Galeria zdjęć
Zegar astronomiczny Orloj
CZECHY / Praga / Praga
odsłon: |
poleca: osób |
ocena techniczna: |
ocen: |
w schowku: osób
- Autor
- ">
( SO:5 | SW:5 )
- Typ
- Hyde Park
- Data dodania
- 2014-10-01 12:46
- Data wykonania
- sierpień 2014
- Miejsce
-
- Dodane do galerii
- CZECHY
- Opis zdjęcia
Komentarze do zdjęcia
To prawda, nie ujęłam apostołów ani złotego koguta piej±cego na koniec całego przedstawienia. Mam inn± fotkę, na której s± widoczne owe elementy, ale raczej nie jest dobrej jako¶ci, więc nie wstawiam. Co do Twórcy Orloja - Mistrza Hanuąa - słyszałam i czytałam o historii, o tym, jak to "ówcze¶ni rajcy miasta tak zachwycili się zegarem, że zaczęli się obawiać, aby Mistrz Hanuą nie zbudował jego kopii w innej europejskiej metropolii. Dlatego wydali rozkaz i pewnej ciemnej nocy Mistrz Hanuą został o¶lepiony, a dzięki temu Orloj jest tylko w Pradze." (za: http://www.czechtourism.com/). Po tym wszystkim Hanus miał rzucić się w tryby zegara z celem uszkodzenia mechanizmu, skoro tak mu dziękuj± za to dzieło. Cel osi±gn±ł. A J.Taborsky, o którym piszesz, podobno jest tym, który podj±ł się jego naprawy.
Zegar to dzieło mistrza Mikulasa z Kadanu. Jest zamontowany w dolnej partii wieży ratusza Staromiejskiego na pocz±tku XV w. Pod koniec tegoż stulecia został czę¶ciowo zrekonstruowany przez mistrza Hanusa aż wreszcie w XVI w. rozbudował go i udoskonalił J. Taborsky. Co godzinę ukazuje się na zewn±trz procesja apostołów(na tej fotce tego nie ujęła¶) Widać górn± tarczę ze znakami zodiaku oraz dolna tarcza z kalendarzem. Cztery grupy figur, stoj±ce po obu stronach tarcz widniej± alegoryczne postacie uosabiaj±ce "Próżno¶ć" i "Chciwo¶ć" oraz "¦mierć" i "Chuć" (informacja z ksi±żki "Sztuka i Historia Pragi")
Polecaj± to zdjęcie
Inne zdjęcia tego użytkownika
Inne zdjęcia z tego kraju:
Zegar astronomiczny Orloj
CZECHY / Praga / Praga
- Autor
- "> ( SO:5 | SW:5 )
- Typ
- Hyde Park
- Data dodania
- 2014-10-01 12:46
- Data wykonania
- sierpień 2014
- Miejsce
- Dodane do galerii
- CZECHY
- Opis zdjęcia
Komentarze do zdjęcia
To prawda, nie ujęłam apostołów ani złotego koguta piej±cego na koniec całego przedstawienia. Mam inn± fotkę, na której s± widoczne owe elementy, ale raczej nie jest dobrej jako¶ci, więc nie wstawiam. Co do Twórcy Orloja - Mistrza Hanuąa - słyszałam i czytałam o historii, o tym, jak to "ówcze¶ni rajcy miasta tak zachwycili się zegarem, że zaczęli się obawiać, aby Mistrz Hanuą nie zbudował jego kopii w innej europejskiej metropolii. Dlatego wydali rozkaz i pewnej ciemnej nocy Mistrz Hanuą został o¶lepiony, a dzięki temu Orloj jest tylko w Pradze." (za: http://www.czechtourism.com/). Po tym wszystkim Hanus miał rzucić się w tryby zegara z celem uszkodzenia mechanizmu, skoro tak mu dziękuj± za to dzieło. Cel osi±gn±ł. A J.Taborsky, o którym piszesz, podobno jest tym, który podj±ł się jego naprawy.
Zegar to dzieło mistrza Mikulasa z Kadanu. Jest zamontowany w dolnej partii wieży ratusza Staromiejskiego na pocz±tku XV w. Pod koniec tegoż stulecia został czę¶ciowo zrekonstruowany przez mistrza Hanusa aż wreszcie w XVI w. rozbudował go i udoskonalił J. Taborsky. Co godzinę ukazuje się na zewn±trz procesja apostołów(na tej fotce tego nie ujęła¶) Widać górn± tarczę ze znakami zodiaku oraz dolna tarcza z kalendarzem. Cztery grupy figur, stoj±ce po obu stronach tarcz widniej± alegoryczne postacie uosabiaj±ce "Próżno¶ć" i "Chciwo¶ć" oraz "¦mierć" i "Chuć" (informacja z ksi±żki "Sztuka i Historia Pragi")
Polecaj± to zdjęcie






























