Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Koutammakou - ziemia ludu Batammariba > TOGO


Smok-1 Smok-1 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie TOGO / Region Kara / Koutammakou / Tradycyjne domyPolecamy dalszy ciąg relacji Smoka-1 z Togo. Tym razem poczytajcie o części północnej odwiedzonej w marcu 2014.

Koutammakou najłatwiej zwiedza się z Kante. Jak na warunki północnego Togo to duże miasto, są sklepy, hotelik (oberża, z miejscami noclegowymi, standard mocno średni, ale np. bieżąca woda w prysznicu jest, wiatrak u góry, wprawdzie niemożebnie zakurzony, ale jednak się kręci, o ile nie ma przerwy w dostawie prądu), restauracje, i to również takie ze stolikami i kontuarem. Jest stacja benzynowa oraz coś co nazywa się dworcem autobusowym, a jest rozległym placem – klepiskiem, gdzie albo czekają znudzeni taksówkarze, albo właściciele motorynek. Na dworzec od czasu do czasu, z bliżej nieokreśloną częstotliwością przyjeżdżają busy z Kara (na południu) bądź Dapaong (na północy).

Zdjęcia: Koutammakou, Region Kara, Tradycyjne domy, TOGO
Koutammakou, Region Kara, Tradycyjne domy, TOGOSą również 2 meczety i kościół stanowiące ewidentną przeciwwagę dla animistycznego regionu Koutammakou zamieszkałego przez lud Batammariba. Cały obszar został w 2004 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (na razie jako jedyny obiekt z Togo). Bezsprzecznie jest to największa togijska atrakcja, spektakularna zarówno pod względem unikalnej kultury jak i charakterystycznej architektury.

Zdjęcia: Koutammakou, Region Kara, Panorama z górnego piętra, TOGO
Koutammakou, Region Kara, Panorama z górnego piętra, TOGOZ Kara do Nadoby (główne miasteczko w regionie Koutammakou) najłatwiej dostać się motorynką, odległość około 25 km pokonuje się mniej więcej w pół godziny (droga na całej długości szutrowa), koszt przejazdu w jedna stronę 2000 CFA, transport można zorganizować na dworcu w Kante, względnie, jeśli motorynkarze będą próbowali kasować więcej, po drodze (z Kante droga jest dobrze oznaczona). Po kilku kilometrach dojeżdża się do oficjalnej bramy gdzie turyści muszą zakupić oficjalny bilet (1500 CFA) – nawet jak nikogo w budce nie będzie, bilet zostanie pobrany przy wyjeździe (przychody ze sprzedaży biletów przeznaczane są na rozwój lokalnej społeczności).

Zdjęcia: Koutammakou, Region Kara, Rodzina, TOGO
Koutammakou, Region Kara, Rodzina, TOGOW tym miejscu można również wynająć oficjalnego przewodnika (cena teoretycznie 5000 CFA, ale w praktyce jest to za osobę, za dzień – po negocjacjach udało się wytargować za dwa dni). Teoretycznie przewodnik nie jest obowiązkowy, ale w praktyce bardzo się przydaje (unikamy w ten sposób cząstkowych opłat za fotografowanie poszczególnych obiektów, bądź nadmiernego dodatkowego płacenia za wstępy do wiosek; przewodnik jest w stanie też zorganizować zwiedzanie logistycznie (załatwianie motorynek na przejazdy, ewentualnych posiłków w poszczególnych wioskach czy „audiencji” u szefów wiosek).

Zdjęcia: Koutammakou, Region Kara, Prawie satelita ...., TOGO
Koutammakou, Region Kara, Prawie satelita ...., TOGONiestety można stwierdzić, że o ile większość okrągłych domków robi niesamowite wrażenia, to masowa turystyka (oczywiście masowa jak na warunki togijskie) nieco zniszczyła unikalny charakter regionu. Większość mieszkańców oczekuje wynagrodzenia za wykonywanie zdjęć swoich domów (stawki ok. 500 CFA za zdjęcie/-a). Podobnych gratyfikacji oczekują mieszkańcy za zdjęcia ze sobą (w innych regionach Togo rzecz raczej niespotykana). Stąd przydaj e się właśnie wynajęcie lokalnego przewodnika, znającego miejscowe realia, i wiedzącego, którym domom można robić zdjęcia bez żadnych dodatkowych opłat, oraz które wioski / domy można bez problemów zwiedzać.

Zdjęcia: Koutammakou, Region Kara, W krainie Batammariba, TOGO
Koutammakou, Region Kara, W krainie Batammariba, TOGOJeśli chodzi o możliwości noclegowe – w niektórych wioskach (np. położonej przy drodze Kante – Nadoba, Bassamba) można za niewielką opłatą przenocować w oryginalnym okrągłym domu (standard lokalny – rozłożone maty na górnym piętrze, za sufit służy rozgwieżdżone niebo, woda w studni, miejscowe atrakcje gratis). Inną opcją jest oberża w Nadoba – standard taki sobie, choć pokoje w miarę czyste, nie ma moskitier, za prysznic robi kubeł wody w mocno obskurnym, oddzielnym pomieszczeniu. Cena 2500 CFA za pokój nieco wynagradza niedogodności. Dodatkową lokalną atrakcją Nadoby jest targ (w dni targowe wzrastają możliwości komunikacyjne, w pozostałe trzeba opierać się na kontaktach przewodnika) oraz lokalne muzeum ludu Batammariba. Jest też kilka knajp (typu afrykańskiego).

Zdjęcia: Koutammakou, Region Kara, Wnętrze tradycyjnego domu, TOGO
Koutammakou, Region Kara, Wnętrze tradycyjnego domu, TOGO


Zdjęcia

TOGO / Region Kara / Koutammakou / Tradycyjne domyTOGO / Region Kara / Koutammakou / Panorama z górnego piętraTOGO / Region Kara / Koutammakou / RodzinaTOGO / Region Kara / Koutammakou / Prawie satelita ....TOGO / Region Kara / Koutammakou / W krainie BatammaribaTOGO / Region Kara / Koutammakou / Wnętrze tradycyjnego domuTOGO / Region Kara / Koutammakou / Toast za gościa ....TOGO / Region Kara / Koutammakou / Spichlerzyki

Dodane komentarze

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2014-10-31 13:22:59

"Togo to dla mnie bardzo egzotyczny kraj. A teraz jeszcze dodatkowo zbyt blisko ognisk eboli. Ale architektura przepiękna. Domy i murki tak misternie wykonane i trochę jakby w obronnym stylu. I ludzie tacy piękni, w tej swojej czekoladowej skórze. Jak mogliśmy ich kiedyś uważać za podludzi, a nawet zwierzęta (bardzo ciekawie - choć temat jest bolesny - pisze o tym Sven Lindqvist w \"Wytępić całe to bydło\"). "

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-06-24 00:13:27

Akurat! Już to widzę...

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2014-06-23 22:34:38

pojadę pewnie kiedyś, a jak zwykle w naszych podróżach opisy nigdy nie oddadzą ani charakteru miejsca, ani naszych wrażeń i emocji:( Na następnym spotkaniu poopowiadasz! Dajemy Ci całe pół godziny:))) Wszak my będziemy świeżo po naszej wyprawie:))))

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2014-06-22 13:32:45

opis i tak nie oddaje w pełni charakteru miejsca, trzeba jechać ...

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2014-06-21 16:55:31

przynajmniej mogłam przeczytać, skoro nie mogłam posłuchać:)

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl