Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Oman, Sultan Qaboos Grand Mosque > OMAN


loo loo Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie OMAN / Muscat / Muscat / Sultan Qaboos Grand MosqueWielki Meczet w Muscacie to pozycja obowiązkowa, zarówno dla miłośników obcych kultur, jak i architektury.

Data: 17 grudnia 2013
Lokalizacja: 23°35’02″ N, 58°23’29″ E (wejście dla odwiedzających)

Ponad 3/4 obywateli Omanu to charydżyci, a dokładniej mówiąc członkowie jedynego przetrwałego do dnia dzisiejszego, najbardziej umiarkowanego nurtu w obrębie charydżyzmu - ibadytyzmu. Między innymi to sprawia, że innowiercy traktowani są bardzo przyjaźnie.
Meczet otwarty jest dla zwiedzających w dni pracujące (po zmianach w 2013 roku od niedzieli do czwartku) w godzinach 8:00 – 11:00. Sugeruję jednak nie odkładać wizyty na ostatni dzień, gdyż obiekt może być zamknięty bez zapowiedzi z powodu jakiejś uroczystości czy spotkania, o czym osobiście przekonałem się gdy chciałem po raz drugi wkroczyć w jego progi. Wymagany jest stosowny ubiór (zakryte nogi i ramiona).
Prace nad budową tego bez wątpienia cudu architektonicznego rozpoczęte zostały w roku 1995 i ukończone 6 lat później. Znajduje się on przy głównej wówczas drodze łączącej Seeb z Muscatem - Sultan Qaboos Street. Kompleks o powierzchni 40 000 m2 zbudowany został tradycyjnie dla omańskich meczetów na podwyższeniu w stosunku do pobliskich ulic i umiejscowiony w otoczeniu przepięknie zaaranżowanych terenów (416 000 m2) z wielkimi palmami, idealnie przystrzyżonymi żywopłotami, fontannami tryskającymi wodą i tak zielonymi i równymi trawnikami, jakby dopiero zostały rozwinięte i ułożone przez dbających tu o roślinność Hindusów. Zieleń ta w połączeniu z białymi i szarymi lśniącymi marmurami sprawia niesamowite wrażenie czystości, porządku i harmonii.
Z daleka widoczne jest 5 minaretów, z czego najwyższy o wysokości 90 m. Symbolizują one 5 filarów islamu. W mniejszych meczetach minaret może być zespolony z meczetem bądź stanowić niezależną konstrukcję. To z nich Muezzini wyśpiewując adhan 5 razy dziennie nawołują wyznawców islamu do modlitwy. Minarety pełnią także funkcję wentylacyjną wymuszając cyrkulację powietrza w meczecie.
Główna sala modlitewna (musalla) Wielkiego Meczetu zbudowana jest na planie kwadratu o boku 74.4 m. Centralna kopuła wznosi się na wysokość 50 m od posadzki, a w niej umieszczony jest niesamowity, wysoki na 14 m żyrandol o średnicy 8 m wykonany z kryształów Swarovskiego. Wszystkie jego metalowe elementy pokryte są 14 karatowym złotem. Całość waży 11 ton! Drugim elementem, z którego słynie ów musalla jest dywan wypełniający prawie całą jej powierzchnię. Ręcznie tkane dzieło tworzone było 4 lata przez 600 irańskich szwaczek i szwaczy. Z wymiarami 70 x 60 m i wagą 21 ton jest obecnie drugim największym dywanem świata. Jak w każdym meczecie, po przeciwległej stronie wejścia znajduje się skierowana w stronę Mekki ściana zwana kiblą (w tłumaczeniu – kierunkiem), a pośrodku niej przepiękny mihrab otoczony wersetami Koranu. To w tę stronę kierują swe twarze modlący się wierni. Sala modlitewna pomieści ich 6 500, z kolei na terenie całego obiektu może jednocześnie przebywać nawet 20 000 wyznawców. W pobliżu sal modlitewnych znajdują się pomieszczenia, w których dokonać można ablucji oraz specjalne półki na buty.

Zdjęcia

OMAN / Muscat / Muscat / Sultan Qaboos Grand MosqueOMAN / Muscat / Muscat / Sultan Qaboos Grand MosqueOMAN / Muscat / Muscat / Sultan Qaboos Grand MosqueOMAN / Muscat / Muscat / Sultan Qaboos Grand MosqueOMAN / Muscat / Muscat / Sultan Qaboos Grand MosqueOMAN / Muscat / Muscat / Sultan Qaboos Grand Mosque

Dodane komentarze

longin1974 dołączył
22.08.2013

longin1974 2014-01-21 11:49:16

Piękna relacja. Dzięki za informacje.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl