Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Dolina Wachau i Wiedeń cz.1 > AUSTRIA


Andrzej Zasada Andrzej Zasada Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie AUSTRIA / Dolina Wachau / Dolina Wachau / Dolina Wachau w całej okazałości...
Dolina Wachau położona jest na północy Austrii , niedaleko granicy z Czechami, ok. 80 km. na zachód od Wiednia. Znajdziecie tu porośnięte winoroślą wzgórza, wśród których wije się Dunaj, ruiny średniowiecznych zamków, barokowe opactwa i niewielkie, przycupnięte nad rzeką miasteczka. A to wszystko na niewielkim, rozciągniętym wzdłuż Dunaju na długości ok. 40 km. skrawku ziemi. Okolicę można zwiedzać samochodem , rowerem , pieszo, można też wybrać się na rejs statkiem. Jedno Wam powiem – na pewno nie będziecie się nudzić, czeka Was bowiem spore nagromadzenie różnorodnych atrakcji na naprawdę niewielkiej powierzchni.

Zdjęcia: Dolina Wachau, Dolina Wachau, Dolina Wachau w całej okazałości..., AUSTRIA
Dolina Wachau, Dolina Wachau, Dolina Wachau w całej okazałości..., AUSTRIAUNTERLOIBENMalutka wioska Unterloiben ulokowana jest nad samym Dunajem - a jakżeby inaczej - pomiędzy Krems a Dürnstein. Nie wspomniałbym o niej gdyby nie fakt, że właśnie tam znajdowała się nasza baza wypadowa. Na nocleg staram się zawsze wybierać nieduże, położone na uboczu obiekty. Najczęściej są to rodzinne pensjonaty lub obiekty o charakterze agroturystycznym. Ważna jest też oczywiście bliskość interesujących nas atrakcji regionu. Rodzinny Gasthaus w Unterloiben jest położony na skraju niewielkiej miejscowości . Z okien rozciąga się niemal panaromiczny widok na tarasowo położone winnice. Pokoje są czyste i funkcjonalne. Dostępna kuchnia dla gości.
W cenie obfite śniadania: pieczywo, sery, wędliny, domowe dżemy, sok, kawa. Nam brakowało nieco warzyw, ale cóż , kuchnia austriacka dość oszczędnie dozuje "witaminowe" dodatki.

Zdjęcia: Unterloiben, Dolina Wachau, Widok z okna pensjonatu, AUSTRIA
Unterloiben, Dolina Wachau, Widok z okna pensjonatu, AUSTRIA


W Unterloiben są trzy restauracje, za to ani jednego sklepu. Główna ulica zabudowana jest dość okazałymi, kilkupiętrowymi domami o mało wiejskim charakterze. Spacerując w chłodne, październikowe wieczory po Unterloiben nie czuło się zupełnie charakterystycznej, dymnej woni, spowijającej od jesieni do wiosny polskie wsie i osiedla. Nie słychać też było, poza jednym wyjątkiem, szczekania psów... Ot, takie ciekawostki, pokazujące różnice w stylu życia prowincji polskiej i austriackiej...
Cały jeden, chyba najcieplejszy podczas naszego pobytu, dzień poświęciliśmy na spacer po porastających wzgórza okolicznych winnicach. Utwardzone ścieżki są turystycznie dostępne, z czego chętnie korzysta wielu Austriaków. W kilku miejscach są urządzone punkty widokowe, z których roztacza się wspaniały widok na dolinę, okalające ją wzgórza i oczywiście... Dunaj. Winnine na stokach wzgórz poprzecinane są kamiennymi murkami, tworząc charakterystyczne tarasy. Murki te zapobiegają osuwaniu się stromych zboczy, a także kumulują ciepło, oddawane później w chłodniejsze noce. Winnice w dolinie Wachau położone są głównie na północnym brzegu Dunaju, a więc na południowych zboczach otaczających dolinę wzgórz. Czyli tam, gdzie nasłonecznienie jest największe. Tak duża rzeka, jaką jest Dunaj , również wpływa łagodząco na klimat okolicy.
Wszystkie te okoliczności sprawiają, że północna część doliny Wachau jest idealna do uprawy winorośli, z czego sprawę zdawali sobie już Rzymianie.

Zdjęcia: Dolina Wachau, Dolina Wachau, Tarasy winnic, AUSTRIA
Dolina Wachau, Dolina Wachau, Tarasy winnic, AUSTRIA


W drodze powrotnej do pensjonatu wstąpiliśmy do winoteki Doliny Wachau. W ulokowanej pośród wzgórz olbrzymiej winotece można kupić kilkadziesiąt rodzajów win wyprodukowanych z winorośli uprawianych w dolinie. System klasyfikacji win jest w Autrii bardzo rygorystyczny. Najpopularniejsze w regionie są białe szczepy: Grüner Veltliner oraz Riesling. Najwyżej ceniony jest tzw. Riesling Smaragd, uprawiany w wyższych partiach wzgórz, z dala od wód Dunaju. Posiada intensywny smak i dużą "moc". W reprezentatywnej winotece regionu wina można kupić już od 5 €. Co prawda w marketach w Krems znajdziemy duży wybór win austriackich już od 2 €, ale ich jakość jest już nieco inna.

Zdjęcia: Dolina Wachau, Dolina Wachau, Bardzo smaczne, AUSTRIA
Dolina Wachau, Dolina Wachau, Bardzo smaczne, AUSTRIADÜRNSTEINMiasto Dürnstein znane jest z tego, że w tutejszym zamku więziony był angielski król Ryszard Lwie Serce (tak, tak, ten szlachetny władca z "Robin Hooda"). Podczas jednej z wypraw krzyżowych król Ryszard obraził księcia Austrii Leopolda V. Ale, jak to mówią, karma wraca. Po skończonej wyprawie statek Ryszarda zatonął i zmuszony był on wracać do swych włości drogą lądową przez Austrię właśnie. W jednej z karczm został rozpoznany – ponoć po królewskim sygnecie – i uwięziony przez wspomnianego księcia Leopolda, który z kolei przekazał więźnia cesarzowi Henrykowi VI. Ryszard spędził w zamku Dürnstein czas od grudnia 1192 r. aż do lutego 1194 r.. Dopiero po zainkasowaniu ogromnego okupu cesarz łaskawie zwolnił naszego bohatera. Tyle fakty.

Zdjęcia: Dürnstein, Dolina Wachau, Ruiny zamku w Dürnstein, AUSTRIA
Dürnstein, Dolina Wachau, Ruiny zamku w Dürnstein, AUSTRIA


Według legendy natomiast do uwolnienia Ryszarda walnie przyczynił się jego przyjaciel i minstrel Blondel. Wędrowal on niestrudzenie od zamku do zamku śpiewając początek znanej tylko im obu pieśni. Gdy w końcu posłyszał dobiegający go zza zamkowych murów dalszy ciąg zaintonowanej strofy, wiedział już, że drugą osobą tego niezwykłego duetu może być tylko on – jego pan i prawowity władca Anglii Ryszard Lwie Serce.
Miasteczko na każdym kroku (i rogu) wykorzystuje legendę – co druga restauracja i co drugi pensjonat noszą imię króla lub jego wiernego giermka. Z samego zamku pozostały już tylko, górujące nad okolicą, okazałe ruiny. Po krótkiej wspinaczce na zamkowe wzgórze możemy podziwiać je z bliska. A na deser dostajemy roztaczający się spod kilkusetletnich murów rozległy widok na okolicę i płynący w dole Dunaj.

Zdjęcia: Dürnstein , Dolina Wachau, Widok na Dürnstein , AUSTRIA
Dürnstein , Dolina Wachau, Widok na Dürnstein , AUSTRIA


Ulokowane u stóp zamkowych ruin Dürnstein jest wyjątkowo urokliwym miasteczkiem. Wąskie, kręte uliczki, zabytkowa, ukwiecona zabudowa – czegóż chcieć więcej ? W mieście znajdziemy sporo klimatycznych restauracji i winiarni. Do zakupów zachęcają liczne sklepy z pamiątkami. Jeden z nich jest naprawdę wyjątkowy – "Wszystko z morelą" – tak brzmi jego nazwa. Bo musicie wiedzieć, że dolina Wachau słynie nie tylko z uprawy winorośli, ale także z uprawy doskonałych moreli.. W lecie odbywają się nawet festiwale morelowe, a jednym z przysmaków regionu są knedle z morelami. W sklepie "Alles mit Marille" kupicie soki, nalewki, dżemy i kosmetyki zrobione z moreli. Są tam nawet przyprawiane na różne sposoby (np. chili) morelowe pestki...

Zdjęcia: Dürnstein , Dolina Wachau, Winiarnia w Dürnstein , AUSTRIA
Dürnstein , Dolina Wachau, Winiarnia w Dürnstein , AUSTRIA


Nad samym Dunajem rozmościł się wybudowany w XV w., a przebudowany w stylu barokowym w wieku XVIII klasztor Augustynów. Charakretystyczna, jasnoniebieska wieża klasztornego kościoła przyciąga wzrok już z daleka. Wnętrze kościoła urzeka barokowym wystrojem. Z malowniczych tarasów można podziwiać widok na płynący nieopodal Dunaj.
Po wspinaczce do riun zamku i po spacerze po miasteczku nadszedł czas na posiłek. Na skraju Dürnstein, patrząc od strony Krems, znajduje się lokalna gospoda tzw. "heuriger" o nazwie " Stockingerhof". Heuriger to charakterystyczny dla tej części Austrii lokal, w którym serwuje się wina i dania najczęściej lokalnej produkcji. Kiedyś były to dania "z bufetu", obecnie większość heurigerów to lokale z kelnerami i kartą dań. Siedzi się przeważnie na wolnym powietrzu. Deska pełna przeróżnych wędlin i serów, ogórek, pomidor, grubo utarty chrzan i liptauer (pasta twarogowo-paprykowa) – to było to ! Do tego dwie szklaneczki białego wytrawnego wina . A później spritzera (wina zmieszanego z wodą musującą). A na deser ... kaiserspritzer (białe wino wytrawne, woda musująca i syrop z kwiatów czarnego bzu).SPITZ I WEISSENKIRCHENJadąc od Dürnstein w stronę Melk natkniemy się po drodze na dwa miasteczka, do których warto wstąpić. Nad Spitz można również dostrzec ruiny średniowiecznego zamku, my jednak wybraliśmy inny wariant. Wiodącą pod górę drogą przeszliśmy przez sporą część miasta , docierając na niewielki plac, przy którym stał nieduży kościół. A z drugiej strony placu była restauracyjka, w której zjadłem najlepszą w życiu zupę z rieslinga.

Zdjęcia: Spitz, Dolina Wachau, Plac w Spitz, AUSTRIA
Spitz, Dolina Wachau, Plac w Spitz, AUSTRIA


Weissenkirchen, podobnie jak Spitz, jest położone na naddunajskiej skarpie. Usytuowanie takie dodaje niezwykłego uroku spacerom, dostarczając bardzo malowniczych widoków. Naprawdę warto poświęcić godzinę lub dwie, aby bez pośpiechu i celu posnuć się sennymi uliczkami, w górę i w dół, podziwiając różnorodną zabytkową zabudowę. Miałem wrażenie, jakby za każdym rogiem czekala na mnie jakaś niespodzianka, a to w postaci wyłaniającej się rozległej panoramy na okoliczne wzgórza, a to jakiegoś ciekawego architektonicznie budynku lub po prostu ukrytego w bocznej uliczce niewielkiego, kilkusetletniego fresku na ścianie domu.

Zdjęcia: Weissenkirchen, Dolina Wachau, Uliczka w Weissenkirchen, AUSTRIA
Weissenkirchen, Dolina Wachau, Uliczka w Weissenkirchen, AUSTRIA

Zdjęcia: Weissenkirchen, Dolina Wachau, Dachy Weissenkirchen, AUSTRIA
Weissenkirchen, Dolina Wachau, Dachy Weissenkirchen, AUSTRIA


Gdzieś w okolicy Spitz lub Wiessenkirchen trafiliśmy na przydrożną, domową winotekę reklamującą sprzedaż Sturmu. Tak, to musało być to ! Sturm (jakże adekwatna nazwa) czyli po prostu swojski burczak – słodkawy, niskoalkoholowy napój uzyskiwany przy produkcji wina. Sturm nie nadaje się do przechowywania, jest więc trunkiem typowo sezonowym. W odróżnieniu od Czech, gdzie sprzedawany jest w plastikowych petach, tu butelki są szklane, za to zamiast nakrętki jest papierowa tutka. Wszystko po to, aby wciąż fermentujący Sturm nie eksplodował znienacka.
Oczywiście kupiliśmy dwie butelki Sturmu, białego i czerwonego, i było to naprawdę królewskie ukoronowanie i tak już udanego dnia.

MELKZ czym kojarzy się Wam Melk ? Tak , tak – Adso z Melku, narrator "Imienia Róży" Umberta Eco właśnie w tamtejszym klasztorze spędził większość życia. Dzisiaj ten benedyktński klasztor nie przypomina już średniowiecznej budowli z czasów Adsa. Został bowiem gruntownie przebudowany w XVIII w. i stanowi obecnie jeden z najwspanialszych i największych barokowych zespołów sakralnych w Europie. Wydzieloną część klasztoru można zwiedzać, wielkie wrażenie robią zwłaszcza olbrzymia biblioteka i kosciół. Z rozległych tarasów rozciąga się niezapomniany widok na miasto . Do klasztoru przylegają ogród i park zachęcające do nieśpiesznego spaceru.

Zdjęcia: Melk, Dolina Wachau, Klasztor w Melk - dziedziniec, AUSTRIA
Melk, Dolina Wachau, Klasztor w Melk - dziedziniec, AUSTRIA


Oczywiście nie można zapomnieć o samym niezwykle urokliwym miasteczku. Melk znajduje się już na przeciwległym brzegu Dunaju. Nad miastem góruje olbrzymia, żółta bryła kompleksu klasztornego. Z położonych na wzgórzu klasztornych zabudowań schodzimy po malowniczych schodach w dół i już możemy chłonąć niepowtarzalną atmosferę zadbanego, średniowiecznego miasteczka. Zabytkowe kamieniczki co chwilę przyciągają wzrok, a liczne kawiarnie i restauracje zachęcają do odwiedzin.

Zdjęcia: Melk, Dolina Wachau, Klasztor w Melk, AUSTRIA
Melk, Dolina Wachau, Klasztor w Melk, AUSTRIACiąg dalszy wkrótce...

Zdjęcia

AUSTRIA / Dolina Wachau / Dolina Wachau / Dolina Wachau w całej okazałości...AUSTRIA / Dolina Wachau / Unterloiben / Widok z okna pensjonatuAUSTRIA / Dolina Wachau / Dolina Wachau / Tarasy winnicAUSTRIA / Dolina Wachau / Dolina Wachau / Bardzo smaczneAUSTRIA / Dolina Wachau / Dürnstein / Ruiny zamku w DürnsteinAUSTRIA / Dolina Wachau / Dürnstein  / Widok na Dürnstein AUSTRIA / Dolina Wachau / Dürnstein  / Winiarnia w Dürnstein AUSTRIA / Dolina Wachau / Spitz / Plac w SpitzAUSTRIA / Dolina Wachau / Weissenkirchen / Uliczka w WeissenkirchenAUSTRIA / Dolina Wachau / Weissenkirchen / Dachy WeissenkirchenAUSTRIA / Dolina Wachau / Melk / Klasztor w Melk - dziedziniecAUSTRIA / Dolina Wachau / Melk / Klasztor w Melk

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl