Forum dyskusyjne

Visa Electron w Indiach i Nepalu

kategoria podróże po świecie

kraj Indie

orelob dołączył
01.06.2007

orelob 09:53 | 15.06.2007

Witam,
czy nie będę miał problemu z yżywaniem karty mBank Visa Electron w tych krajach w bankomatach? Jedyne czego się dowiedziałem od mBanku to to, ze sciagna 10zł za każdą wypłątę za granicę i zeby używać bankomatów z logo Visa Electron. Czy banki zagraniczne tez sciagaja jakas opłatę za wypłatę? Nie ma problemu ze znalezieniem bankomatów na vise electron?

kasy1 dołączył
10.10.2004

kasy1 18:45 | 15.06.2007

Nie znam sytuacji w Nepalu,ale w Indiach mogą byc kłopoty...W duzych miastach powinienes znaleźć parę bankomatów na Visę Elektron,ale niekoniecznie wypłacisz na nia pieniadze..w mniejszych ośrodkach może byc kłopot...jezeli już brać kartę,to ''wypukłą''.Ja wolę gotówkę:)Karta może byc na ''czarną godzinę'',ewentualnie czeki podróżne...Bank krajowy nie pobierze prowizji,ale za to w Polsce nieźle Cię skasuja,bo przelicza rupie na euro,a potem z euro na złotówki...

orelob dołączył
01.06.2007

orelob 19:26 | 15.06.2007

1. Gotówka odpada, jedziemy na dwa miesiące, jak dla mnie za duże ryzyko
2. Co to jest karta "wypukła"?
3. Kurs bankowy nie jest chyba znacząco niższy niż ten w kantorach?

kasy1 dołączył
10.10.2004

kasy1 20:15 | 15.06.2007

Karta wypukła,to taka która ma wszystkie dane/numer,imie nazwisko itd/perforowane,mozna ją autoryzowac nawwet z ręcznych czytników..mozna na nia wypłacac kasę wprost z okienka.Nie obejdzie się ocztywiście bez biurokracji i oczekiwania...

Jezeli nie chcesz gotówki,to weź czeki podrózne.Wymienisz wszędzie bez problemu,a jak zgubisz,wydadza duplikat..

Róznice kursowe sa niewielkie,ale najwyższe kursy sa w duzych miastach i w miejscach turystycznych..
Zachowaj kwitek z wymiany,czasami się przydaje np.przy kupnie biletu na pociąg:)

ts dołączył
09.01.2007

ts 23:15 | 15.06.2007

byłem w kilku miejscach na świecie- i NIGDY jadąc do miasta (nie na odludzie) nie miałem ze sobą gotówki, oprócz kilkudziesięciu dolarów w małych nominałach na "czarną godzinę", napiwki, etc. W Nepalu polecam Nepal Investment bank- mają dużą sieć bankomatów i oddziałów i akceptują większośc kart (nawet Dinersa)- sam wypłacałem kasę na meastro (płaska "odmiana" master card) i electron (płaska Visa)- co do prowizji to pobiera ją tylko bank wystawca (w Twoim przypadku m) pod warunkiem, że korzystasz z bankomatu; kiedy wypłacasz w oddziale mogą odliczyć Ci od kwoty wypłaty swoją prowizję; jaką?- wystarczy zapytać w okienku; jeśli chcesz płacić za zakupy- lepiej mieć kartę wypukłą (jak nie wiesz co to znaczy- przejedź palcem po jej awersie, to zrozumiesz :), vide zdjęcie 6553 z kathmandu) ale najczęściej są to karty kredytowe (a więc musisz mieć zdolność kredytową żeby o nią się strać i pamiętać o regularnych spłatach, żeby nie wpaść w "pętle kredytową"- polecam Citibank (jak by co to pisz na maila- pomogę załatwić) tym bardziej, że citi to najpopularniejszy bank w Indiach i znajdziesz go na każdej większej ulicy;
pzdr,

kasy1 dołączył
10.10.2004

kasy1 23:44 | 15.06.2007

Ja zawsze biorę gotówkę i kartę na wszelki wypadek..Parę razy pomagałem wypłacic kasę z karty i wiem jaka to męka...bankomaty tez często nie akceptowały karty...wiadomo,ze wszystko się zmienia i moze teraz jest lepiej niz rok,dwa lata temu...

12250 dołączył
21.06.2005

12250 07:44 | 16.06.2007

Być może jestem staroświecki ale ja też wolę gotówkę. Karę mam ale używam jej tylko w nagłych wypadkach, których... jeszcze nigdy nie miałem. Spotkałem wiele razy ludzi, którzy mieli różne karty i mogli się nimi co najwyżej... podrapać po głowie. Może w Europie i krajach nam podobnych jest inaczej (normalnie) ale na prowincji w Azji, Afryce gotówka jest nie do zastąpienia. Kilka lat temu (w Indiach) miałem część kasy w czekach podróżnych. Gotówka skończyła mi się w Benares. Straciłem cały dzień w banku aby zrealizować czek. Tylko 1 (jeden) bank w całym mieście obsługiwał cudzoziemców. Kolejka miała 50 m (horror). Ale jak napisał "kasy1" wszystko się zmienia, więc może teraz jest normalnie.
Powie ktoś, że niebezpiecznie jest wozić większą ilość pieniędzy. Jak ktoś ma pecha, to trudno. Mnie jeszcze nikt nic nigdzie nie ukradł. Dlaczego? Mam "oczy dookoła głowy" i jestem przewidujący. Raz w Stambule złapałem nawet kieszonkowca za rękę. Wiedziałem, że chce mi ukraść portfel, poczekałem aż to zrobi i wówczas go złapałem. Ale miałem frajdę gdy zobaczyłem jego zdziwione, a potem wystraszone oczy! Jak ktoś się boi i ma pecha niech jedzie co najwyżej na działki pracownicze za miasto, a i tam niech uważa aby mu się krzywda nie stała.
Jeśli kogoś uraziła moja wypowiedź, to przepraszam!

orelob dołączył
01.06.2007

orelob 15:46 | 16.06.2007

1. Kasy1 - nie wiem, co masz na myśli pisząc, że bank mnie skasuje. Biorą stałe 10zł za każdą wypłatę z bankomatu,a przeliczają w następujący sposób (odpowiedź przysłana mi z banku):

"Uprzejmie informuje, że waluta rozliczeniową na kartach banku jest
Euro. Zatem, w tej sytuacji kwota, którą Pan wypłaci, zostanie
przewalutowana z Rupii na Euro przez Visa International
www.corporate.visa.com/pd/consumer_ex_rates.jsp?src=home 
Następnie z Euro na PLN przez bank po kursie sprzedaży z dnia
rozliczenia transakcji
www.mbank.com.pl/oferta/rachunki/emax/waluty.html  "

Kurs jest w miarę normalny, można sobie porównać z np. www.xe.com 

2. 12250 - Ja się boję brać gotówkę (może dlatego, że mam oczy z jednej strony głowy) i nie rozumiem dlaczego z tego powodu miałbym jechać na jakąś działkę pracowniczą (cokolwiek to jest), skoro chcę do Indii...

orelob dołączył
01.06.2007

orelob 16:02 | 16.06.2007

Jeden ciekawy link:
visa.via.infonow.net/locator/global/ 
Nie wygląda mi na to, żeby mogły być większe problemy z namierzeniem bankomatu na vise electron, nie mówię też, że znajdę go w każdej wiosce, ale z tego co posprawdzałem na tej stronce - ich "zagęszczenie" jest wystarczające.
Tym bardziej dziwią mnie komentarze części z Was.
Może ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia z tematem?

ts dołączył
09.01.2007

ts 17:01 | 16.06.2007

tak sie składa, że akurat pracuje w departamencie kart w banku i muszę Ci uświadomić, z czym się wiążą przewalutowania- otóż bank sprzedaje sam sobie walutę po kursie sprzedaży i kupuje je płacąc w euro po kursie kupna, następnie sprzedaje po kursie sprzedaży euro, i płaci sam sobie w złotówkach, które dopiero pojawiają się jako transakcja na Twoim wyciągu; jaka faktyczna jest cena kupionych przez Ciebie towarów czy usług jest więc tak naprawdę nie do przewidzenia w chwili zakupu;; oczywiście różnica pomiędzy prostym przeliczeniem waluty bezpośrednio na zł, a takim rozliczeniem sięga max 3 %, ale jak się uzbiera to wszystko po powrocie, to można się zdziwić- pamiętaj też, że moje rady posługiwania się kartą dotyczą miast- tam, gdzie nie ma cywilizacji- może się okazać, że nawet dolary Ci się nie przydadzą, dlatego nie polecam szukania i kupowania egzotycznych walut w Polsce (kursy mogą być bardzo wysokie)- sugeruję raczej wypłatę w bankomacie większej ilości zaraz po przylocie- bankomat znajdziesz na każdym lotnisku na świecie; i jeszcze jedno- nie sugeruj się mapą bankomatów, bo może się okazać, że honorują one albo karty lokalne (tzw valid only in..), albo np karty chipowe- a z takimi w Polsce nie jest łatwo
pzdr

12250 dołączył
21.06.2005

12250 18:35 | 16.06.2007

"Orelob", nie ma powodu obrażać się. Przeprosiłem. Ja wyraziłem swoje zdanie w kwestii tematu, który poruszyłeś. Ot i wszystko.
Coś mi się wydaje, że masz już wyrobione zdanie na ten temat i na forum chciałeś jedynie by inni potwierdzili je, a tu ktoś odważył się napisać coś z czym Ty się nie zgadzasz. Zapewne i tak zrobisz "po swojemu". Nikt nie chce narzucać Ci niczego.
Pisząc o "drapaniu się kartą po głowie" miałem dokładnie na myśli to o czym napisał "ts". Wszystko pięknie wygląda jak jesteś w domu, a tam na miejscu realia są (mogą być) inne. Nie rób tak jak ja radzę, zrób tak jak radzi "ts".
Jeszcze jedno. Dużo tych transakcji masz zamiar dokonywać? Bo jeśli kilka dziennie, to tych opłat manipulacyjnych uzbiera się sporo.
Pozdrawiam.

orelob dołączył
01.06.2007

orelob 19:10 | 16.06.2007

ts - wielkie dzięki za konkrety.
Czyli różnica pomiędzy tym co wypłacę z bankomatu, a tym co dostałbym kupujac rupie np. w banku w Bombaju to jest max 3%? Myślę, że jest to spokojnie do zaakceptowania, jeżeli ma mi to oszczędzić stresu wożenia całej gotówki przeznaczonej na podróż przy sobie.

kasy1 dołączył
10.10.2004

kasy1 19:40 | 16.06.2007

Nie,to będzie większa różnica.Pomyśl logicznie...
Napisz jaką masz trasę.Na lotnisku najczęściej jest najgorszy kurs wymiany.Szcególnie jeżeli przylecisz w nocy,to na lotnisku może byc czynny tylko jeden kantor z kursem niższym o nawet 20-30% niz normalnie..Welcome to India:).

ts dołączył
09.01.2007

ts 19:54 | 16.06.2007

zgadza się- natomiast dobrze Ci radzę- unikaj kantorów i wymian w okienkach (nawet bankowych), bo prowizję Cię zabiją-jeśli już używasz karty- to tylko w bankomacie lub sklepie (I ZACHOWUJ KWITY);
co do różnic- chodziło mi o to, że lepiej jest wypłacić z bankomatu lokalną walutę na miejscu, niż kupować ją w Polsce, bo nawet doliczając prowizję za skorzystanie z bankomatu innego banku za granicą, będzie to dużo tańszą transakcją, niż zakup waluty w kantorze lub banku tutaj

Magz dołączył
06.01.2007

Magz 21:41 | 30.12.2010

Opisane w tym wątku problemy z kartami uważam za mocno nieaktualne. :)

Verrtem dołączył
02.03.2011

Verrtem 14:23 | 03.03.2011

A jak jest aktualnie ? interesuje mnie ten temat, gdyż ja zamierzam wyjechać na dłuższy czas i wolałbym używać karty... i jeszcze jedno, jak sprawa wygląda z czekami podróżnymi ?

tommy dołączył
09.01.2004

tommy 17:21 | 03.03.2011

uzywalem visy w indiach przez ponad rok, 3 lata temu (state bank of india i inne banki stanowe maja nizsza prowizje). uzywam obecnie - no problems.
zgkos w swoim banku , ze wyjezdzasz, zeby nie zblokowali ci konta.
powodzenia

Verrtem dołączył
02.03.2011

aysha3 dołączył
18.03.2011

aysha3 23:12 | 18.03.2011

ja nie miałam żadnego problemu z wypłatą gotówki w jakimkolwiek bankomacie na kartę visa debit. co więcej, wydruk pokazywał mi stan mojego konta w rupiach (w PL w bankomatach obcych banków nie uzyskuję takiej informacji). za jednorazową wypłatę dodatkowo bank pobierał 10zł, więc lepiej pobierać rzadziej, a więcej;) baw się dobrze! teraz w Indiach będzie cudowna pogoda!

Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2000 - 2016 Globtroter.pl