Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Intrygująca Golgota Beskidów > POLSKA


Menhir Menhir Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Żywiecczyzna / Matyska - Beskidzka Droga Krzyżowa / UpadekZaproszenie do zobaczenia intrygującej, oryginalnej i budzącej kontrowersje Beskidzkiej Drogi Krzyżowej na matysce

W niewielkiej wsi Radziechowy leżącej koło Żywca znajduje się intrygująca i oryginalna, inna niż zazwyczaj spotykane, droga krzyżowa. Wykonane ze spiżu, z wielkim rozmachem stacje są realistyczne i bardzo poruszające. Nie sposób na tej drodze być obojętnym, nawet jeżeli religijne przesłanie Golgoty jest komuś obce.
Trafić tam łatwo. Jadąc samochodem tuż za granicą miasta i słynnym żywieckim browarem (gdzie można zwiedzić ciekawe muzeum) skręcamy w prawo obok urzędu gminy i tablicy „Radziechowy” i dalej jedziemy prosto ok. 4 km aż do niewielkiego placyku, gdzie znajduje się końcowy przystanek autobusowy MZK linii nr 5, którym można tu dojechać z Żywca. Miłośnicy zabytków z okresu drugiej wojny światowej skręcając w prawo na początku tej drogi znajdą, poza strefą zabudowy, ciąg kilkudziesięciu kochbunkrów z niemieckiej linii B2. Do Radziechów można też dojechać pociągiem relacji Katowice- Bielsko- Zwardoń, którego przystanek znajduje się w pobliżu Urzędu Gminy.
Samochód można zaparkować obok przystanku autobusowego i skręcając w lewo, pod górę rozpocząć spacer na szczyt Matyski (609 m n.p.m.), zatrzymując się po drodze przy stacjach drogi krzyżowej. Droga jest bardzo przyjemna, wije się wśród pól po lekko nachylonym zboczu około kilometr i kończy na szczycie wzgórza, skąd roztacza się przepiękny widok na okolice, w tym Kotlinę Żywiecką i jezioro, a w oddali na masyw Pilska i wzniesienia Beskidu Żywieckiego.
Beskidzka Golgota to pomysł nieżyjącego już Stanisława Gawlika, miejscowego proboszcza, który po wzniesieniu na szczycie Matyski ponad dwudziestometrowego krzyża milenijnego pomyślał o drodze krzyżowej, której krzyż byłby zwieńczeniem.
Stacje Beskidzkiej Golgoty zaprojektował krakowski profesor Czesław Dźwigaj, autor wielu papieskich pomników, a w ich budowie uczestniczyli głównie okoliczni mieszkańcy. Pierwsza stacja pojawiła się w 2004 roku, a cała Golgota Beskidów została poświęcona przez biskupa archidiecezji bielsko-żywieckiej w 2009 roku, co miało dla jej historii i wiernych tu przybywających doniosłe znaczenie – o czym za chwilę.
Beskidzka Golgota jest bardzo oryginalna. Formy plastyczne niektórych stacji zaskakują pomysłowością, a niektóre wręcz szokują swą wymową. Na efekt ma też niewątpliwie wpływ ich rozmiar. Trzeba przyznać twórcy, że wykazał się talentem, gdyż takie stacje jak IX - Jezus upada po raz trzeci (a zwłaszcza pełna nienawiści twarz rzymskiego żołnierza) czy XI - Jezus do krzyża przybity (gwoździami utworzonymi przez nasze grzechy przez śmierć wyobrażoną jako kościotrup) robią wstrząsające wrażenie. Stacje są pełne symboli i odniesień do przekazów biblijnych, których zwykły przechodzień nie odczyta – warto więc sięgnąć do ich opisów, które można znaleźć w Internecie, by zrozumieć przedstawione sceny.
Golgota Beskidów wzbudziła wiele emocji. Pojawiły się bowiem głosy, że prof. Dźwigaj przemycił w swych rzeźbach wiele symboli i treści masońskich, a niektórzy uznali nawet Golgotę za dzieło szatana! Wokół Golgoty rozpętała się istna burza. Krytycy zwrócili uwagę np. na wszechobecność węża budzącego skojarzenia z królestwem ciemności i szatanem: w stacji I owija się on wokół misy Piłata, zakończenie sznura, którym przepasany jest Jezus, jest podobne do głowy węża, a ostatnia XIV stacja przedstawiająca Jezusa leżącego w grobie skojarzyła się nawet komuś z rysunkiem słonia połkniętego przez węża z książki "Mały Książę". Rysunek znam, ale przez myśl by mi nie przeszło, że Jezus zamiast w skalnym grobie wyobrażony jest jako połknięty przez węża!, podobnie jak złamanej kolumny ze stacji I nigdy nie skojarzyłabym z zakamuflowanym symbolem stosunku płciowego. Widać jednak wyobraźnię mam kiepską. Kolejnym znakiem masońskim ma być sowa ze stacji VI, sznur z frędzlami (znak jedności masońskiej) w stacji II, fartuszek żołnierza w stacji IX, wdowa w stacji XII (masoni nazywali siebie „synami wdowy”) i wiele innych. Interpretatorzy dzieła prof. Dźwigaja rozważają jego wymowę dogłębnie: Dlaczego w stacji XII stojący niejako z boku mężczyzna ma podniesiona lewą rękę i poucza lub wskazuje na coś lewą ręką, która jest w symbolice zawsze związana z czymś złym - wiadomo, że na mszach satanistycznych błogosławi się i żegna lewą ręką. Po prawej stronie stacji znajduje się połamana, a więc bezużyteczna drabina – czy to symbol nieużyteczności ofiary Chrystusa?
Co o tym myśleć, jak zinterpretować symbolikę stacji każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Stanowisko Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej w Katowicach i poświęcenie drogi krzyżowej niejako „zalegalizowały” wizję twórcy, niemniej jednak nie zakończyły sporów ostatecznie. Sporo o tym można przeczytać w Internecie (np. na stronie http://www.bibula.com/?p=11652, a każdy odwiedzający to miejsce może sobie wyrobić na ten temat własne zdanie.
A oto kolejne sceny Męki Pańskiej przedstawiane w stacjach:
I. Jezus przed Piłatem
2 Jezus bierze krzyż na ramiona
3. Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy
4. Jezus spotyka swoją matkę
5. Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi nieść krzyż
6. Weronika ociera twarz Jezusowi
7. Jezus upada pod krzyżem po raz drugi
8. Jezus spotyka płaczące niewiasty
9. Jezus upada pod krzyżem po raz trzeci
10. Jezus z szat obnażony
I1. Jezus do krzyża przybity
12 Jezus umiera na krzyżu
13. Ciało Jezusa z krzyża zdjęte
14. Złożenie ciała Jezusa do grobu

Na Matysce warta uwagi jest także tablica z "Płomieniem Pamięci" - fotografią wykonaną w tym miejscu w drugą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, podobno dokładnie w minucie śmierci Papieża - zdaniem wielu, uchwycony w danym momencie słup ognia bardzo przypominał jego sylwetkę.
Miejsce jest naprawdę niezwykłe, warto tu przyjechać szczególnie na wiosnę, kiedy okoliczne łąki pokryte są kwieciem, słoneczko zaczyna przygrzewać, a powietrze jest przejrzyste i widać hen, daleko. Przy okazji można też zwiedzić uroczy Żywiec z zamkiem Habsburgów otoczonym starym parkiem i ciekawym kościołem z dzwonnicą (z której ponoć dawniej zrzucano niewierne żony) albo forty i muzeum w pobliskiej Węgierskiej Górce. Niezależnie od tych atrakcji w Beskidy zawsze warto przyjechać dla ich nieodpartej urody.

Zdjęcia

POLSKA / Żywiecczyzna / Matyska - Beskidzka Droga Krzyżowa / UpadekPOLSKA / Żywiecczyzna / Matyska / UpadekPOLSKA / Żywiecczyzna / Wzgórze Matyska w Radziechowach / Golgota Beskidów - Jezus z szat obnażonyPOLSKA / Żywiecczyzna / Wzgórze Matyska, Radziechowy / Golgota Beskidów - Jezus do krzyża przybityPOLSKA / Żywiecczyzna / Wzgórze Matyska, Radziechowy / Golgota Beskidów - Jezus umiera na krzyżuPOLSKA / Żywiecczyzna / Wzgórze Matyska, Radziechowy / Golgota Beskidów - Jezus z krzyża zdjętyPOLSKA / Żywiecczyzna / Wzgórze Matyska, Radziechowy / Golgota Beskidów - Złożenie do grobu

Dodane komentarze

goral dołączył
04.08.2007

goral 2016-07-13 23:23:00

Zachęcam do lektury wpisu o tej i innych atrakcjach Radziechów http://podrozebezosci.pl/radziechowy/

[konto usuniete] dołączył
22.02.2015

[konto usuniete] 2016-06-13 20:35:09

Byłam tam końcem kwietnia. Niżej rozpanoszyła się zieleń poprzetykana białym kwieciem drzew i krzewów. Wyżej: na Skrzycznem i w na paśmie Rysianki połyskiwał jeszcze śnieg, a ja stałam i czytałam ... gwoździe...

Menhir dołączył
02.11.2015

Menhir 2016-01-29 23:56:20

Jocar ma obiecaną wycieczkę w jakiś ładny dzień, więc zapraszam i Ciebie, Awa. Adama również. Może wiosna jakieś party na świeżym powietrzu? Np. Na Szyndzielni? Kinga może dołączyć, bo ma blisko :)

Menhir dołączył
02.11.2015

Menhir 2016-01-29 23:53:36

Jocar ma obiecaną wycieczkę w jakiś ładny dzień, więc zapraszam i Ciebie, Awa. Adama również. Może wiosna jakieś party na świeżym powietrzu? Np. Na Szyndzielni? Kinga może dołączyć, bo ma blisko :)

Adam Nowaczyński dołączył
23.01.2016

Adam Nowaczyński 2016-01-28 20:09:25

Ciekawy artykuł. Jak będę w okolicy to pewnie zajrzę :) Co do połamanej drabiny to interpretacja może być rzeczywiście różna, może oznaczać również to, że do wspięcia się na wyżyny - w tym przypadku do nieba - drabina jest niepotrzebna. To tylko takie moje przemyślenia na "gorąco"

Adam Nowaczyński dołączył
23.01.2016

Adam Nowaczyński 2016-01-28 20:05:23

Ciekawy artykuł. Jak będę w okolicy to pewnie zajrzę :)

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2016-01-18 21:49:23

"Oj, te nasze odwieczne polskie spory o interpretację... A ja lubię dzieła niejednoznaczne, więc chętnie się tam wybiorę :)"

Jocar dołączył
11.11.2015

Jocar 2015-12-02 12:19:58

Artykuł bardzo rzeczowy , konkretny i zachęcający do zobaczenia tego miejsca! Ciekawe opinie i konkluzje !

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl