązują permity, które często należy załatwić z wyprzedzeniem. Np. z wnioskiem o permit na najwyższy szczyt Yu Shan występuje się 3 miesiące wcześniej i należy mieć zapewnione miejsce w schronisku. Na Zuilu Old Trail w Taroko wystarczy 2 tygodnie wcześniej, ale trzeba śledzić stronę, gdyż jak tylko otwierają rezerwację bilety się rozchodzą.


Zamieszczony artykuł jest tworem bardzo subiektywnym. Jednak, gdy ktoś kocha podróże bez zwątpienia w każdym miejscu znajdzie coś dla siebie, a Tajwan ma do zaoferowania takich atrakcji naprawdę wiele. Wystarczy ruszyć na szlak, a wspomnienie zapachu imbiru pozostanie w pamięci na długo...

Zdjęcia

TAJWAN / - / Sun Moon Lake / Wen Wu TempleTAJWAN / - / Sun Moon Lake / Wen Wu TempleTAJWAN / - / Alishan / Tea FieldsTAJWAN / - / Taroko National Park / TarokoTAJWAN / - / Taipei / TaipeiTAJWAN / - / Kaohsiung / KaohsiungTAJWAN / - / Sun Moon Lake / Sun Moon LakeTAJWAN / - / Taroko National Park / TarokoTAJWAN / - / Taipei / Chiang Kai-shek Memorial Hall

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
METRO TAIPEI 1 Strona metra w Taipei
TAIPEI 101 0 Strona budynku Taipei 101
Taroko 3 Strona Taroko National Park
ROPEWAY Sun Moon Lake 6 Strona kolejki linowej w Sun Moon Lake

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl