Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

W Krainie Wiecznego Ognia - Baku, Azerbejdżan > AZERBEJDżAN


emerytkawpodrozy emerytkawpodrozy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie AZERBEJDżAN / Baku / Baku / Ogniste Wieże nocą, Baku Ikoną Baku, stolicy Azerbejdżanu, są trzy wieżowce o wspólnej nazwie „Ogniste Wieże”. Ikoną widoczną z każdego miejsca – bo nie tylko, że budynki są wysokie, ale dodatkowo wybudowano je na sporym wzniesieniu. Nazwa obiektu nieprzypadkowa – w folderach turystycznych Azerbejdżan często promuje się jako „Kraina Ognia” lub „Kraina Wiecznego Ognia”. Specjaliści starają się uzasadnić taką nazwę, krążąc meandrami języków: perskiego, staroperskiego, arabskiego, ormiańskiego czy tureckiego. Nie wnikam w te językowe rozważania, zaspokajając swoją wiedzę informacją, że azarazar (âzar) w którymś z tych języków znaczy „ogień”.

Ogniste Wieże (lub Wieże Ognia) to trzy wieżowce wzniesione w latach 2008–2011. Wieżowiec południowy, mieszkalny, ma wysokość 235 metrów (39 pięter), wieżowiec wschodni, hotelowy, mierzy 220 metrów (37 pięter), a wieżowiec wschodni, biurowy, jest najniższy, ma zaledwie 208 metrów wysokości (34 piętra). I podobnie jak w wielu innych przypadkach te wielkości różnią się w zależności od źródła. Ściany wieżowców, i tym samym okna, to ekrany LED, które umożliwiają cowieczorne pokazy świateł. Swoją drogą, ciekawa jestem, w jakim stopniu te pokazy są odczuwane przez ludzi znajdujących się z drugiej strony ekranów. Z zewnątrz widok rzeczywiście spektakularny – jakoś trudno jest mi podjąć decyzję, żeby zakończyć oglądanie świetlnego spektaklu i wrócić do hotelu.

Zdjęcia: Baku, Baku, Ogniste Wieże, Baku, AZERBEJDżAN
Baku, Baku, Ogniste Wieże, Baku, AZERBEJDżAN


Wieże są „ogniste”, bo ich kształt to efekt inspiracji płomieniami, ogniem. Ogień to bowiem symbol siły, wieczności, witalności, ciepła, miłości, oświecenia duchowego, ogniska domowego, oczyszczenia, ale też piekła, kary, ofiary, męczeństwa – żeby wspomnieć kilka tylko przykładów symboliki ognia z różnych kultur i różnych czasów. Z tym że w żadnym innym miejscu na świecie kult ognia nie był i nie jest tak bardzo mocny jak w Baku i na Półwyspie Apszerońskim, na którego południowym wybrzeżu leży miasto.

Zdjęcia: Baku, Baku, Aleja Męczenników, Baku, AZERBEJDżAN
Baku, Baku, Aleja Męczenników, Baku, AZERBEJDżAN


Podejście blisko wieżowców to również możliwość przeglądnięcia kilku kart historii Azerbejdżanu. Aleja Męczenników to cmentarz 131 bohaterów, osób cywilnych, którzy zginęli podczas Czarnego Stycznia (radziecka interwencja w Baku w dniach 19–20 stycznia 1990 roku mająca na celu stłumienie azerbejdżańskiego ruchu oporu), ofiar wojny o Górski Karabach w latach 1988–1994 oraz sprzymierzonych z Azerbejdżanami Turków poległych podczas walk z siłami bolszewickimi i armeńskimi w 1918 roku. To właśnie Turcy postawili w 1990 roku, tuż obok mogił, pamiątkowy meczet-pomnik poległych, który teraz odbija się w ledowych powłokach Ognistych Wież.

Zdjęcia: Baku, Baku, Kaplica/wieża z wiecznym ogniem, Aleja Męczenników, Baku, AZERBEJDżAN
Baku, Baku, Kaplica/wieża z wiecznym ogniem, Aleja Męczenników, Baku, AZERBEJDżAN


Kaplica-wieża z wiecznym ogniem upamiętnia ofiarę wszystkich tutaj pochowanych, niezależnie od narodowości czy okresu, kiedy polegli. Mam tylko wątpliwości, czy to dobry pomysł, że została otoczona punktem widokowym. Panorama miasta i zatoki rzeczywiście doskonałe, ale zachowanie powagi przysługującej takiemu miejscu trudno przychodzi niektórym odwiedzającym.

Zdjęcia: Baku, Baku, Widok na Morze Kaspijskie, maszt flagowy i Baki Kristal Zali, AZERBEJDżAN
Baku, Baku, Widok na Morze Kaspijskie, maszt flagowy i Baki Kristal Zali, AZERBEJDżAN

Więcej w eKsiążce: „Emerytka w Azerbejdżanie”

Zapraszam też na stronę: http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/

Zdjęcia

AZERBEJDżAN / Baku / Baku / Ogniste Wieże nocą, Baku AZERBEJDżAN / Baku / Baku / Ogniste Wieże, BakuAZERBEJDżAN / Baku / Baku / Aleja Męczenników, BakuAZERBEJDżAN / Baku / Baku / Kaplica/wieża z wiecznym ogniem, Aleja Męczenników, BakuAZERBEJDżAN / Baku / Baku / Widok na Morze Kaspijskie, maszt flagowy i Baki Kristal Zali

Dodane komentarze

Aldina13 dołączył
10.01.2019

Aldina13 2019-01-13 15:33:12

Ciekawe dziekuje za przyblizenie mi informacji o tym kraju

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl