Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Złoto, kadzidło i mirra > OMAN


loo loo Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie OMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Corniche / SoukKupisz tu pod jednym dachem złoto, kadzidło i mirrę. Poznaj prawdziwy, arabski targ.

Oryginał dostępny na: http://szymon.zdziabek.net/blog/2016/03/oman-zloto-kadzidlo-i-mirra/

Położony jest w sercu Muttrah, przy promenadzie biegnącej wokół portu morskiego Mina Qaboos. Jestem przekonany, że niejednemu odważnemu błądzącemu nocą po jego ciemnych, szumiących jedynie wiatrem zaułkach podskoczyłoby nie raz ciśnienie, a przestraszyłby nawet szmer kota przeskakującego z dachu na dach. Błądzić można, wydawałoby się, bez końca. Co prawda idąc jedynie główną aleją przejście całości zajmie nam 5 minut, ale boczne odnogi ciągną się po kilkaset metrów! Od poranka do wczesnowieczornych godzin panuje tu wszechobecny zgiełk. Tłumy ludzi przemierzają wąskimi i długimi ścieżkami tego niewątpliwie jednego z bardziej rozpoznawalnych miejsc Muscatu, a może i całego Omanu. Sporo tu oczywiście turystów, ale również ludności lokalnej – Omańczyków i przybyłych do Omanu w celach zarobkowych Pakistańczyków czy Hindusów. Dzięki temu nie jest kolejną atrakcją stworzoną jedynie dla uciechy turystów, a miejscem tętniącym prawdziwym życiem. Czegokolwiek nie zechciała/zechciałbyś kupić, na pewno znajdziesz to na souku w Muttrah. Tak wygląda tradycyjny, arabski targ.

Zdjęcia: Mutrah Corniche, Muhafazat Maskat, Souk, OMAN
Mutrah Corniche, Muhafazat Maskat, Souk, OMANWejścia na souk (23°37’16.0”N 58°33’47.0”E) na pewno nie przegapisz spacerując po portowej promenadzie. Zwróć również uwagę na jedną z tablic umieszczonych na murku wzdłuż niej, przedstawiającą właśnie słynny targ.

Zdjęcia: Mutrah Corniche, Muhafazat Maskat, Souk, OMAN
Mutrah Corniche, Muhafazat Maskat, Souk, OMANZdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Główne wejście, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Główne wejście, OMANIlość alejek z różnego rodzaju towarami przeraża. Kupisz tu pod jednym dachem złoto, kadzidło i mirrę. Aby uniknąć bólu nóg i kręgosłupa po wielogodzinnym krzątaniu się między straganami przydałaby się mapa targu.

Zdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Kup pan, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Kup pan, OMANZdjęcia: Muttrah Souk, Muscat Governorate, Handel, OMAN
Muttrah Souk, Muscat Governorate, Handel, OMANZdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Księgowy, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Księgowy, OMANOman to jeden z nielicznych krajów, w których rosną kadzidłowce. Tak! Myślałeś, że ksiądz podczas bożonarodzeniowych obrządków pali syntetyczne wióry kupione w sklepie z dewocjonaliami? Całkiem możliwe, ale na targu w Muttrah znajdziesz bez trudu naturalne kadzidła i naczynia do ich palenia. Ich zapach jest zresztą wszechobecny w wielu muzułmańskich krajach. Osobiście fanem nie jestem, ale mogę polecić zakup małej puszki z drewnianymi wiórkami nasączonymi olejkiem z sandałowca. Długo chodziłem z nosem wlepionym w zawartość.

Zdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Może kadzidło?, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Może kadzidło?, OMANZdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Boczne uliczki, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Boczne uliczki, OMANZdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, W kolejce po chleb, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, W kolejce po chleb, OMANWzdłuż głównej i kilku bocznych alejek znajdziemy kolorowe stoiska pełne tekstyliów, w tym szlachetnych paszmin i jedwabi, do zakupu których najczęściej namawiają sprzedawcy. Przywożone są one najczęściej z Indii, a że blisko, to i tanio. Delikatne szale są ok. trzykrotnie tańsze niż w Polsce. Jeżeli na szyi zawieszony masz aparat fotograficzny, poznasz na pewno sztukę perswazji tutejszych sprzedawców.

Zdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Visa, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Visa, OMANZdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Szmatki, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Szmatki, OMANZdjęcia: Muttrah Souk, Muscat Governorate, Dylemat, OMAN
Muttrah Souk, Muscat Governorate, Dylemat, OMANPopularne są tu także przeróżne przyprawy i olejki, w tym zachwalany wszędzie olej arganowy. Mimo, że sprowadzany, to kilkukrotnie tańszy niż w Polsce.

Zdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Szczypta, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Szczypta, OMANPo prawej stronie od głównego wejścia mamy długą uliczkę wypełnioną w całości sklepami z wyrobami z drogocennych kruszców. Wszystko mieni się tu od kilogramów wyłożonego na wystawach złota. W innym miejscu znajdziemy perfumy, porcelanę, przyprawy czy słodycze. Warto spróbować tutejszej halwy, czyli galaretowatego deseru robionego z wody różanej i tapioki doprawionych m. in. szafranem, orzechami i migdałami. Pycha! Ceny podlegają rozsądnym negocjacjom. Za dwa szale z paszminy w roku 2013 zapłaciłem 40 OMR (wówczas ok. 320 PLN) przy początkowej cenie 76 OMR, ale warto zaznaczyć że była to już spora obniżka.

Zdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, ...albo złoto?, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, ...albo złoto?, OMANZdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Towary, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Towary, OMANZdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Towary, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Towary, OMANZdjęcia: Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Symbole narodowe, OMAN
Mutrah Souk, Muhafazat Maskat, Symbole narodowe, OMANZdjęcia: Muttrah Souk, Muscat Governorate, Negocjacje, OMAN
Muttrah Souk, Muscat Governorate, Negocjacje, OMANZdjęcia: Muttrah Souk, Muscat Governorate, Handel, OMAN
Muttrah Souk, Muscat Governorate, Handel, OMAN

Zdjęcia

OMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Corniche / SoukOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Corniche / SoukOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / Główne wejścieOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / Kup panOMAN / Muscat Governorate / Muttrah Souk / HandelOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / KsięgowyOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / Może kadzidło?OMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / Boczne uliczkiOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / W kolejce po chlebOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / VisaOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / SzmatkiOMAN / Muscat Governorate / Muttrah Souk / DylematOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / SzczyptaOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / ...albo złoto?OMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / TowaryOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / TowaryOMAN / Muhafazat Maskat / Mutrah Souk / Symbole narodoweOMAN / Muscat Governorate / Muttrah Souk / NegocjacjeOMAN / Muscat Governorate / Muttrah Souk / Handel

Dodane komentarze

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2016-08-27 16:54:54

"Kolorowo i różnorodnie, jak na każdym arabskim targu. Szkoda, że te bliższe kierunki umknęły ( mam nadzieję, że chwilowo) z podróżniczych planów ze względu na brak bezpieczeństwa... Dla tych, którym Oman zbyt daleko,pozostaje Maroko, też cudownie orientalne."

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl