Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

"Dziesięć bram świata" Tadeusz Biedzki > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
patronaty medialne

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Polecamy książkę o świecie, w którym natura, historia, nędza, okrucieństwa i wojny kształtują losy i charaktery ludzi. Poznajcie losy bohaterów, historie pełne emocji i wydarzeń „nie z tej ziemi”. Kiedy się ją kończy, fascynacja łączy się z ulgą, że żyjemy tu, a nie tam ...

Autor podróżniczej książki „Dziesięć bram świata” zjeździł niemal cały Trzeci Świat i przeżył dramatyczne chwile. Spośród setek miejsc i dziesiątek zapierających dech w piersiach przygód - wybrał dziesięć, które wywarły na nim największe wrażenie.

Zdjęcia: ---, ---, "Dziesięć bram świata" Tadeusz Biedzki , POLSKA
---, ---, "Dziesięć bram świata" Tadeusz Biedzki , POLSKAZabiera czytelnika na krańce świata pokonując granice, których nie ma na mapach. Dociera na Jawę, by towarzyszyć górnikom wydobywającym w skrajnie niebezpiecznych warunkach siarkę z dna czynnego wulkanu. Przenosi się do Indii, gdzie atakuje go nożownik i spotyka przerażających żebraków oraz „świętych mężów”. Płynie po Amazonce, przedziera się przez dżunglę i poznaje niezwykłego Indianina. W Boliwii unika śmiertelnie niebezpiecznego więzienia przedostając się przez zieloną granicę do Peru, by uczestniczyć tam w krwawej ofierze potomków Inków. W afrykańskim Mali szuka zaginionego podczas wojny przyjaciela, a w dolinie rzeki Omo w Etiopii poznaje dzikie plamiona, których za kilka lat nie będzie, by potem uciekać stamtąd przed powodzią, w której ginie siedemset osób. W Betlejem pomaga ranionej przez izraelskich żołnierzy pięknej palestyńskiej dziewczynie, a dwa lata później poznaje w Damaszku jej ojca, syryjskiego terrorystę. W Stambułu podczas trzęsienia ziemi wali się hotel, w którym mieszka, w Kurdystanie opowiada mu o swoim życiu stary bojownik kurdyjski, który nienawidzi Turków, a w Nikozji poznaje skrzywdzonego przez los cypryjskiego Turka, który nienawidzi Greków.

Książce patronuje radiowa „Trójka”, która przyznała jej Trójkowy Znak Jakości, a Michał Ogórek, Michał Nogaś z „Trójki” i Marek Czyż z TVP Info ocenili ją entuzjastycznie. Ogórek: Po lekturze książki Biedzkiego jesteśmy bardziej zaciekawieni światem niż przed nią. Czyż: Już dawno nikt nie zabrał mnie w podróż, z której tak bardzo nie chciałem wracać. Nogaś: Lektura książek Biedzkiego to odkrywanie świata na nowo.

Tadeusz Biedzki – przedsiębiorca, podróżnik i pisarz. Urodził się w Rudzie Śląskiej w 1953 roku, od lat mieszka w Rogoźniku koło Katowic. Znany na Śląsku przedsiębiorca, właściciel i współwłaściciel kilku przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych. W latach siedemdziesiątych reporter „Polityki”,
a w osiemdziesiątych „Przeglądu Tygodniowego”. Po upadku komunizmu redaktor naczelny „Trybuny Śląskiej” (1991-2000). Od 2000 roku konsul honorowy Łotwy w Katowicach.
Od dwudziestu pięciu lat podróżuje z żoną po świecie, zaglądając tam, gdzie nie docierają turyści. Odwiedził kilkadziesiąt państw. Fascynuje go egzotyka, Trzeci Świat i historia.
Swoje przygody, egzotyczne miejsca i ludzi opisuje w książkach i reportażach. Jego „Sen pod baobabem” uznano za Podróżniczą książkę 2012 roku, a wydaną w 2013 roku „Zabawkę Boga” – porównywaną z „Kodem Leonarda da Vinci” oraz „Imieniem Róży – za nowatorską powieść, łączącą elementy podróżnicze, historyczne i sensacyjne. W 2014 roku Zakon Rycerski Templariuszy nagrodził za nią autora Honorowym Mieczem Dobrego Rycerza; obdarzono go też tytułem Hanysa 2014 roku oraz nagrodą Złotych Bobrów 2014 roku
.
W książce „Dziesięć bram świata” zebrał dziesięć dramatycznych wydarzeń, jakie przeżył, oraz zdumiewających losów ludzi, których poznał w świecie.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- /

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl