Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pierwszy przystanek – Sankt Petersburg. > ROSJA


Paczki w podróży Paczki w podróży Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ROSJA / - / Sankt Petersburg / Pałac Zimowy znad NevyNasze pierwsze wrażenia z Rosji...

Niecałe 2 godziny lotu, 30kg bagażu plus podręczny, dwie kontrole paszportowe i oto jesteśmy, w kulturalnej stolicy Rosji – Sankt Petersburgu. Jak każde większe, rosyjskie miasto, tak i St. Petersburg wita nas rozciągającymi się na wiele kilometrów blokowiskami. Tym razem jednak, mamy to szczęście, by zobaczyć go z perspektywy osób żyjących w pięknej, zabytkowej kamienicy przy głównej arterii miasta – Nevskiy Prospekt. Wspaniała, żeliwna klatka schodowa, którą w Warszawie fascynowałby się niejeden fotograf, tutaj nie robi na nikim wrażenia. Są ich tysiące, w tysiącach pięknych kamienic – barokowych, secesyjnych, we wszystkich możliwych neostylach – położonych malowniczo nad kanałami i rzeką Nevą. Nie można oczywiście zapomnieć o słynnym Ermitażu, a jest to pewnie żelazny punkt każdej wycieczki po Sankt Petersburgu, ale dla nas najlepszym sposobem na poznanie miasta jest chodzenie jego ulicami. W kółko, do znudzenia, wchodząc do coraz to piękniejszych księgarń, domów handlowych czy cukierni. Kościoły, choć równie imponujące, wyjątkowo sobie darowaliśmy, bo w końcu to nie Rzym, ani Paryż, ale jest jeden którego nie można pominąć. Sobór Zbawiciela na Krwi to jedno z piękniejszych miejsc, jakie do tej pory widzieliśmy – 7 000 mozaik robi wrażenie. To kopia słynniejszej cerkwi, stojącej na Placu Czerwonym w Moskwie, ale według nas jeszcze doskonalsza.

Mimo swojego wielkiego przywiązania do historii, St. Petersburg jest bardzo europejski i chce nadążać za zachodnimi trendami. Mimo że wszelkie plany na wybudowanie w bliskiej odległości od centrum, dzielnicy finansowej, nie doszły do skutku, a większość nowoczesnych projektów architektonicznych nie zostaje zaakceptowana, miasto potrafi się modernizować i to z poszanowaniem dla tradycji. Naszym ulubionym miejscem na mapie miasta stała się niewielka wysepka wśród morza kanałów o nazwie Nowa Holandia. Realizowany jest tam projekt rewitalizacji otoczenia starych magazynów i budynków pofabrycznych, na bardzo przyjemną przestrzeń publiczną. Wszystko jak na nasze oko w bardzo ekologicznym, skandynawskim stylu.

Więcej na www.paczkiwpodrozy.pl

Zdjęcia

ROSJA / - / Sankt Petersburg / Pałac Zimowy znad NevyROSJA / - / Sankt Petersburg / Nad NevąROSJA / - / Sankt Petersburg / Kanały St PetersburgaROSJA / - / Sankt Petersburg / Sobór Zbawiciela na KrwiROSJA / - / Sankt Petersburg / Sobór Zbawiciela na Krwi

Dodane komentarze

popetersburgu.pl dołączył
25.09.2015

popetersburgu.pl 2016-10-07 18:42:08

Małe sprostowanie - na liście UNESCO jest nie całe miasto z przyległościami, a jego historyczne centrum. A dalej od centrum to już hulaj-dusza ;)

Paczki w podróży dołączył
04.06.2012

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2012-07-11 18:46:10

PLany wybudowania centrum finansowego, jak również jakiejkolwiek większej przebudowy centrum nie będą zaakceptowane (i dobrze) dopóki miasto (wraz z przyległościami) będzie na liście Dziedzictwa UNESCO. Ten Newski Prospekt to z couchsurfing ?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl