Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Opole dla Nepalu 1 > POLSKA


Przemysław Supernak SuperGlob Przemysław Supernak SuperGlob Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / opolskie / Opole / Opole dla Nepalu 1"Opole dla Nepalu" to akcja pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu (kwiecień 2015) zainicjowana przez kilku opolskich podróżników działających w Opolskiej Grupie Podróżniczej.

W PROGRAMIE:
18:10: „Mała Polska w Nepalu”, odbudowa wsi Dumre – Sławomir Matczak
18:45 „Nowe oblicza Nepalu”, odbudowa wsi Haku – Edyta Stępczak
19:20 „Park Narodowy Chitwan, czyli o tropikach u stóp Himalajów” – Wacław Zdziebłowski
19:50 „Dzień z życia nepalskiej szkoły” – Patryk Szymański
20:20 „Nepal - ludzie, góry, bogowie - wizualno-muzyczna podróż w najwyższe góry” - Bön i Przemysław Supernak

OPOLE DLA NEPALU
to akcja pomocy ofiarom trzęsienia ziemi z kwietnia 2015 r. zainicjowana przez opolskich podróżników współtworzących Opolski Festiwal Podróżniczy. Wspieramy odbudowę całkowicie zniszczonych nepalskich wiosek Dumre i Haku, a także budowę Małej Polski w Nepalu (http://malapolskawnepalu.org/), który to projekt został objęty patronatem honorowym Ambasadora RP w Nepalu, Tomasza Łukaszczuka.
Zachęcamy wszystkich Opolan, miłośników gór, podróży i nie tylko, do pomocy Nepalczykom, których kraj został zniszczony przez potężny kataklizm. Choć świat już o tym zapomniał, tragedia jednego z najbiedniejszych krajów świata trwa do dziś. Mimo iż minął rok, w wielu górskich dolinach do dziś nie wydobyto ciał ofiar przysypanych lawinami i skałami. W trudniej dostępnych wioskach ci, którzy przetrwali, nadal żyją w koczowniczych warunkach z braku środków na odbudowę domów. A często wystarczą grosze… Już 1 zł znaczy wiele, wiele więcej w kraju, w którym często ludziom musi wystarczyć do życia nie więcej niż równowartość 1$ dziennie.

DLACZEGO DUMRE i HAKU?
Dumre i Haku to jedne z tych miejsc na końcu świata, o których tragedii nikt by nie usłyszał, gdyby nie przypadek, bądź szczęśliwy los, który sprawił, że znalazły się na drodze kilku Polaków odwiedzających Nepal. Z czasem przywieźli ze sobą kolejnych rodaków, organizując dla nich wyprawy w Himalaje. Miejscowi pracowali dla wielu polskich wypraw jako tragarze i przewodnicy. Podobnie jak większość Nepalczyków darzą turystów z Polski dużą sympatią i szacunkiem. Nasz kraj jest tu szczególnie poważany ze względu na polskich Himalaistów, których nazwiska wymieniane są prawie nienaganną polszczyzną. Takich wiosek jak Dumre i Haku są w Nepalu setki. Większości nikt nie pomoże. Wiele z nich pewnie zniknie na zawsze. Dumre i Haku mogą mieć szczęście dzięki nam wszystkim.

POMOC PRZEZNACZONA JEST NA:
• wyposażenie szkół (meble, pomoce naukowe, przybory i mundurki szkolne)
• odbudowę domów mieszkalnych
• budowę Domu Polskiego w Dumre – centrum wolontariatu i ambulatorium
• wspieranie edukacji nepalskich uczniów
WYDARZENIA ZWIĄZANE Z AKCJĄ „OPOLE DLA NEPALU”:
• II Opolski Festiwal Podróżniczy (29.02-6.03.2016) – cały pierwszy dzień poświęcony jest Nepalowi.
• zbiórka środków na odbudowę wiosek Dumre i Haku i wyposażenie tamtejszych szkół
• wymiana korespondencji pomiędzy uczniami opolskich i nepalskich szkół
• pokaz slajdów z Opola i Polski dla uczniów i mieszkańców Dumre i Haku
Zachęcamy raz jeszcze wszystkich Opolan, a zwłaszcza opolskie firmy do wsparcia naszej akcji. Już kilka złotych, może zdziałać naprawdę wiele w Nepalu.

POKAŻMY, ŻE OPOLE JEST RZECZYWIŚCIE MIASTEM BEZ GRANIC!

Chętnych do wsparcia akcji „OPOLE DLA NEPALU” zapraszamy na II Opolski Festiwal Podróżniczy (29 lutego – 6 marca 2016). Program festiwalu: https://www.facebook.com/ofpopole

INFORMACJE DLA DARCZYŃCÓW:
• Sławomir Matczak, Fundacja Mała Polska w Nepalu, KRS: 0000580280, nr konta: 93 2030 0045 1110 0000 0413 5190, slawek.matczak@gmail.com ; http://malapolskawnepalu.org/
• Edyta Stępczak, Podróż w Celu Społecznym, kontakt na stronie: http://travelwithsocialcause.com/pl
• Przemysław Supernak, Opolska Grupa Podróżnicza, supernak.p@gmail.com, tel. 570 961 780

Zdjęcia

POLSKA / opolskie / Opole / Opole dla Nepalu 1NEPAL / okolice Annapurny / Poon Hill / Opole dla Nepalu 2

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl