Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zielona wyspa Korfu. Piesze wycieczki w okolicach Sidari > GRECJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
porady praktyczne

Zdjęcie GRECJA / Korfu / Perithia / Na szlakuKorfu posiada dobrze rozwiniętą komunikację autobusową, jednak wygodniejsi turyści zapewne skorzystają z ofert licznych wypożyczalni samochodów. Bogata baza noclegowa nie sprawia kłopotu z zakwaterowaniem, można wybierać, począwszy od hosteli, campingów, apartamentów, po markowe hotele. Od nas zależy, czy podczas pobytu na Korfu będziemy zmieniać miejsca pobytu, czy też wybierzemy miejscowość, która będzie naszą bazą. http://www.visitgreece.gr/en/greek_islands/ionian_islands/corfu

Korfu, to najbardziej zielona i żyzna wyspa grecka, położona na Morzu Jońskim, które jest częścią Morza Śródziemnego.

Zdjęcia: Perithia, Korfu, Na szlaku, GRECJA
Perithia, Korfu, Na szlaku, GRECJAKorfu bywa często nazywana królową wysp Jońskich ze względu na swoje malownicze położenie, a także, dlatego, że bawiły tam głowy rodów królewskich, m.in. cesarzowa Elżbieta Bawarska, zwana Sisi.

Zdjęcia: Gastouri, Korfu, Achilleion, pałac Cesarzowej Sissi, GRECJA
Gastouri, Korfu, Achilleion, pałac Cesarzowej Sissi, GRECJA

Dziś wyspa jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych Grecji, szczególnie polecanym, jako doskonałe miejsce do wypoczynku dla rodzin z dziećmi, z uwagi na piękne, ale i bezpieczne plaże oraz stosunkowo spokojne wody. Jest doskonałym miejscem dla osób szukających wytchnienia i dla miłośników wędrówek pieszych. Takim miastem może być Sidari, jeden z najszybciej rozwijających się ośrodków na wyspie. Początkowo były to dwie wsie Sidari i Melitsa, które łączyła piękna, długa plaża. Jedną z większych turystycznych atrakcji Sidari jest Canal d`Amour, czyli Kanał Miłości.

Zdjęcia: Sidari, Korfu, Canal D'Amour, GRECJA
Sidari, Korfu, Canal D'Amour, GRECJA

Legenda głosi, że ten, kto przepłynie kanał ze swoją wybranką, będzie darzył ją miłością do końca życia, zaś panny, które przepłyną miłosny kanał, wkrótce mogą zostać mężatkami. Dlatego to miejsce cieszy się dużą popularnością wśród turystów, którzy często podejmują próby przepłynięcia kanału. http://www.wnieznane.pl/korfu,7,2,co-warto-zobaczyc,112,Canal-dAmour-i-Sidari


Klifowe brzegi Sidari i okolic to jeden z wielkich cudów natury Korfu, gdzie plażę przenikają małe zatoczki. Woda i wiatr przez lata rzeźbi skały, tworząc imponujące obiekty, które wyglądają tak, jakby zostały stworzone ręką natchnionego artysty. Kiedy już odwiedzimy 3 okoliczne plaże i Kanał Miłości, możemy się udać do odległej niespełna półtora kilometra wioski i dalej dwukilometrowym szlakiem przez gaje oliwne dotrzeć na skalisty i malowniczy przylądek Kap Drastis.

Zdjęcia: Perulades, Korfu, Cape Drastis, GRECJA
Perulades, Korfu, Cape Drastis, GRECJA

Skaliste klifowe brzegi ciągną się aż do Logas Beach, zwaną też plażą zachodzącego słońca, skąd możemy obserwować spektakl bryzgających fal, mieniących się w świetle zachodzącego słońca.

Zdjęcia: Logas Beach, Korfu, Słoneczny plusk..., GRECJA
Logas Beach, Korfu, Słoneczny plusk..., GRECJA

Kolejną miejscowością mniej zatłoczoną, gdzie bez trudu dojedziemy lokalnym autobusem, jest Agios Stefanos, który był pierwotnie małą wioską rybacką.

Zdjęcia: Agios Stefanos, Korfu, Zatoczka, GRECJA
Agios Stefanos, Korfu, Zatoczka, GRECJA

Jej mieszkańcy i dziś dostarczają połowów dla popularnych wśród turystów tawern. Kilka kilometrów dalej leży Agiou Georgiou znane z pięknych plaż i wspaniałych zachodów słońca.

Zdjęcia: Agiou Georgiou, Korfu, Brzeg, GRECJA
Agiou Georgiou, Korfu, Brzeg, GRECJA


Zanim z Sidari udamy się na zwiedzanie stolicy wyspy, miasta Korfu (zwanego też Kerkirą), bądź zdecydujemy się poznać malowniczy brzeg, morskie groty i klasztor Paleokastritsa, proponuje odwiedzić Kassiopi,

Zdjęcia: Kassiopi, Korfu, Intymnie, GRECJA
Kassiopi, Korfu, Intymnie, GRECJA

a wcześniej zatrzymać się w średniowiecznej wiosce Perithia skąd żółtym szlakiem dotrzemy na Górę Pantokrator. Istnieją dwie miejscowości Perithia, stara i nowa Perithia, leżąca przy głównej drodze przybrzeżnej, prowadzącej z Sidari do Kassiopi. W drodze do (starej) Paleo Perithia spotkamy wioskę Loutses, skąd są przepiękne widoki. Warto się tutaj zatrzymać na spacer po wsi lub zwiedzić lokalną, dość dużą jaskinię. Stara Perithia znajduje się w północnej części Korfu, na wysokości 650 metrów, u podnóża góry Pantokrator, otoczona porośniętymi zielenią wzgórzami. http://www.green-island.nl/index.php/to-do-on-corfu/item/paleo-perithia-corfu

Zdjęcia: Góra Pantokrator (906 m npm.), Korfu, Stare domy w wiosce Perithia, GRECJA
Góra Pantokrator (906 m npm.), Korfu, Stare domy w wiosce Perithia, GRECJA


Jest jedną z najstarszych, stale zamieszkałych wiosek na wyspie. Została zasiedlona w czasach bizantyjskich, około 14 wieku, dziś opuszczona, nazywana miastem duchów. Niegdyś była najbogatszą wioską na wyspie, zamieszkałą przez ponad 1500 osób uprawiających drzewa oliwne i winorośl. Było to zatłoczone miejsce, na co wskazują ruiny licznych domów, z których jest wiele budynków z herbami, pięknymi werandy, marmurowymi schodami i wieloma bogatymi elementami architektonicznymi.

Zdjęcia: Perithia, Korfu, Stary kościół, GRECJA
Perithia, Korfu, Stary kościół, GRECJA

Było tam dziewięć kościołów, szkoła, posterunek policji, a nawet sąd. Nazwa miejscowości pochodzi od jej licznych kościołów, od wyrażenia "O Boskości " (Peri = O i Theia = Boska). Warto tam przyjechać i usiąść w jednej z sześciu działających tawern, by spróbować prawdziwego smaku Grecji. Porozmawiać z jej właścicielem, który opowie o przeszłości Perithia. http://www.thecorfutrail.com/
Następnie wyruszyć na spacer po wsi, by odczuć klimat historii tego miejsca.

Zdjęcia: Góra Pantokrator, Korfu, Widoczek, GRECJA
Góra Pantokrator, Korfu, Widoczek, GRECJA

Jakkolwiek większość zmotoryzowanych turystów wjeżdża na sam szczyt góry Pantokrator, proponuję udać się tam pieszo, drogą prowadzącą obok kościoła i dalej ścieżką w górę, na najwyższy szczyt Korfu (906 m n. p. m). Na górze Pantokrator znajduje się piękny klasztor z XVII w. Jest tam chłodno, wietrznie i są wspaniałe widoki na wyspę, morze oraz niedalekie wybrzeże Albanii.

Korfu ma wiele do zaoferowania. Jak wspomniałem wcześniej, Sidari może być jednym z miejsc wypadowych, skąd jest względnie dobra komunikacja autobusowa do okolicznych wiosek rybackich, plaż i malowniczych szlaków, którymi dotrzemy na punkty widokowe, skąd możemy podziwiać kolejne, niezbyt odległe miejsca, do których zechcemy może jutro powędrować.

Zdjęcia

GRECJA / Korfu / Perithia / Na szlakuGRECJA / Korfu / Gastouri / Achilleion, pałac Cesarzowej SissiGRECJA / Korfu / Sidari / Canal D'AmourGRECJA / Korfu / Perulades / Cape DrastisGRECJA / Korfu / Logas Beach / Słoneczny plusk...GRECJA / Korfu / Agios Stefanos / ZatoczkaGRECJA / Korfu / Agiou Georgiou / BrzegGRECJA / Korfu / Kassiopi / IntymnieGRECJA / Korfu / Góra Pantokrator (906 m npm.) / Stare domy w wiosce PerithiaGRECJA / Korfu / Perithia / Stary kościółGRECJA / Korfu / Góra Pantokrator / Widoczek

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-03-30 20:43:31

Polecam urocze zakątki Korfu, a jest ich wiele...

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2017-03-22 16:22:26

Uwielbiam Korfu, wiec z radością przeniosłam się z to fantastyczne miejsce. Ciekawie napisane.

Remi27 dołączył
13.07.2016

Remi27 2017-02-09 18:02:22

Piękna wyspa, gorąco polecam plaże Kanoni w Kassioppi

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-02-06 01:04:43

Nawet trzeba się tam wybrać, tym bardziej, że jak zauważyłem lubisz takie wyspiarskie klimaty :)

[fb] Agnieszka K. Konieczna dołączył
28.01.2017

[fb] Agnieszka K. Konieczna 2017-02-05 22:05:10

Przepiękna wyspa. I ja muszę się wybrać.

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-01-12 19:19:30

Korfu jest najbardziej zieloną wyspą z wysp greckich. Odwiedzisz Korfu, zapewniam, będziesz tam wracać, nie tylko myślami :)

ru_da dołączył
16.06.2014

ru_da 2017-01-12 13:37:28

Uwielbiam Grecję. Odwiedziłam już część kontynentalną i kilka wysp, ale na Korfu jeszcze nie byłam, dlatego ten artykuł zwrócił moją uwagę. Ciekawy opis, ładne zdjęcia. Poczułam się zachęcona do odwiedzenia tej wyspy. Dzięki :)

fanniemiec dołączył
01.09.2016

fanniemiec 2017-01-07 13:25:07

Oglądając zdjecia nie dziwie sie ze to jest Królowa Wysp :)) Fajnie w zime poczytac o cieplych miejscach ;)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl