Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Szlaki wędrowne Rota Vicentina w Portugalii > PORTUGALIA


Turismo de Portugal Turismo de Portugal Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie PORTUGALIA / Alentejo/ Algarve / Rota Vicentina / Rota Vicentina - Fishermen’s Trail (Trilho dos Pescadores) Rota Vicentina, sieć pieszych szklaków turystycznych wytyczonych w zachodniej i południowej części Portugalii, otrzymała europejski certyfikat „Leading Quality Trails – Best of Europe” przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej. Portugalska Rota Vicentina jest pierwszym nagrodzonym szlakiem w Europie Zachodniej.

Specjalny certyfikat jakości „Leading Quality Trails – Best of Europe” przyznawany jest szlakom turystycznym, które otrzymały wystarczającą liczbę punktów po przeanalizowaniu szeregu czynników, takich jak m.in. piękno krajobrazu, lokalne atrakcje przyrodnicze i kulturowe (np. wodospady, jaskinie, wąwozy, zamki, historyczne budowle), bezpieczeństwo, dostęp do infrastruktury turystycznej (punkty gastronomiczne, transport publiczny, miejsca piknikowe, noclegi itd.), rodzaj drogi (ziemna, asfaltowa, z kostki itp.), jakość oznakowania szlaku. Oceny szlaku dokonuje Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej (European Ramblers Association – ERA), które zrzesza 61 organizacji turystycznych z 34 krajów, w tym Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).

Portugalska Rota Vicentina pozytywnie przeszła to badanie, z wynikiem o wiele wyższym od wymaganego minimum. W całej Europie jest 12 tras, które otrzymały certyfikat LQT (w Danii, Niemczech, Austrii, Luxemburgu i w Grecji), ale portugalska Rota Vicentina jest pierwszym nagrodzonym szlakiem w Europie Zachodniej. Stanowi to potwierdzenie, że region Alentejo i wybrzeże Costa Vicentina, przez które wiedzie Rota Vicentina, są wiodącą destynacją dla turystyki pieszej i przyrodniczej. Dzięki międzynarodowemu certyfikatowi, więcej osób ma szansę poznać ten wyjątkowy, portugalski szlak.

Rota Vicentina obejmuje obecnie 400 km oznakowanych tras, ciągnących się od Santiago do Cacém na zachodzie Portugalii do Przylądka Świętego Wincentego (Cabo de S. Vicente), uznawanego w średniowieczu za koniec świata, leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu tego kraju. Szlak umożliwia doświadczenie zarówno autentycznej atmosfery portugalskich wiosek i okolicznej przyrody, jak i poznanie zaskakująco dzikiego wybrzeża Alentejo, w tym naturalny park Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina.

Rota Vincentina to w rzeczywistości 3 trasy:
• Historical Way (Caminho Histórico) – odtwarza dawny szlak, którym wędrowali niegdyś pielgrzymi i podróżnicy. Wiedzie przez miasteczka i wioski, lasy drzew korkowych (charakterystyczne dla regionu Alentejo), łańcuchy górskie, wzdłuż rzek. Można ją pokonać pieszo lub na rowerze górskim. Cały szlak ma 230 km i jest podzielony na 12 odcinków (od 12 do 25 km długości),
• Fishermen’s Trail (Trilho dos Pescadores) – biegnie wzdłuż wybrzeża Atlantyku, często klifami i plażami, z pięknym widokiem na ocean. Szlak nie jest wskazany dla osób z lękiem wysokości, wieje tu też silny wiatr. Składa się z 4 odcinków oraz 5 dodatkowych tras startujących z Historical Way. W sumie Fishermen’s Trail ma 7 tras (od 6 do 22 km długości), do pokonania wyłącznie na piechotę,
• Circular Routes (Percursos Circulares) – to 5 krótkich tras na pół dnia spaceru (od 3,5 do 13 km długości), które rozpoczynają się i kończą w tym samym miejscu. Docenią je ci, którzy dopiero rozpoczynają piesze wędrówki. Pozawalają doświadczyć zarówno spokoju przyrody, jak i podpatrzeć życie tutejszych mieszkańców. Prawie wszystkie trasy można przejechać na rowerze.

Film prezentujący szlak znajduje się tutaj: https://vimeo.com/rotavicentina.

Ze względu na chłodniejszą pogodę, sprzyjającą długim wędrówkom, najlepszym terminem na wyprawę jest okres od września do czerwca.

Szlak Rota Vincentina zainaugurowano w 2012 roku, jako wynik współpracy pomiędzy władzami publicznymi a lokalnymi przedsiębiorcami, którzy uznali turystykę przyrodniczą (nature tourism) jako sposób na znaczący rozwój tych wyjątkowych regionów. W 2015 r. szlak wzbogacono o dodatkowe trasy Circular Routes.

Dokładne informacje nt. poszczególnych odcinków szlaku Rota Vicentina, w tym mapy, można znaleźć na: http://en.rotavicentina.com/.


Rota Vicentina obejmuje obecnie 400 km oznakowanych tras, ciągnących się od Santiago do Cacém na zachodzie Portugalii do Przylądka Świętego Wincentego (Cabo de S. Vicente), leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu tego kraju. Szlak umożliwia doświadczenie zarówno autentycznej atmosfery portugalskich wiosek i okolicznej przyrody, jak i poznanie zaskakująco dzikiego wybrzeża Alentejo, w tym naturalny park Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina.

Zdjęcia

PORTUGALIA / Alentejo/ Algarve / Rota Vicentina / Rota Vicentina - Fishermen’s Trail (Trilho dos Pescadores) PORTUGALIA / Alentejo/ Algarve / Rota Vicentina / Rota Vicentina - Fishermen’s Trail (Trilho dos Pescadores) PORTUGALIA / Alentejo/ Algarve / Rota Vicentina / Rota Vicentina - Fishermen’s Trail (Trilho dos Pescadores) PORTUGALIA / Alentejo / Rota Vicentina / Rota VicentinaPORTUGALIA / Alentejo / Kościół w S. Luís / Rota Vicentina- Circular Routes- S Luís Gardens

Dodane komentarze

Ruda66 dołączył
05.07.2014

Ruda66 2016-12-20 11:17:56

Mapy na stronie rotavicentina.com są mało czytelne. Lepiej kupić papierowe w Ich kiosku online.

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Szlaki wędrowne Rota Vicentina w Portugalii 259 Dokładny opis tras składających się na szlaki wędrowne Rota Vicentina. Ciągną się od Santiago do Cacém w regionie Alentejo do Przylądka Świętego Wincentego (Cabo de S. Vicente) w regionie Algarve. Ze strony można ściągnąć dokładne mapy pokazujące także

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl