Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Fotograficzny spacer po Marrakeszu > MAROKO


powroty.do powroty.do Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MAROKO / Marrakesz / Marrakesz / Marrakesz - sukMarrakesz budzi skrajne emocje. Przez wielu, zwłaszcza tych, którzy pierwszy raz przyjechali do Maroka nie jest odbierany pozytywnie. Innych zachwyca pięknem, klimatem i bezcennymi zabytkami. Zdecydowanie jednak obok takiego miasta nie sposób przejść obojętnie. Zapraszam na marrakeszański fotospacer!

Medyna
Najstarsza część Marrakeszu, powstała około 1070 roku. Otoczona jest murami mającymi długość aż 16 kilometrów. Plątanina uliczek, nagabywacze usilnie wszelkimi sposobami próbujący zachęcić do kupna, częściej chyba jednak zniechęcają.Plac Dżemaa el Fna
Największy plac miasta, bez wątpienia główny symbol miasta. Zmienia swoje oblicze diametralnie w ciągu kilkunastu godzin. W dzień oprócz setek turystów to stałe miejsce treserów małp oraz zaklinaczy węży. W nocy zmiana całkowita. Steet food w najlepszym wydaniu – smaki, zapachy, barwy, obok których nie sposób przejść obojętnie. Widok z góry, z jednej z knajp z tarasami widokowymi wokół Dżemaa el Fna stale zagościł na marrakeszańskich pocztówkach.

Grobowce Saadytów
Miejsce, w którym pochowani zostali członkowie jednej z dynastii królewskiej Maroka. Odkopany został dopiero na początku XX wieku przez Francuzów, prowadzących w tym miejscu wykopaliska. W jego skład wchodzą dwa mauzolea, dziedziniec oraz ogród.Meczet Kutubijja
Jego 70-metrowy minaret jest świetnym punktem orientacyjnym miasta. Wybudowany został w XII za sprawą Almohadów, czyli jednej z dynastii królewskich Maroka.

Meczet i medresa Alego ibn Jusufa
Medresą nazywa się miejsce, które porównać możemy do chrześcijańskich seminariów. Naucza się w niej i studiuje Koran. Jako szkoła jest to najstarszy budynek tego typu w całym państwie, wybudowana w XVI wieku. Pomieszczenia zostały udostępnione dla zwiedzających. W przeciwieństwie do pobliskiego meczetu, do którego wstęp mają tylko muzułmanie.El Badi – królewskie życie bocianów
W Marrakeszu byliśmy zimą i akurat jeden z noclegów mieliśmy tuż obok El Badi. Z pokoju mieliśmy bezpośredni podgląd na bocianie życie. Co ciekawe, co czwarty tutejszy bocian urodził się nad Wisłą!


Na koniec garść fotografii z ulicznego i targowego Marrakeszu.
Nasza pełna relacja z Marrakeszu dostępna jest tutaj:
Marrakesz – atrakcje, porady i zdjęcia
Na niespieszne zwiedzanie Marrakeszu poświęciliśmy niecałe trzy dni. Moim zdaniem przy typowym wyjeździe na 2-3 tygodnie to wystarczająco żeby poczuć klimat miasta.

Marrakesz wart jest uwagi, ale oczywiście w Maroku jest znacznie więcej ciekawszych miejsc - przede wszystkim cudów natury i pięknych krajobrazów. Nam miasto, mimo dosłownie kilku niezbyt przyjemnych sytuacji, zapadło w pamięci i nie żałujemy, że je zobaczyliśmy.

Zdjęcia

MAROKO / Marrakesz / Marrakesz / Marrakesz - suk

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl