Artyku y i relacje z podr y Globtroter w

Oslo - miasto o dwóch obliczach > NORWEGIA


Aj Na Aj Na Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdj cie NORWEGIA / - / Oslo, park Vigelanda / Tulipany„Oslo to najbrzydsze miejsce w Norwegi” – powie Ci każdy Norweg, którego spotkasz na swojej drodze. I wtedy podrapując się po głowie zaczynasz się zastanawiać, czy w ogóle warto było tu przyjechać.. Wiadomo, Oslo to nie przepiękny Sognefjord, góry w Jotunheimen czy lodowce na Nordkapp. Oslo to serce norweskiej kultury i choćby dlatego warto tam pojechać!

OSLO

Jak dojechać?
Bilety lotnicze do Oslo to niezbyt duży wydatek. Przy odrobinie szczęścia i licznych promocjach przewoźników tj. Wizzair czy Ryanair zapłacisz do 100 zł w dwie strony. Dolatując do lotniska Oslo Sandefjord Torp czeka Cię jednak dodatkowo dwugodzinna podróż autobusem do centrum samego Oslo. Z Rygge dojazd zajmuje godzinę. Na lotniska podstawiane są autobusy Torp Ekspressen i Rygge Ekspressen (w zależności od lotniska), których rozkład jazdy dopasowany jest do przylotów samolotów. Bilet najlepiej kupić w dwie strony, wtedy jest dużo taniej. Cena dla osoby dorosłej to 340 NOK z Torp (300 NOK studenci) oraz 250 NOK z Rygge (210 NOK studenci). Dokładne informacje można odnaleźć na stronach: http://www.rygge-ekspressen.no/ i http://torpekspressen.no/.
Rezerwując bilet do Oslo warto zwrócić uwagę na godzinę odlotu samolotu. W tygodniu nie jeżdżą tu autobusy nocne. Jeśli zatrzymujesz się daleko od centrum weź pod uwagę, że może czekać cię długi spacer albo koczowanie na dworcu.
Bilety na transport miejski można zakupić w automatach albo w Trafikanten, głównym punkcie informacyjnym znajdującym się w wieży zegarowej przed Dworcem Centralnym, zaraz koło pomniku tygrysa. Jeśli zamierzasz zostać w Oslo przez kilka dni najlepszą opcją jest kupno biletu tygodniowego za 210 NOK. Możemy go dostać jedynie w Trafikanten. Poza tym uzyskasz tu wszelkie niezbędne informacje, darmowe mapki, foldery informacyjne itp. (http://trafikanten.no/en/).

Kiedy jechać?
Do Oslo najlepiej wybrać się na wiosnę, biorąc pod uwagę, że wiosna w Norwegii przychodzi później niż w Polsce, najlepszym według mnie terminem jest maj-czerwiec. Wszędzie zakwitają bzy, tulipany, a zieleń wręcz uderza świeżością!

Co robić w Oslo?
Do najpopularniejszych punktów turystycznych w Oslo z pewnością należą tutejsze muzea. Nie bez powodu Oslo zwane jest Miastem Muzeów, których lista jest naprawdę imponująca. Do perełek zalicza się: Galerię Narodową, Parlament Stortinget (w obu przypadkach darmowe wejścia), Muzeum Muncha (moje ulubione, zdecydowanie polecam), Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset), Norweskie Muzeum Ludowe (Norsk Folkemuseum), Muzeum Kon-Tiki, Muzeum Fram czy Muzeum Ibsena. Norwegowie mają skłonność do tworzenia Muzeów Wszystkiego. Najlepszym dowodem na to jest choćby Muzeum Małej Butelki. W informatorze, który można otrzymać w Trafikanten znajdziemy ich pełną listę, łącznie z krótkim opisem, cenami biletów oraz informacją jak dojechać do muzeum.
Chcąc intensywnie zwiedzać muzea warto zainteresować się tzw. Oslo Pass, który łączy w sobie bilety wstępu do muzeów i bilet na transport. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie: http://www.visitoslo.com/en/activities-and-attractions/oslo-pass/. Dwa razy w roku (na wiosnę i jesienią) organizowany jest Kulturdag i po odbiorze odpowiedniego biletu, właśnie Oslo Pass, w ratuszu możesz zwiedzać ile zdołasz przez cały dzień! Można w ten sposób sporo zaoszczędzić. Należy pamiętać, że Oslo jest jednym z najdroższych miejsc na świecie, również pod względem biletów wstępu do muzeów ;)
Na spacer warto się wybrać do portu, gdzie znajduje się kolosalny budynek miejskich władz. Ratusz w Oslo naprawdę robi wrażenie! Przy porcie na wzgórzu wznosi się twierdza Akershus, wybudowanego w XIII w. do obrony stolicy. Początkowo była to siedziba królewska, później przeniesiono ją jednak do Pałacu Królewskiego, położonego niedaleko Teatru Narodowego, na końcu ulicy Karla Johana, głównej ulicy handlowej i turystycznej Oslo. Obie budowle w niczym nie przypominają jednak typowych zamków europejskich. Skromne, proste, bez zbędnych zdobień doskonale oddają norweską mentalność. Mury Akershus w lecie oblegane są przez opalających się mieszkańców Oslo, stamtąd też można obejrzeć jedne z najpiękniejszych zachodów słońca w Oslo. Doskonałym do tego celu miejscem jest również dach Opery Narodowej ;).
Kolejnym sztandarowym punktem na trasie zwiedzania Oslo jest Park Vigelanda. Na ogromnej przestrzeni odnaleźć można około 200 rzeźb, nad którymi pracował przez ponad 30 lat najsłynniejszy norweski rzeźbiarz Gustav Vigeland i jego pracownicy. Na najwyższym punkcie parku ustawiono słynny Monolit, słup granitu, na którym wyrzeźbiono 121 figur. Dla mnie ciekawsza wydaje się jednak fontanna ulokowana w centralnej części kompleksu. Koncepcja tej fontanny rozwijała się w głowie Vigelanda przez lata. I nie trudno stwierdzić, że jest to budowla niezwykła, magiczna, o głębokim przesłaniu filozoficznym. Płaskorzeźby dookoła fontanny przedstawiają cały cykl życia człowieka, od jego narodzin aż do śmierci, ze śmierci zaś powstaje nowe życie. Pokazują one istotę naszej egzystencji, brak początku i końca, koło życia. Park Vigelanda jest nie tylko sztandarowym punktem turystycznym na trasie zwiedzania Oslo, ale jest przede wszystkim popularnym miejscem spotkań tutejszych mieszkańców. Kiedy tylko zrobi się cieplej, park zaczynają tłumnie pokrywać koce piknikowe. :)

Dla tych co wolą przyrodę..
Oslo to nie tylko miasto muzeów. Warto zobaczyć tu wiele innych miejsc, gdzie posmakujemy odrobiny norweskiej przyrody! Zacznijmy od jeziora Sognsvann, popularnego miejsca niedzielnych spacerów i jednej z najpopularniejszych tras biegowych. Sognsvann to także miejsce, z którego rozchodzą się leśne szlaki. Podążając nimi dotrzemy do licznych drewnianych domków tzw. hytte (niektóre z nich są otwarte i funkcjonują jako schroniska). Największy w okolicy to Ullevålseteren w Nordmarka. Stamtąd można udać się dalej - lasy północne Oslo są poprzecinane leśnymi drogami, którymi można wędrować cały dzień. Uważać należy jedynie na niektóre szlaki. Szczególnie Ci z nienajlepszą orientacją w terenie nie powinni zapuszczać się na „szlaki”, które prowadzą prosto w las, gdzie oznaczenia są rzadkie i słabo widoczne, a samemu łatwo się zgubić. W Norwegii można rozbijać namiot w dowolnym miejscu, dlatego często korzysta się tu z tego przywileju, zwłaszcza w rejonach Sognsvann ;) Na wędrówkę po Nordmarka można wyruszyć także z Frognerseteren do urokliwego jeziora Tryvann i dalej w głąb lasu. Do Sognsvann dojedziesz T-bane numer 3 z centrum (Nationaltheater stasjon), a do Frognerseteren T-bane numer 1 z tego samego miejsca. W obu przypadkach to ostatnie stacje, więc nie sposób się zgubić. Na trasie metra numer 3 znajduje się także skocznia narciarska Holmekollen, gdzie odbywały się Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich w ubiegłym roku. Na sam szczyt skoczni, skąd rozpościera się widok na całe miasto i Oslofjord, można wyjechać windą przy Muzeum Narciarstwa. Koszt wjazdu to około 100 NOK.
Bilet tygodniowy obejmuje nie tylko metro (T-bane), autobusy i tramwaje, ale także prom! Polecam zatem „darmowy” rejs statkiem po wyspach Oslofjord. Prom odpływa z przystani Vippetangen ulokowanej przy Akershus. Dojeżdza tam autobus nr 60 z Dworca Centralnego (Jernbanetoget). Prom zaczyna pływać od 1 kwietnia. Rozkład rejsów można sprawdzić na stronie Trafikanten. Statkiem można się dostać na kilka wysp. Moja ulubiona to Gressholmen, dzika i niemal zupełnie wyludniona. Hovedøya to typowa wyspa piknikowa, z kolei na Lindøya w połowie pokryta jest lasem, a w połowie drewnianymi, kolorowymi domkami letniskowymi. Widoki niesamowite i na każdej wyspie odnajdziemy coś interesującego ;)
Oslo nie ma typowej plaży. Niewielki skrawek piasku znajduje się na półwyspie Bygdøy, dla zainteresowanych w okolicy znajduje się także plaża nudystów ;) Na Bygdøy można dostać się autobusem nr 30 kursującym spod Dworca Centralnego albo spod Teatru Narodowego.

Ciekawostki.
W niedzielny wieczór warto wybrać się do Blå, najlepszego w Oslo klubu jazzowego, który znajduje się w dzielnicy Grünerløkka (http://www.blaaoslo.no/). Można tu posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu fenomenalnej grupy Frank Znort Quartet. Najlepiej przyjść wcześniej, ok. 20:30, potem robi się długa kolejka do wejścia. Wejście na koncert jest darmowe, co rzadko zdarza się w Oslo ;) Do dzielnicy Grünerløkka warto wybrać się także w ciągu dnia. Stare budynki wymalowane w artystyczne graffiti robią niesamowite wrażenie! Do centrum można wrócić spacerem deptakiem wzdłuż rzeki. Ciekawym miejscem jest także IceBar, cały zrobiony z lodu, do którego wchodzimy w kożuchach i ciepłych butach zapewnianych przez lokal (http://www.icebar.no/).
Niezwykle ciekawym doświadczeniem jest wizyta w Oslo w trakcie obchodów 17. Maja, czyli Dnia Narodowego Norwegii. Do stolicy zjeżdżają się wówczas mieszkańcy całego kraju. Przebrani w stroje z różnych regionów biorą udział w pochodzie, który prowadzi pod Pałac Królewski w celu pokłonienia się królowi. Nie sposób opisać klimatu jaki się wtedy czuje, jakby w jednym momencie znalazło się w innej epoce. Zwłaszcza, że poprzebierane są całe tłumy, rodzice, dzieci, dosłownie wszyscy! Podczas tej fiesty co kawałek można spotkać zajadających się Norwegów ich tradycyjną potrawą – hot dogami .
W soboty w dzielnicy Grønland odbywa się targ staroci. Dojedziemy tam każdym metrem z centrum. Codziennie natomiast otwarty jest targ warzywny i inne sklepy imigrantów, gdzie odnajdziemy odzież i artykuły spożywcze z całego świata. Podczas, gdy w niedziele wszystkie sklepy są zamknięte, na „stragan u Turka” zawsze można liczyć ;)

Oslo jest miejscem o dwóch obliczach. Z jednej strony, imponująco rozwinięte pod względem kulturalnym, stanowi skarbnicę historii, tradycji i sztuki norweskiej. Z drugiej, zasmakujemy tu szczyptę skandynawskiej przyrody – chłodnej, dzikiej i zapierającej dech w piersiach. Tak, Oslo, to zdecydowanie miejsce, które warto odwiedzić!

Zdj cia

NORWEGIA / - / Oslo, park Vigelanda / TulipanyNORWEGIA / - / Oslo / SenNORWEGIA / - / Oslo / Na dachu OperyNORWEGIA / - / Oslo / ~~

Dodane komentarze

Naturell do czy
14.09.2009

Naturell 2012-02-10 19:15:51

Bardzo ciekawy artykuł, dużo cennych informacji. Dzięki

Aj Na do czy
03.02.2012

Aj Na 2012-02-10 09:40:53

Niestety, wjazd do miasta płatny, bramki dalej stoją, do tego jak ktoś chce się wybrać w podróż samochodem po Norwegii również musi się liczyć z dodatkowymi opłatami drogowymi (http://podroze.auto-swiat.pl/oplaty-drogowe-w-norwegii/). Ale zapewniam, że warto. I polecam omijać tunele i pchać się przez góry - niezapomniane widoki! ;)

Smok-1 do czy
09.03.2010

Smok-1 2012-02-10 08:56:23

A wjazd do centrum swoim samochodem cały czas płatny ? Kiedyś to było chyba 30 koron jednorazowo, ciekaw jestem, czy dalej te bramki obowiązują ... Z takich perełek Oslo warto wybrać się na Holmenkolen, nie tylko piekny widok miasta, ale muzeum narciarstwa, i tereny sportowe z nami też związane. Pozdrawiam

Przydatne adresy

Brak adres w do wy wietlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl